Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komunisté jako poslední neznámá. Babišovy sliby jim jsou málo. Komentář M. Žižkové

Komunisté jako poslední neznámá. Babišovy sliby jim jsou málo. Komentář M. Žižkové

Před druhou Babišovou vládou zbývá jedna z posledních neznámých. Prezident Miloš Zeman již vládu jmenoval. Spor ohledně nominace europoslance Miroslava Pocheho na post ministra zahraničí se obešel za pomoci seznamu a dodatečného dopisu, že Pocheho lze dočasně vyměnit za Hamáčka. Pro získání důvěry ve sněmovně potřebuje mít kabinet na své straně ještě komunisty. Dnes padne jejich konečné rozhodnutí. A přestože s největší pravděpodobností bude znít souhlasně, atmosféra v partaji nepůsobí úplně klidně. A cena podpory roste.

Komunisté na podzim dosáhli v podzimních volbách nejhoršího výsledku od počátku devadesátých let. Povolební rozložení sil z nich ale učinilo klíčového partnera pro to, aby kabinet získal důvěru ve sněmovně. Pokud se nakonec kvůli Pochemu opravdu nějakým způsobem nevzbouří sociálnědemokratičtí poslanci (a předpokládejme, že ne), tak poslední neznámou představují právě komunisté. I když neznámou…

V uplynulých týdnech by se z jejich vyjádření do médií mohlo stát, že jsou ve vyjednávání koalice snad ještě důležitější než ČSSD. Komunisté poznali svou cenu a v nedávných dnech se ji pokoušeli ještě více vyšponovat. Co přesně jim za toleranci, případně rovnou podporu vládě šéf hnutí ANO opravdu slíbil, netušili oficiálně ani sociální demokraté.

Přese vše, co bylo řečeno výše, mají někteří členové KSČM pocit, že výměnou za podporu stále nedostali dost. Sněmovnou prošel balíček posilující mise v Pobaltí (ač proti nim v jednu chvíli vystupoval sám Babiš a komunisté po jejich schválení zas říkají, že vlastně o nic nejde) a komunisté se rozčilují, že neznali jména ministerských nominantů. Jasné také není, jaká místa jim byla přislíbená ve státních podnicích.

Příliš obecné sliby

Výkonný výbor KSČM před čtrnácti dny ohlásil, že posty ve firmách jako ČEZ nebo Lesy ČR v toleranční dohodě nejsou. Dokument definuje programové body jako trvalý růst minimální mzdy nebo ochrana přírodních zdrojů před zcizením do zahraničních rukou. Další podmínkou je poskytnutí záruk, že bude usilováno o přijetí zákona o celostátním referendu a že nebudu více navyšována účast Česka v zahraničních vojenských misích bez mandátu Rady bezpečnosti. Komunisté také chtějí, aby vláda nechávala projít jejich návrhy zákonů.

Ani to ale všechny členy partaje neuspokojuje. Už před čtrnácti dny trvali na tom, že sliby musí mít časové rámce. Vyčítají jim přílišnou obecnost.

720p 360p
Komunisté sahají po miliardovém vlivu. Přimknou Česko k Rusku skrz státní podniky?

Tím, kdo dohodu tlačí především, je předseda KSČM Vojtěch Filip. Už kvůli tomu, že ho strana nedávno opět zvolila do svého čela, dá se očekávat, že v partaji prosadí i podporu vládě. Z některých regionů i od významných straníků ale zní, že to vůbec nemusí mít na stranu dobrý dopad. Bojí se výsledků v dalších volbách.

Tyto argumenty budou s největší pravděpodobností zaznívat i na sobotním jednání ústředního výboru. Z druhé strany budou předkládány výhody slibů, které Babiš a jeho blízcí po týdnech vyjednávání komunistům předložil. Zkušení straníci se nenechají jednoduše obalamutit. Páteční rozuzlení případu seznamu s Pochem i bez Pocheho, ale opět ukázal, že pokud chcete, tak lze situaci řešit kreativně a ke zdánlivému uspokojení všech zúčastněných.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744