Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kreml a Asad dostali přes prsty, naděje na mír v Sýrii vzrostla. Komentář Pavla Novotného

Kreml a Asad dostali přes prsty, naděje na mír v Sýrii vzrostla. Komentář Pavla Novotného

Svět poprvé zahlédl amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zmizel klaun Trump z reality show jednou provždy?

Americký útok na syrskou základnu čekal málokdo. Unavený svět si příliš zvykl na cynismus Kremlu i bezostyšnost režimu Bašára Asada. A také váhavost Bílého domu za prezidentování Baracka Obamy.

Rezoluce OSN kritizující Moskvu a syrský režim se proto opět chystaly rutinně padat pod stůl, vyšetřovací komise už už najímaly experty, kteří by viníka chemického útoku z města Chán Šajchún nakonec raději neoznačili. Za pár dní by se na stovku mrtvých zapomnělo, vždyť přece nikdo neví, komu ty chemické zbraně patřily, že…

720p 480p 360p 240p
USA útočily v Sýrii

Šest desítek dnes vypálených amerických střel vrátily svět do časů, kdy státníci hodnoty alespoň předstírali. Zločiny co nejlépe maskovali a globálně uznávaná pravidla nezesměšňovali (a když, tak potajmu). Dnešní Trumpův útok je v tomto ohledu hazardním, přesto ospravedlnitelným krokem „zpět“, vážně míněnou snahou o návrat ke starému pořádku. Snahou o zachování elementárních pravidel, které je za jistých okolností třeba vynutit silou. Většina blízkovýchodních vládců stejně jako Rusko rozumí především síle. Vojenské moci toho, kdo ji reálně má. A Spojené státy ji – na rozdíl od EU, či OSN - mají.

Moskva musí zavrčet, možná kousnout, ale třetí světovou válku nezačne. Pragmaticky se zařídí a možná i usměrní svého syrského vazala Bašára Asada, který je na vnějších sponzorech závislý.

Slovy jestřábů: raketového útoku bylo třeba k tomu, aby se Sýrie posunula k míru. Bylo nutné stanovit hranice.

Západ navíc poprvé spatřil nového prezidenta Spojených států. Po festivalu infantilních šklebů a populistických dekretů bizarního klauna Trumpa zahlédl tvář amerického vůdce. Republikána když ne starého, tak povědomého střihu. Svět se po dnešku zdá opět pochopitelnější, i když ne bezpečnější.


 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1