Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komunisté jsou jako fosilie. Cvrnkněte do nich a rozpadnou se. Komentář Petra Holce

Komunisté jsou jako fosilie. Cvrnkněte do nich a rozpadnou se. Komentář Petra Holce

Poprvé od roku 1989 ve vzduchu visí vládní angažmá komunistů a mnozí kvůli tomu bijí na poplach. Vlastně biju na poplach i já, protože jsem v komunismu žil dvacet let a klidně proto podepíšu, že to byl fakt teror. Nejen džíny z OP Prostějov mě děsí dodnes. Jinak ale současná KSČM připomíná spíš než nebezpečí polorozpadlou fosilii: cvrnkněte do ní a rozpadne se úplně. A nejvíc to evidentně děsí samotné komunisty.

Ano, KSČM nyní zkouší pouštět hrůzu, když výměnou za toleranci vlády zkouší bojkotovat naše vojenské mise. Ani se komunistům vlastně nedivím: podívejte se na Vojtěcha Filipa nebo Alexandera Černého, přední kádry KSČM, a zjistíte, že nejen oni zamrzli v hluboké normalizaci: mentálně, politicky i esteticky. Díky nim už nemusí žádná televize točit gumáky, protože oni jsou suverénně nejlepší gumáci i bez práce. Vsadím se, že v kanceláři ještě mají mapu se Sovětským svazem a teritoriem Varšavské smlouvy, takže logicky naše současné armádní mise vůbec nechápou. 

A nejen je. „Ten člověk v devatenácti letech zvolil svoji kariéru. Začátek byl takový, jaký byl. Měl smůlu, že se objevil před kamerou. Kdyby se před kameru nedostal, tak by se asi zase nic moc nestalo,“ nechápal například Černý – dlouho známý spíš jen čtenářům proruského webu Sputnik – ani odpor politiků a veřejnosti ke Zdeňku Ondráčkovi, předlistopadové policejní mlátičce, která měla vést komisi pro kontrolu inspekce bezpečnostních sborů. Ostatně právě Ondráčkova nominace na tenhle post nejlíp ukazuje, jakými gumáky naši komunisti dodnes zůstali. Pořád mají v hlavě obušek.

I když: podívejte se na Martu Semelovou, jejich lídryni do podzimních pražských voleb, a hned se vám zlepší nálada. Ta paní je prostě lepší než celý domácí stand-up dohromady. A navíc to fakt myslí vážně, z čehož bych komiky nikdy nepodezříval! Komunisti utrhli v loňských sněmovních volbách 7 procent, nejhorší výsledek ve své hanebné historii. A málokoho vystrašil tak jako je: i v KSČM si totiž najednou uvědomili, že možná konečně nadešel jejich čas a snaží se konec ještě zoufale odvrátit. Svým programem i kádry nicméně patří do světa, který dávno neexistuje.

Naposled to ukázal i průzkum mezinárodní konference Globsec, podle nějž podporuje 51 procent Čechů EU, zatímco NATO 65 procent. Většina Čechů nyní taky říká, že se jejich život po roce 1989 zlepšil a převážně chválí i svou současnou životní situaci.

720p 360p
Komunisté vymírají tempem 7 lidí denně. Kolik jich bude za 20 let?

Jenže komunisti chtějí Česko z NATO vyvést a EU považují za zlý kapitalistický klub. A lepší život? „Lidé jsou zbavováni naděje a důstojnostiPolitický systém, který nenaplňuje oprávněné potřeby a očekávání lidí, nemá v moderním světě své místo. Důvěra v takovou politiku právem klesá ke dnu,“ píší hrdě komunisti ve svém volebním programu.

Nejspíš ho opsali z někdejšího Košického vládního programu, který drtivá většina lidí dávno nezná – a naštěstí.Nejznámějšími fosiliemi jsou například pozůstatky pravěkých živočichů (trilobitů, dinosaurů, mamutů,…),“ popisuje fosilie Wikipedie. Jako by autoři tato slova psali při pohledu na komunisty. Filip, Černý, Semelová – lepší ukázky fosilií nenajdete. Pohromadě je drží jen hnětení totalitní frustrace, jíž naštěstí cítí stále míň lidí. A nebezpečí? Ze všeho nejvíc jsou komunisti nebezpeční sami sobě.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1