Články odjinud

Komunisté jako poslední neznámá. Babišovy sliby jim jsou málo. Komentář M. Žižkové

Komunisté jako poslední neznámá. Babišovy sliby jim jsou málo. Komentář M. Žižkové

Před druhou Babišovou vládou zbývá jedna z posledních neznámých. Prezident Miloš Zeman již vládu jmenoval. Spor ohledně nominace europoslance Miroslava Pocheho na post ministra zahraničí se obešel za pomoci seznamu a dodatečného dopisu, že Pocheho lze dočasně vyměnit za Hamáčka. Pro získání důvěry ve sněmovně potřebuje mít kabinet na své straně ještě komunisty. Dnes padne jejich konečné rozhodnutí. A přestože s největší pravděpodobností bude znít souhlasně, atmosféra v partaji nepůsobí úplně klidně. A cena podpory roste.

Komunisté na podzim dosáhli v podzimních volbách nejhoršího výsledku od počátku devadesátých let. Povolební rozložení sil z nich ale učinilo klíčového partnera pro to, aby kabinet získal důvěru ve sněmovně. Pokud se nakonec kvůli Pochemu opravdu nějakým způsobem nevzbouří sociálnědemokratičtí poslanci (a předpokládejme, že ne), tak poslední neznámou představují právě komunisté. I když neznámou…

V uplynulých týdnech by se z jejich vyjádření do médií mohlo stát, že jsou ve vyjednávání koalice snad ještě důležitější než ČSSD. Komunisté poznali svou cenu a v nedávných dnech se ji pokoušeli ještě více vyšponovat. Co přesně jim za toleranci, případně rovnou podporu vládě šéf hnutí ANO opravdu slíbil, netušili oficiálně ani sociální demokraté.

Přese vše, co bylo řečeno výše, mají někteří členové KSČM pocit, že výměnou za podporu stále nedostali dost. Sněmovnou prošel balíček posilující mise v Pobaltí (ač proti nim v jednu chvíli vystupoval sám Babiš a komunisté po jejich schválení zas říkají, že vlastně o nic nejde) a komunisté se rozčilují, že neznali jména ministerských nominantů. Jasné také není, jaká místa jim byla přislíbená ve státních podnicích.

Příliš obecné sliby

Výkonný výbor KSČM před čtrnácti dny ohlásil, že posty ve firmách jako ČEZ nebo Lesy ČR v toleranční dohodě nejsou. Dokument definuje programové body jako trvalý růst minimální mzdy nebo ochrana přírodních zdrojů před zcizením do zahraničních rukou. Další podmínkou je poskytnutí záruk, že bude usilováno o přijetí zákona o celostátním referendu a že nebudu více navyšována účast Česka v zahraničních vojenských misích bez mandátu Rady bezpečnosti. Komunisté také chtějí, aby vláda nechávala projít jejich návrhy zákonů.

Ani to ale všechny členy partaje neuspokojuje. Už před čtrnácti dny trvali na tom, že sliby musí mít časové rámce. Vyčítají jim přílišnou obecnost.

720p 360p
Komunisté sahají po miliardovém vlivu. Přimknou Česko k Rusku skrz státní podniky?

Tím, kdo dohodu tlačí především, je předseda KSČM Vojtěch Filip. Už kvůli tomu, že ho strana nedávno opět zvolila do svého čela, dá se očekávat, že v partaji prosadí i podporu vládě. Z některých regionů i od významných straníků ale zní, že to vůbec nemusí mít na stranu dobrý dopad. Bojí se výsledků v dalších volbách.

Tyto argumenty budou s největší pravděpodobností zaznívat i na sobotním jednání ústředního výboru. Z druhé strany budou předkládány výhody slibů, které Babiš a jeho blízcí po týdnech vyjednávání komunistům předložil. Zkušení straníci se nenechají jednoduše obalamutit. Páteční rozuzlení případu seznamu s Pochem i bez Pocheho, ale opět ukázal, že pokud chcete, tak lze situaci řešit kreativně a ke zdánlivému uspokojení všech zúčastněných.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud