Konzervativní motor nové vlády: Vytvoří ODS a KDU-ČSL českou obdobu CDU-CSU?

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Příští vládní koalici utvoří pět stran. Polovinu ministerských křesel ovšem obsadí dvě konzervativní - ODS a KDU-ČSL. Takový výsledek se nečekal, zdálo se, že liberálové budou silnější. Když k tomu přičteme, že stanoviska obou partají se značně sblížila, pak tu možná máme ideový motor kabinetu, obdobu německého tandemu CDU-CSU.


Už před patnácti lety Mirek Topolánek a Miroslav Kalousek uvažovali o užším propojení ODS a KDU-ČSL. Tehdy mu bránily osobní animozity i programové rozdíly. Později vznikla TOP09 a vývoj šel jinudy. Po vypadnutí lidovců ze Sněmovny a oslabení občanských demokratů byly obě strany odsouzeny hrát druhé housle. Nyní se vrací k moci a to ve vedoucí roli. Piráti nemají sílu, STAN ji sice má, ale chybí mu ideologie a TOP09 už nemá ten výtlak, a navíc její předsedkyně nebude v kabinetu.

Kdyby silnějšími v liberální koalici byli Piráti, byly by celkové poměry ve vládě jiné. Starostové nejsou tak ideově vyhranění, jsou spíše pragmatickou stranou veřejné správy. Otevírá se možnost, aby nový kabinet přijímal řešení postavená na konzervativních hodnotách. Zejména se to týká rodinné a sociální politiky. Výsledky CSU v Bavorsku či PiS v Polsku ukazují, že díky křesťanskému socialismu se zlepšuje život mnoha lidí, a to i se středními a nízkými příjmy. Nikomu pak nevadí ideologie, hlavně že to funguje.

Dost bylo odezdikezdizmu

To, čeho se liberálové po volbách tak děsili, ve skutečnosti může být tím nejlepším pro Česko. Konzervatismus je svou podstatou středovou ideologií, vyznává ve stejné míře základní demokratické hodnoty, tedy svobodu, spravedlnost a solidaritu. Liberálové více akcentují svobodu, socialisté solidaritu. Konzervativci tedy stojí mezi nimi, a pokud přeci jen kladou na něco z oné trojice větší důraz, tak na vládu práva. I to se hodí pro obnovu země postižené zemanismem-babišismem.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Hrozí Česku s konzervativci v čele osud Polska?
  • A mohou konzervativní motor vlády zadřít liberálové?
sinfin.digital