Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

KOMENTÁŘ: Trump se bije za svoji pravdu. Bez ohledu na zkázu světa

KOMENTÁŘ: Trump se bije za svoji pravdu. Bez ohledu na zkázu světa

Americký prezident Donald Trump pohrozil Pekingu zavedením dalších cel na vývoz zboží do Spojených států. Chce tak Čínu donutit k podle něj spravedlivější obchodní politice. Na první pohled je to pěkný cíl, ve skutečnosti ale může Trumpův postup uvrhnout svět do těžké ekonomické krize. A smát se bude nakonec Čína.

Když obchodní válku, tak já jsem na ni připraven, řekl si zřejmě americký prezident Donald Trump a požádal úředníky, aby ukázali na čínské zboží, na které může uvalit další clo při jeho dovozu do USA.

Má jít o případnou odplatu za zavedení čínských cel na dovoz amerického zboží do Číny. Tamní komunisté tímto krokem reagují pro změnu na předchozí cla americká, která mají platit od 6. července na část čínského zboží putujícího do USA. Prostě rozeběhl se řetězec vzájemných reakcí, které mohou vést k omezení čínsko-amerického obchodu a jak se někteří ekonomové obávají, nakonec i k omezení obchodu po celém světě. Výsledkem by mohla být další globální ekonomická krize.

Původní Trumpův záměr byl přitom „jen“ donutit Čínu k tomu, aby změnila svoji obchodní politiku vůči Spojeným státům. Prezident tak chce naplnit své předvolební sliby a jeho voliči mu tleskají. Domnívají se, že Trumpova politika konečně nastolí „spravedlnost“ a že – jak tvrdí i Trump – Spojené státy přestanou „doplácet“ na ostatní.

USA totiž skutečně dosud uvalují na zboží z Číny nižší sazby než Čína na dovoz amerického zboží (například u aut je rozdíl desetinásobný, u většiny zboží ale sotva dvojnásobný) a čínské firmy skutečně často získávají nepříliš legálně patenty a vynálezy původně patřící americkým společnostem. Nehledě na to, že Čína je mnohem uzavřenější pro zahraniční investice než USA a že Peking poskytuje státním firmám v klíčových odvětvích dotace. Prostě Peking nehraje zcela fér.

Obchodní válka USA vs. Čína

Trump zvolil taktiku tvrdého tlaku, který má nakonec vést k vzájemnému dvoustrannému jednání mezi USA a Čínou a osobní dohodě mezi Trumpem a čínským vůdcem Si Ťin-pchingem. Problém je v tom, že jde právě jen o dvoustranné jednání. Čína totiž v mnoha ohledech porušuje pravidla Světové obchodní organizace (WTO), ve které je většina zemí světa včetně USA a třeba i České republika. Čínu do ní přijaly v roce 2001 a Peking slíbil, že své hospodářství otevře světu a bude dodržovat mezinárodní normy. Nic takového se nikdy nestalo.

Trump se teď snaží dohodnout s Čínou mimo mantinely WTO a mluví o tom, že USA mohou z organizace vystoupit. Naznačuje tím, že světová pravidla obchodu, která předpokládají zdlouhavá jednání a posuzování různých stížností, jsou v jeho vidění světa k ničemu.

Výsledkem takového jednání vojensky a ekonomicky nejsilnější země světa může být rozšíření dojmu, že se teď každý musí postarat sám o sebe. Mezinárodní dohody přestanou jednotlivé státy dodržovat, může následovat celý soubor obchodních válek, přijít pokles mezinárodního obchodu a tím i světová ekonomická krize. I když něco takového zřejmě Trump nezamýšlí. Mimochodem, nejméně postiženy by byly velké země jako USA nebo právě Čína. Mají totiž velký vlastní vnitřní trh a Čína se dokonce už několik let snaží přesměrovat svojí ekonomiku od důrazu na vývoz k výrobě pro domácí trh a zvýšení spotřeby. Rozpad systému světového obchodu by v tom Pekingu paradoxně pomohl a případné sociální problémy by neměl komunistický režim problém vyřešit silou.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1