Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konstruktivní Babiš a mlčící Sobotka. Komentář Vratislava Dostála

Konstruktivní Babiš a mlčící Sobotka. Komentář Vratislava Dostála

Andrej Babiš po schůzce s premiérem Bohuslavem Sobotkou potvrdil, co se v médiích od včerejšího večera proslýchalo: dalším kandidátem na post ministra financí za hnutí ANO je poslanec a předseda hospodářského výboru sněmovny Ivan Pilný. Jak s jeho nominací naloží předseda vlády Bohuslav Sobotka, nebylo v prvních chvílích zřejmé. Premiér se chtěl s Pilným nejdříve sejít. Přesto je s podivem, že hned po schůzce s předsedou hnutí ANO nepředstoupil před novináře alespoň s krátkým prohlášením. Výstup ve stylu „vyslechl jsem si nominaci hnutí ANO na post ministra financí, odpoledne se s navrženým kandidátem sejdu a poté se rozhodnu v zájmu politické stability,“ by mu nezabral víc než dvě nebo tři minuty. Sobotka ale nic podobného neučinil.

Efekt to má jediný: dokud se tak nestane, budou ve všech médiích citace Andreje Babiše, který naopak před novináře po schůzce předstoupil a velice ochotně jim odpovídal na otázky. Případně se bude moct veřejnost seznámit s reakcemi opozičních a koaličních politiků. Přestože se pochopitelně nejedná o nic fatálního, pro tuto chvíli má – alespoň pokud jde o mediální pokrytí vývoje koaliční krize – jednoznačný náskok předseda hnutí ANO. Tím spíš, že na imprimované tiskovce vystupoval uvolněně, klidně a snažil se působit státotvorně.

Opakovaně zdůrazňoval, že ANO nechce natahovat koaliční krizi, že chce být konstruktivní a nepřeje si politickou nestabilitu ani předčasné volby. „Ivan Pilný je myslím dobrý kandidát, zkušený člověk, řídil velké firmy, v ekonomice se vyzná a jak je všeobecně známo, je také nezávislý. Rozhodně to není moje loutka,“ zdůraznil novinářům Babiš. Dle jeho slov je zároveň velká škoda, že se vláda do této situace dostala.

„A není to moje chyba,“ opakuje Babiš novinářům jako kolovrátek stále tutéž figuru, v níž pracuje s rolí oběti komplotu tradičních politických stran. Proto také odmítá důvod pro své odvolání. Několikrát také zdůraznil, že si nepřeje ústavní krizi, že Ústavu respektuje a že není tím, kdo by si přál boj mezi prezidentem a premiérem. Jeho vzkaz voličům zní jednoznačně: záleží mi na stabilitě, jsem odpovědný, nepolitikařím a jsem pro co nejrychlejší vyřešení koaliční krize. Postěžoval si také na to, že ČSSD pokazila obraz vlády, která měla potenciál být nejúspěšnějším kabinetem od vzniku samostatného státu.

Otázka teď je, jak zareaguje premiér. V zásadě má dvě možnosti: buď návrh hnutí ANO přijme a bude mluvit o uklidnění politické situace, ukončení koaliční krize a nalezení kompromisu přijatelného pro všechny. Avšak je sporné, zda by podobné argumenty působily na veřejnost věrohodně. Pravděpodobnější je, že by v také situaci čelil výtkám z ústupnosti a nekonzistentního postupu.

Nelze proto vyloučit, že předseda vlády uvažuje opačným směrem, tedy že je v jeho zájmu koaliční střet vyhrotit stůj co stůj. Stylizovat se pak bude do role obránce ústavnosti, demokratického charakteru země a jediného aktéra, který bude zásadově čelit spojenectví prezidenta s předsedou hnutí ANO. Možná je to ostatně jediný způsob, jak může přece jen minimalizovat volební porážku sociální demokracie.

V takovém případě by si nejspíš neodpustil poznámku o tom, kterak Pilný není dostatečnou zárukou nezávislosti na Babišovi. Ale hlavně: předseda sociálních demokratů by tak potvrdil zvěsti, dle kterých chce resort obsadit svým člověkem a využít časový prostor do voleb k tomu, aby se veřejnost mohla dozvědět, jak jej Babiš řídil nikoli v zájmu veřejném, nýbrž v zájmu svého podnikání. Ostatně něco podobného už na tiskové konferenci v reakci na nominaci Pilného řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Pokud podle šéfa TOP 09 myslí Sobotka změnu vážně, nemůže přijmout nominaci kohokoli, kdo je členem ANO. „Babiš, Agrofert a hnutí ANO jsou jeden nedělitelný organismus,“ nepochybuje Kalousek. „Pokud se premiér spokojí s kosmetickou změnou, pak to jméno akceptuje, ale nemá smysl veřejnosti lhát, že jde o nějakou změnu,“ dodal Kalousek ve výstupu pro ČT24.

Ať už se veřejnost přikloní spíše k výkladu Babiše nebo Kalouska, je s podivem, že Sobotka v těchto hodinách mediálně mlčí. Nakonec se mu totiž může stát, že bude vnímán především jako premiér, který konec konců pouze přitakává buď předsedovi hnutí ANO anebo předsedovi TOP 09. Přitom mu nic nebránilo v tom, aby výklad situace veřejnosti aspoň zčásti předložil jako první a donutil tak ostatní aktéry pouze reagovat.

 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1