Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komentář: Umí Babiš udělat neoblíbené kroky, nebo si na svém stojí jen v osobních zájmech?

Komentář: Umí Babiš udělat neoblíbené kroky, nebo si na svém stojí jen v osobních zájmech?

Andrej Babiš bezesporu představuje politika, který chce být oblíbeným. Lidem rád slíbí, co chtějí slyšet, ať už to jsou nové silnice, sportovní haly nebo vyšší platy. Kdo by si to stále ještě neuměl představit, nechť si pustí krátkou ukázku z výjezdů vlády do krajů. Jenže stejně jako všichni další politici světa se musí potýkat se situacemi, kdy dojde na plnění slibů. Případně je potřeba přijmout nepopulární rozhodnutí, která sice v danou chvíli potlesk nevyvolají, ale zemi do budoucna posunou. A v této disciplíně se Babišovi daří podstatně hůře. Ukazují to i poslední dny.

Jeden příklad za všechny: zásadní otázkou, kterou kabinet v posledních dnech řešil, je návrh státního rozpočtu, který v půlce září zamíří do sněmovny.

Komplikovaný vývoj mělo vyjednávání o platech státních zaměstnanců. Do toho se Babiš dlouho nehrnul a schůzku s odboráři posouval. I tak ale jednou za čas slíbil přidat té, jindy oné skupině. A pak jí zase po čase vysvětlil, že to tak ale vůbec nemyslel.

Ještě před pár dny to proto vypadlo, že by se Česko mohlo dočkat před podzimními volbami stávek. Pohotovost vyhlásily zdravotní odbory. V náznacích ale o protestech mluvily i další odborářští předáci. Nic z toho ale nakonec nebude. Babišův kabinet couvnul a státním zaměstnancům přidal.

Ne tolik, kolik by si odboráři původně přáli. Ti šli ale do jednání samozřejmě s nadstřeleným číslem, z něhož mohli postupně slevovat.

„Která opoziční strana si to dovolí?“

Menšinová vláda teď musí s rozpočtem předstoupit před poslance. Jak už v pátek Babiš – s mírnou pohrůžkou v hlase – poznamenal: „Já bych chtěl vidět opoziční stranu, která bude proti rekordnímu navyšování důchodů. To si lidé zapamatují.“

I za pomoci podobných proklamací může návrh rozpočtu projít. Otázkou je, zda to není dobrá zpráva pouze pro vládu, případně odbory nebo české důchodce. Ekonomové totiž varují, že by hospodaření státu mělo v době, kdy se očekává ochlazení ekonomiky, vypadat o poznání jinak.

Pokud chceme uvést další případy, kdy premiér po tlaku couvnul, stačí se vrátit do nedávné minulosti.

Přestože se Babiš rád prezentuje jako státník, který nyní vysvětlí celé Evropě, jak naložit s migranty a ochránit hranice Evropské unie, nejde v současnosti proti zájmům ostatních zemí. Opakuje opatření, která EU projednává už několik let a jež zároveň naráží na praktické překážky.

Ústup prezidentovi i spolustraníkům

Do sporu s prezidentem Milošem Zemanem premiér raději ani nevstoupil a nikdy mu nedonesl jméno europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD), jehož sociální demokracie nominovala na ministra zahraničních věcí.

A na jaře se Babiš výjimečně podvolil i svým spolustraníkům. To když se po dlouhých měsících vyjednávání o podpoře vládě dostávala stále více do popředí možnost, že by kabinetu dodala nutné poslanecké hlasy SPD Tomio Okamury. Pro část výrazných osobností ANO by to byl ovšem i pomyslný hřebíček do rakve.

Premiér koneckonců ustoupil i veřejnosti. Během pár dní dokázal obrátit svůj názor a postavit se do role obránce svobody v Česku. Přispěl tím k tomu, že komunista Zdeněk Ondráček odstoupil z postu šéfa parlamentního výboru pro kontrolu GIBS.

Pro Babišovy kritiky všechny tyto příklady mohou znít nadějně ve stylu: pokud se nám něco nelíbí, zatlačíme a Babiš couvne. Jenže ona to tak dobrá zpráva není.

Šéf hnutí ANO bude muset (nebo by alespoň měl) jako premiér přijímat rozhodnutí, za která mu nikdo tleskat nebude. Zatím se ekonomice daří. Přes všechny hrozby z úst politiků, se nepotýkáme s žádnou výraznější krizí. To ale nemusí pokračovat donekonečna. A před kabinetem leží i akutní otázky, které mají pro Česko strategický význam na roky dopředu: například dostavba jaderných bloků.

Uvidíme, jak v takových chvílích Babiš obstojí. Zatím to vypadá, že si na svém – jako řádný vedoucí firmy, k níž tak rád připodobňuje i celé Česko – dokáže stát jen ve chvílích, které se týkají jeho samotného jako v případě trestního stíhání nebo trvání na premiérském křesle.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1