Komunikační katastrofa aneb Proč jsme zase „Best in Covid“

Jakub Splavec

KOMENTÁŘ JAKUBA SPLAVCE | Uběhl více než rok a půl od mého prvního komentáře ke komunikaci vlády a dalších klíčových „influencerů” v době covidové. Loni v březnu jsem volal hlavně po jasném krizovém manuálu, posílení komunikačních týmů napříč všemi sektory a nalezení faktoru vysvětlení, transparentnosti a koneckonců, prachsprosté pravdy. Jak to dopadlo, si všichni moc dobře pamatujeme. Selhání komunikace na všech úrovních a historický boom nedůvěry v instituce i politickou reprezentaci. Jsme v tomto boji druhý rok a stále nemáme ani tušení, jak komunikovat. Stejně tak nemáme potřebu tyto základní a největší chyby začít konečně řešit. Co s tím?

Už máte ten krizový manuál? A mohl bych ho vidět?

První z věcí, která nám nejen nyní, ale po celou dobu chybí, je krizový komunikační manuál. Prostě kde sakra je?! I když, už měsíc jsme neviděli šéfa krizového štábu, tak ono čemu se u nás divit. Teď vážně. Ono totiž kdyby ten manuál, chcete-li plán, existoval, tak je nyní jasné, kdo, kdy, k čemu, ke komu a jak má mluvit. Stačila by i vize, co lidem říkat, když zrovna „není líp“. Absenci plánu bychom ještě dokázali odpustit v první vlně. To by ale nesměla nastat další vlna ignorace ve chvíli, kdy bylo všem expertům jasné, že vybudování krizové infrastruktury v komunikaci bude jedním z klíčových faktorů zvládnutí celé pandemie. Doteď nemáme nic, ale třeba se někdy dočkáme. 

Území nikoho

Fenomén zcela nový. My teď totiž poprvé za celou krizi tak nějak nemáme koho komunikačně sledovat. Červený svetr zmizel na nucenou dovču a premiér v demisi tak trochu nic nedělá. Až do roztrhání těla. Bohužel, netrestá tím jen budoucí vládu Petra Fialy (ta nám může být vcelku ukradená), ale především obyčejné lidi. Opět si vzal zdraví svých voličů jako rukojmí politického marketingu a vědomě přehazuje odpovědnost z Adama Vojtěcha na kandidáta postu ministra zdravotnictví Vlastimila Válka. K němu hodně lidí vzhlíží s nadějí. Bohužel, komunikačně je to stejná katastrofa jako těch 5 ve 4 tělech, kteří se tam protočili za poslední dva roky. Sdělení jsou nesrozumitelná a nejasná. Takový prymulismus s lidskou tváří. Tak snad se s převzetím odpovědnosti probere nejen on, ale i všichni ostatní. Když jde o život, tak hraní ping pongu o politické území nedopadá dobře.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jakou chybu dělají média?
  • Jaké informace o očkování by měly povinně běžet v televizi?
  • A proč je komunikační kampaň vlády o ničem?
sinfin.digital