Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komunisté jako poslední neznámá. Babišovy sliby jim jsou málo. Komentář M. Žižkové

Komunisté jako poslední neznámá. Babišovy sliby jim jsou málo. Komentář M. Žižkové

Před druhou Babišovou vládou zbývá jedna z posledních neznámých. Prezident Miloš Zeman již vládu jmenoval. Spor ohledně nominace europoslance Miroslava Pocheho na post ministra zahraničí se obešel za pomoci seznamu a dodatečného dopisu, že Pocheho lze dočasně vyměnit za Hamáčka. Pro získání důvěry ve sněmovně potřebuje mít kabinet na své straně ještě komunisty. Dnes padne jejich konečné rozhodnutí. A přestože s největší pravděpodobností bude znít souhlasně, atmosféra v partaji nepůsobí úplně klidně. A cena podpory roste.

Komunisté na podzim dosáhli v podzimních volbách nejhoršího výsledku od počátku devadesátých let. Povolební rozložení sil z nich ale učinilo klíčového partnera pro to, aby kabinet získal důvěru ve sněmovně. Pokud se nakonec kvůli Pochemu opravdu nějakým způsobem nevzbouří sociálnědemokratičtí poslanci (a předpokládejme, že ne), tak poslední neznámou představují právě komunisté. I když neznámou…

V uplynulých týdnech by se z jejich vyjádření do médií mohlo stát, že jsou ve vyjednávání koalice snad ještě důležitější než ČSSD. Komunisté poznali svou cenu a v nedávných dnech se ji pokoušeli ještě více vyšponovat. Co přesně jim za toleranci, případně rovnou podporu vládě šéf hnutí ANO opravdu slíbil, netušili oficiálně ani sociální demokraté.

Přese vše, co bylo řečeno výše, mají někteří členové KSČM pocit, že výměnou za podporu stále nedostali dost. Sněmovnou prošel balíček posilující mise v Pobaltí (ač proti nim v jednu chvíli vystupoval sám Babiš a komunisté po jejich schválení zas říkají, že vlastně o nic nejde) a komunisté se rozčilují, že neznali jména ministerských nominantů. Jasné také není, jaká místa jim byla přislíbená ve státních podnicích.

Příliš obecné sliby

Výkonný výbor KSČM před čtrnácti dny ohlásil, že posty ve firmách jako ČEZ nebo Lesy ČR v toleranční dohodě nejsou. Dokument definuje programové body jako trvalý růst minimální mzdy nebo ochrana přírodních zdrojů před zcizením do zahraničních rukou. Další podmínkou je poskytnutí záruk, že bude usilováno o přijetí zákona o celostátním referendu a že nebudu více navyšována účast Česka v zahraničních vojenských misích bez mandátu Rady bezpečnosti. Komunisté také chtějí, aby vláda nechávala projít jejich návrhy zákonů.

Ani to ale všechny členy partaje neuspokojuje. Už před čtrnácti dny trvali na tom, že sliby musí mít časové rámce. Vyčítají jim přílišnou obecnost.

720p 360p
Komunisté sahají po miliardovém vlivu. Přimknou Česko k Rusku skrz státní podniky?

Tím, kdo dohodu tlačí především, je předseda KSČM Vojtěch Filip. Už kvůli tomu, že ho strana nedávno opět zvolila do svého čela, dá se očekávat, že v partaji prosadí i podporu vládě. Z některých regionů i od významných straníků ale zní, že to vůbec nemusí mít na stranu dobrý dopad. Bojí se výsledků v dalších volbách.

Tyto argumenty budou s největší pravděpodobností zaznívat i na sobotním jednání ústředního výboru. Z druhé strany budou předkládány výhody slibů, které Babiš a jeho blízcí po týdnech vyjednávání komunistům předložil. Zkušení straníci se nenechají jednoduše obalamutit. Páteční rozuzlení případu seznamu s Pochem i bez Pocheho, ale opět ukázal, že pokud chcete, tak lze situaci řešit kreativně a ke zdánlivému uspokojení všech zúčastněných.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232