Konsensus jako strategie: Zvítězí v roce 2021 v politice ženský princip?

01. 01. 2021 • 07:00
KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Koalice je rodu ženského. Možná je to pro opoziční „Pětku“ nyní z nouze ctnost a jediná cesta, jak se příští rok dostat k vládě. Ale proč nezkusit dohodu jako vůdčí politickou strategii? Mužský konkurenční princip nás dovedl k Zemanovi a Babišovi. Může to s konsensuálním přístupem dopadnout hůře? Sotva. Musíme znovu spojit rozdělenou zemi a k tomu je lepší kooperativnost než soutěživost.

Až dosud volby dopadaly tak, že z nich vzešel vítězný samec, který pak k sobě hledal další strany coby nevěsty, s nimiž je schopen sestavit vládu. S dvěma výjimkami. Ta první není právě čestná. V roce 1998 se spojili dva alfa samci, a to s cílem zbavit se menších partají a monopolizovat si moc. Což vedlo k první vzpouře „bezmocných“ a pokusu o integraci. Který ovšem ztroskotal právě na řevnivosti a poměřování ega… Druhé vybočení přišlo o dvanáct let později, kdy Paroubek vyhrál, ale neměl „sexy“ koaliční potenciál.

Z tohoto letmého přehledu vidíme, že machistické způsoby minulým třiceti letům dominovaly, nikoli však bezvýhradně. Mužský a ženský princip se přirozeně v politice uplatňují vedle sebe, protože někdy je třeba něco reformovat, jindy uchovat, někdy zajistit rozhodovací většinu, jindy širokou podporu, někdy upřednostnit jasné vedení, jindy uspokojit různorodé zájmy. Jde o to, co z toho převažuje – a v roce 2021 se může spolupráce (už před volbami) stát vůdčí ideou místo bojovnosti. Nastal k tomu totiž čas.

Jistě, každý vidí, že menší strany se prostě spojit musejí a ani ty větší, tedy Piráti a ODS, samy na vítězství, jež by jedné či druhé zajistilo vládu, nemají příští rok sílu. Ale jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré. Důležité úkoly, které před námi stojí, nelze rozseknout mečem, musejí se trpělivě rozplétat. Penzijní reforma, klimatická politika, rozdělení země… To vše vyžaduje spíše ženský přístup. A pozor, vůbec nejde o pasivní strategii. I v byznysu mnohé firmy sázejí na obchodní a marketingové ředitelky, protože jim zvyšují zisk.

Historie zná mnoho skvělých „macho“ vůdců, a to i ta česká. Pokud však vrcholnými představiteli mužského principu v politice jsou Miloš Zeman a Andrej Babiš, je něco hodně špatně. Kdo by stál o pasivní agresory? Kde u nich lze nalézt kladné mužské vlastnosti jako velkorysost, čest, statečnost? Nejsou snad jejich mstivost, úskočnost a hysterie spíše ukázkou nejhorších ženských vlastností? Oni národ nevedou, oni ho rozeštvávají pomluvami, lhaním a nenávistí jako dvě pavlačové drbny. Už aby s tím byl konec.

Vstupujeme do éry, která si žádá konsensuální uvažování. Vlastně si ho žádala už před jednou dekádou. V 90. letech jsme reformovali systém, na počátku nového milénia jsme si zvykali na demokratické střídaní levicových a pravicových vlád. Byly to neusazené a svým způsobem bouřlivé roky. Pak už ale měl nastat čas normální správy země. Místo toho systém zastupitelské demokracie začal degradovat a vše vyústilo v roce 2013 v převrat a změnu režimu. Konsensus se stal sprostým slovem. „Pětka“ je šancí na reparát.

Babišův „rok blbec“. Letopočet 2020 ukončil premiérovu dominanci. Příští rok bude pozornost upřena hlavně na šéfa Pirátů Ivana Bartoše a lídra ODS Petra Fialu, rozebírá ve svém ohlédnutí za letošním rokem Martin Schmarcz.

Uvědomují si politici ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, že v sázce je mnohem víc než jejich budoucí vláda? Třeba možnost něco dělat s hrozivým zadlužováním a zaostáváním země. Ale nejen to. Potřebujeme navázat na Havlovu republiku, vymazat Zemanovu éru, znovu spojit rozdělený národ. A začít opět dohánět západní země, co se týká humanity, občanských svobod, kvality demokracie, právního státu, nezávislosti médií… Tohle jsou hodnoty, které oddělují šťastný a bohatý Západ od východní mravní a fyzické bídy.

V rámci dvou bloků jsou demokratické opoziční strany nuceny ke kompromisům a hledání konsensuálních postojů ještě před volbami. Což je dobré nejen pro ně, aby vůbec měly šanci vládnout, ale také z oněch dalších dvou zmíněných důvodů, kdy musíme zaprvé řešit hromadu odložených i nových problémů, jež nelze tlačit silou, a za druhé obnovit elementární jednotu společnosti. Lidé mají už dost rozdělování a nenávisti. Jinak by nevznikla poptávka po sjednocování, která je dokonce silnější než za časů opoziční smlouvy.

To poslední je pro změnu stylu zásadní. Politici vždy reagují na nálady lidí. Pravostředé liberálně-konzervativní spektrum zůstávalo rozdrobené i proto, že prozápadní středostavovští voliči mají rádi pluralitu, jsou vybíraví a kritičtí, takže jim na většině stran něco vadí. Pokud oni jsou ochotni přimhouřit oči nad tím, že ti „jejich“ se dají dohromady s jinými, jimž něco nemohou zapomenout, pak nastává zcela nová situace. Ženská strategie, jež preferuje dohodu před bojem, musela zkrátka napřed zvítězit na straně „zákazníků“.

Jestliže v elektorátu voličů „Pětky“ dříve panovala řevnivost (zejména mezi příznivci „starých“ a „nových“ stran), která torpédovala předvolební koalice, nyní se vše otočilo a naopak ten, kdo by kooperaci odmítal, může počítat s negativní reakcí. Natož kdyby „letenský tábor“ opustil a přešel na druhý břeh. Je ovšem třeba zdůraznit, že stále mluvíme o prozápadní části národa, která listopad 1989 bere za své vítězství. Voliči Zemana, Babiše, Okamury a Filipa změnu principu nepožadují, stále jim imponuje natřásání svalů a nadávky.

Sjednocení má i praktický význam. Od středu doprava dnes reprezentuje občany v parlamentu zbytečně mnoho subjektů. V zásadě v obou rodících se blocích jednotlivé strany odpovídají názorovým křídlům širokospektrálních partají v západních zemích. Neznámou je, co s tím udělá hnutí Lidé PRO. V tomto uspořádání pro něj není místo. Užitečné může být v roli „mrchožrouta“ – kdyby se někdo rozhodl „Pětku“ opustit, jeho voliči by měli kam jít – nebo kdyby oslovilo příznivce ANO, případně nevoliče. To vše jsou ale spekulace.

Na volby příští rok se můžeme dívat mimo jiné jako na souboj mužského a ženského principu. Na jedné straně zdegenerované vůdcovství, na druhé straně žádný pořádný „macho“ není. Zemanovci v čele s Babišem nemají jinou možnost, než se snažit soupeře zadupat do země, a to i mezi sebou, opoziční „Pětka“ naopak musí primárně hledat dohodu. Ani jeden z bloků si nemůže činit apriorní nárok na to, že bude jasně dominovat a potřebují spolu i v rámci konkurence v kampani nějak vyjít, jinak jim hrozí sankce od voličů.

Rok 2020 ukázal, že je Česko nekonečně zastaralé. Je třeba vyměnit celou generaci politiků, píše ve svém komentáři šéfredaktor INFO.CZ Michal Půr. 

Zatěžkávací zkouškou pro novou volební strategii bude chování ODS a Pirátů. Tyto strany často u členů a příznivců té druhé vyvolávají alergické reakce, střetávají se na citlivých tématech a pokud nenajdou ještě před volbami modus vivendi, „Pětka“ zkrachuje na klučičích bitkách. Naopak, pokud u nich zvítězí ženský princip kooperace, je konec zemanovsko-babišovského režimu jistý. Což se projeví i v tom, že o těch dvou se do voleb nebude moc mluvit a místo minulosti se konečně začne řešit budoucnost.

Lidé jsou válčením unavení a nejlepší kampaní je ty dva ignorovat a věnovat se pozitivním sdělením. I v tom můžeme vidět ženský princip – nejhlubším opovržením je zapomnění. Je to nakonec velmi pragmatické, protože je třeba začít nový život. A dát zemi do pořádku bude vyžadovat veškerou energii, jíž nelze plýtvat na samolibé nenávistné trubce. Stačí, jak nás dosud vysáli a rozeštvali. Mužský princip se do politiky zase vrátí, s někým jiným a lepším, ale teď Česko potřebuje zahojit rány – a koalice je opravdu rodu ženského.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Včera • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Včera • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.