KOMENTÁŘ: Zlobivý miláček Emmanuel: Macron svým přitvrzením vůči imigrantům překvapil i příznivce | info.cz

Články odjinud

KOMENTÁŘ: Zlobivý miláček Emmanuel: Macron svým přitvrzením vůči imigrantům překvapil i příznivce

Francie zavádí nová migrační pravidla. Podle nich bude ten, kdo nelegálně překročí hranici mimo oficiální hraniční přechod, potrestán až jedním rokem vězení.

Překvapivě se tak děje za vlády prezidenta Emmanuela Macrona, kterého dosud unisono obdivovali zastánci evropského superstátu, evropští sociální liberálové i velká část levice. Ještě před rokem se minimálně při pohledu ze zahraničí zdálo, že přece Macron je ten uhlazený, nekonfliktní, korektní politik, jenž porazil antiimigrační „dračici“ Marine Le Penovou.

Nyní ovšem mladý prezident přišel s návrhem na řešení migrace do země galského kohouta a zvolil postupy, které zaskočily i řadu jeho dosavadních domácích příznivců. Zejména levé křídlo jeho středově „všeobjímající“ strany Republika v pohybu (REM) se pod tíhou protiimigračních opatření otřáslo. Jeden z poslanců dokonce oznámil, že bude hlasovat proti návrhu nových pravidel a vystupuje ze strany. Další dvě desítky Macronových zákonodárců se hlasování zdržely.

Vládní návrh migračního zákona obecně zpřísňuje podmínky pro získání azylu či zjednodušuje podmínky pro vyhoštění žadatelů o azyl, kteří budou odmítnuti. Migrace do země je podle vládních představitelů příliš vysoká. Zatímco ve zbytku Evropy příliv migrantů v posledním roce klesl, ve Francii je to naopak – loni se jich o azyl přihlásilo sto tisíc.

Napomáhání migrantům

Celá sada opatření, jež má přílivu migrantů nově zabránit, je navrhovateli představována jako posílení efektivity státu. Má pomoci hlavně těm, kdo azyl v zemi dostanou. Efektivita je vůbec Macronovým hlavním politickým zaklínadlem. Tady ale narazila na kritiku, že je pláštíkem pro tvrdá protiimigrační opatření. Jedna z poslankyň Macronovy strany v parlamentu kritizovala vládu, že si s podobnými návrhy pouze hraje se strachem Francouzů.

Celý komentář si přečtěte na Reflex.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud