Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

KOMENTÁŘ: Zlobivý miláček Emmanuel: Macron svým přitvrzením vůči imigrantům překvapil i příznivce

KOMENTÁŘ: Zlobivý miláček Emmanuel: Macron svým přitvrzením vůči imigrantům překvapil i příznivce

Francie zavádí nová migrační pravidla. Podle nich bude ten, kdo nelegálně překročí hranici mimo oficiální hraniční přechod, potrestán až jedním rokem vězení.

Překvapivě se tak děje za vlády prezidenta Emmanuela Macrona, kterého dosud unisono obdivovali zastánci evropského superstátu, evropští sociální liberálové i velká část levice. Ještě před rokem se minimálně při pohledu ze zahraničí zdálo, že přece Macron je ten uhlazený, nekonfliktní, korektní politik, jenž porazil antiimigrační „dračici“ Marine Le Penovou.

Nyní ovšem mladý prezident přišel s návrhem na řešení migrace do země galského kohouta a zvolil postupy, které zaskočily i řadu jeho dosavadních domácích příznivců. Zejména levé křídlo jeho středově „všeobjímající“ strany Republika v pohybu (REM) se pod tíhou protiimigračních opatření otřáslo. Jeden z poslanců dokonce oznámil, že bude hlasovat proti návrhu nových pravidel a vystupuje ze strany. Další dvě desítky Macronových zákonodárců se hlasování zdržely.

Vládní návrh migračního zákona obecně zpřísňuje podmínky pro získání azylu či zjednodušuje podmínky pro vyhoštění žadatelů o azyl, kteří budou odmítnuti. Migrace do země je podle vládních představitelů příliš vysoká. Zatímco ve zbytku Evropy příliv migrantů v posledním roce klesl, ve Francii je to naopak – loni se jich o azyl přihlásilo sto tisíc.

Napomáhání migrantům

Celá sada opatření, jež má přílivu migrantů nově zabránit, je navrhovateli představována jako posílení efektivity státu. Má pomoci hlavně těm, kdo azyl v zemi dostanou. Efektivita je vůbec Macronovým hlavním politickým zaklínadlem. Tady ale narazila na kritiku, že je pláštíkem pro tvrdá protiimigrační opatření. Jedna z poslankyň Macronovy strany v parlamentu kritizovala vládu, že si s podobnými návrhy pouze hraje se strachem Francouzů.

Celý komentář si přečtěte na Reflex.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744