Kotrbatý: Slovensko inspirací být nemůže. Tamní volby provází série absurdit | info.cz

Články odjinud

Kotrbatý: Slovensko inspirací být nemůže. Tamní volby provází série absurdit

Slovenskými prezidentskými volbami tento týden silně zacloumal razantní nástup Zuzany Čaputové. Její výrazné posílení v předvolebních průzkumech, kdy se během měsíce dostala z 9 procent na více než nadpoloviční podporu, ale odhalilo mnohé absurdity tamního systému. Brát si od sousedů příklad se tedy neukazuje jako dobrá volba.

Téměř 53 procent přisoudil Zuzaně Čaputové poslední předvolební průzkum společnosti AKO. Agentury naznačovaly její posilování již dříve, tento týden se ale z dosud nepříliš známé právničky a občanské aktivistky stala kometa s velkou šancí usednout v Prezidentském paláci.

Důvodů může být hned několik. Čaputová působí neokoukaně, není zapletená do žádného velkého skandálu a v debatách působí kompetentně. Pomohlo jí i odstoupení dosavadního favorita Roberta Mistríka, který naopak začal ztrácet dech. Zkoumat příčiny vzestupu Čaputové však není cílem textu.

Slovenské volby totiž provází několik absurdit. Například v pátek Denník N přišel s tvrzením, že Čaputové nemusí stačit ani nadpoloviční podpora ke zvolení v prvním kole. Tamní Ústava je totiž nejednoznačná a podle Státní volební komise znamená sousloví „nadpoloviční počet oprávněných voličů“ nutnost získat většinu všech v seznamech zapsaných Slováků, tedy i těch, kteří k volbám nepřijdou.

Pokud by Čaputová takový výklad neakceptovala, musela by se obrátit na Ústavní soud. Za normálních okolností by takový spor měl krátké trvání. Jenže Slovensko není v normální situaci. Na Ústavním soudu sedí kvůli sporům o zvolení expremiéra Roberta Fica aktuálně jen čtyři soudci. A o stížnosti rozhoduje plénum, které se teď nemůže sejít.

A počet soudců se jen tak nezmění. Parlament schválí své návrhy, z nichž prezident soudce jmenuje, až krátce před druhým kolem. Není přitom zřejmé, jestli navolí všechny, nebo jen část. Úplnou absurditou by bylo, kdyby Čaputová vyhrála s více než 50 procenty v prvním kole a druhé následně prohrála. O prezidentovi by tak de facto rozhodoval Ústavní soud.

Tím výčet bizarností nekončí. Nástup Čaputové je tak razantní, že pokud by pokračoval, mohla by teoreticky atakovat i onu zdánlivě nedostižnou hranici 2,2 milionu voličů nutných ke zvolení v prvním kole. Je to nepravděpodobné, ale ne nemožné. Jestli se tomu Čaputová blíží, však už nezjistíme. Na Slovensku již čtvrtým rokem platí dlouhé moratorium na zveřejňování předvolebních průzkumů.

Zatímco v Česku se výsledky šetření nesmí publikovat tři dny před volbami a v Německu dokonce nic takového neznají, slovenští voliči se čísla z agentur nedozvědí po dobu 14 dní. V případě dvoukolové volby to znamená dokonce celý měsíc bez informací.

Po Mistríkově odstoupení se na sítích objevovaly názory, že Slováci dali Čechům lekci z politické kultury. To je přinejmenším zkratkovitá úvaha. Kromě paralyzovaného Ústavního soudu, obvinění z provázání mafie na politiky a dalších věcí, vypovídají tyto záležitosti o nesmyslnosti takového tvrzení.

A pokud by ani toto někomu nestačilo, dodejme ještě perličku na závěr. Zatímco v Česku debatujeme o zavedení korespondenční nebo elektronické volby, Slováci žijící v zahraničí nemají možnost volit prezidenta vůbec. Rozhodovat můžou pouze o složení parlamentu.

Slovensko hledá prezidenta: Velký přehled kandidátů naleznete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud