Kotrbatý: Kopání do báboviček přesáhlo meze. Spory amerických politiků pocítíme i my | info.cz

Články odjinud

Kotrbatý: Kopání do báboviček přesáhlo meze. Spory amerických politiků pocítíme i my

Když jste ve čtvrtek večer zabrousili na web takřka jakéhokoli předního amerického média nebo zapnuli tamní televizní stanice, nemohli jste se vyhnout dalšímu „skandálnímu“ kroku prezidenta Donalda Trumpa. Kvůli rozpočtové krizi zatrhl své oponentce, demokratické šéfce Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové plánovanou zahraniční cestu. Během pár minut z toho bylo hlavní téma. Z následného pohoršování se paradoxně vyšel nejlépe právě Trump. A nejhůře? Amerika a my ostatní.

Trump v krátkém dopise Pelosiové napsal, že kvůli shutdownu, který už trvá rekordní 28. den, musí odložit její cestu do Bruselu, Egypta a Afghánistánu. „Ve světle 800 tisíc skvělých amerických pracovníků, kteří nedostávají zaplaceno, si jsem jistý, že budete souhlasit,“ uvedl prezident a dodal, že pokud by chtěla letět komerčními lety namísto armádního letadla, může.

Je vcelku jasné, o co Trumpovi šlo a že s 800 tisíci neplacenými federálními zaměstnanci má jeho krok ve skutečnosti jen máloco společného. Pelosiová zkrátka dostala oplaceno stejnou mincí. O den dřív totiž požádala Trumpa, zda by nemohl kvůli shutdownu odložit plánovaný výroční projev o stavu unie. Trump pak jen okopíroval její rétoriku včetně provokativní věty na závěr. Ta v případě Pelosiové představovala pošťouchnutí, že si Trump může projev přednášet z Oválné pracovny, bude-li chtít.

„Vzhledem ke krizi vás musím s lítostí informovat, že vaše cesta do Bruselu, Egypta a Afghánistánu byla odložena. Tuto sedmidenní exkurzi můžeme do programu znovu zařadit, až bude krize za námi.“
Donald trump píše Nancy Pelosiové

Pro pořádek: Oba mají na své kroky právo. V Trumpových kompetencích je zakázat použití armádních letounů pro cesty zákonodárců. Výsadou Pelosiové je zvát prezidenta na společnou schůzi obou komor Kongresu, na níž hlava státu tradičně projev o stavu unie přednáší. Šéf Bílého domu může pozvání přijmout nebo odmítnout, nemůže si jej ale vynutit. Pokud by se Pelosiová rozhodla, že Trump před Kongresem mluvit nebude, tak prostě nebude.

Můžeme se tu posté bavit o adekvátnosti Trumpovy reakce. Pelosiová se měla na cestách dozvědět informace týkající se národní bezpečnosti. Můžeme řešit i to, že Trump během shutdownu navštívil americké vojáky a jeho žena využila vládní letku pro cestu na Floridu. Nic z toho ale není podstatné. Pelosiová věděla, do čeho jde a že Trump si útok na své ego nenechá líbit. Ani její krok nebyl nezištný, nýbrž čistě politicky motivovaný s cílem zdůraznit Trumpovo selhání.

Dvojí Trumpovo vítězství

Dá se s jistotou tvrdit, že Trump odložením cesty vyhrál hned dvakrát. Méně podstatné je, že ukonejšil své poraněné ego a může se opájet pocitem, jak to druhé straně zase nandal. Co je však důležitější – a není vyloučené, že to byl i prezidentův záměr – odpoutal pozornost od problémů, které se na něj ve čtvrtek nahrnuly.

Deník Wall Street Journal, konzervativně laděný list, který obvykle stojí spíše na straně republikánů, zveřejnil, že prezidentův někdejší osobní právník Michael Cohen na Trumpovu žádost nechal v době předvolební kampaně manipulovat s online průzkumy preferencí. Cohen za to měl zaplatit, zřejmě z Trumpových peněz, 50 tisíc dolarů a jako bonus si u stejné firmy zařídit osobní PR, které z něj na Twitteru udělalo sexsymbol. Právník, který nyní spolupracuje s vyšetřovacím týmem Roberta Muellera, následně na sociální síti uvedl, že „opravdu lituje své slepé loajality k muži, který si to nezaslouží“.

Do toho média propírala neobratné výroky Trumpova současného obhájce v „ruské“ kauze Rudolpha Giulianiho. Ten v televizní stanici CNN sice řekl, že Trump osobně nespolupracoval s Rusy a nespáchal zločin, zároveň ale to samé nevyloučil v případě celé kampaně. „Nikdy jsem neřekl, že nebyla koluze mezi kampaní nebo členy kampaně…“ zamotával se Giuliani do vyjádření.

A do třetice všeho špatného, vládní auditoři zjistili, že v době Trumpem nařízené politiky nulové tolerance vůči migraci, bylo na hranicích rozděleno daleko více rodin, než administrativa přiznávala. Přesné číslo není kvůli problematické evidenci známé, je ale jisté, že dosud udávaný počet 2737 dětí odtržených od dospělého doprovodu nezahrnuje tisíce dalších podobných případů.

Kdo se postará o svět?

Za normálních okolností by každá z těchto tří zpráv ovládla večerní zpravodajství jako téma číslo jedna. A teď se vžijte do Trumpovy kůže. Už tak nízká popularita vám během shutdownu padá. Průzkumy naznačují, že ztrácíte podporu i mezi svojí věrnou voličskou skupinou bílých mužů bez vysokoškolského diplomu. Poslední, co potřebujete, je smršť dalších kauz a odhalení. V tomto směru Trump vyhrál, když televize v hlavním vysílacím čase, kdy Američané vnímají zprávy nejvíce, řešily „rozkopávání báboviček“ mezi ním Pelosiovou.

Odkládání projevů a zahraničních cest není ničím jiným, než pokračováním dětinské animozity mezi demokraty a republikány. Pokud se týká vrcholných politiků a pokud trvá už tak dlouho, že paralyzuje minimálně na měsíc americkou administrativu, dostali jsme se za hranu únosnosti. Neprohrává jeden z politických táborů, prohrává Amerika jako taková.

USA jsou navíc stále ještě hlavním českým i evropským spojencem a garantem bezpečnosti v rámci NATO. Neschopnost Američanů spravovat vlastní zemi a vrtochy tamních politiků tedy dopadají i na nás. A v budoucnu mohou ještě citelněji. Když musíte řešit hluboké vnitřní problémy, nezbývá vám tolik kapacity starat se o okolní svět. Za rohem už přitom čekají jiní, kteří se toho jistě rádi ujmou.

Dopis Donalda Trumpa Nancy Pelosiové

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud