Kritická fáze v dodávkách másla, udávání jako základ veřejné kontroly. Komentář Roberta Maleckého

Robert Malecký

Bohuslavu Sobotkovi a jeho marx-leninské úderce zvané Vláda ČR stačilo pouhé jedno volební období, aby do Česka v roce 2017 vrátili reálný socialismus. Šli na to osvědčenou cestou mixu zhroucení plánovaného hospodářství a všudypřítomného státního čenichání a občanského bonzování. Gratulujeme. Nyní k některým uvedeným jevům podrobněji.

Situace kolem dodávek másla dostoupila do kritické fáze. Tedy jak pro koho. Skupina osob v jednom z pražských supermarketů využila krátkodobé slevy k tomu, aby si připomněla adrenalinové zážitky z komunistických sámošek, když náhodou přivezli toaletní papír, dámské vložky nebo vepřová játra. A Bohuslavu Sobotkovi to dalo příležitost nám všem připomenout, kdo je tady premiér a jaký že je to pašák.

Sociální demokraté si jdou pro volební kopanec. Bude i pro jejich vlastní dobro. Komentář Jiřího Štefka

„Ceny másla dramaticky rostou. Požádal jsem v pondělí ministra financí, aby zahájil cenovou kontrolu a prošetřil, zda nedochází k neférovým praktikám, které ženou ceny másla nahoru.“

(premiér Bohuslav Sobotka na twitteru, 27. září)

O dva dny později ještě Sobotka dodal, že prudké zvýšení cen mléčných výrobků je vážný problém, který zasahuje sociálně citlivé skupiny lidí, jako jsou důchodci a rodiny s dětmi. Což je při předpokládatelné spotřebě másla v rodinách v horším případě čistá lež, v lepším obyčejná socialistická manipulace. Skutečný důvod, proč se Sobotka, který se jinak poslední dobou věnuje spíš pojídání meruňkových knedlíků na jižní Moravě, náhle do věci vložil, najdeme v další části jeho vyjádření.

„Spotřebitelé si zaslouží informaci o tom, kde končí hlavní zisky ze zdražení másla.“

No – nezaslouží, že ano. Nic jim do toho není. Dokonce je to tak, že kdyby na to měli spotřebitelé právo, zmínil by to nějaký zákon. Je to od Sobotky čistý „anti-Babiš“ pokus, jak udělat z másla volební komoditu. Když už jsme u těch předvolebních taháků: Už Sobotka vyjednal ty levné mobilní tarify, jak slíbil v polovině února?

Fronty jako za komunistů? Lidé čekali v obchodech na zlevněné máslo, někdy ještě před otevřením prodejny

K reálnému socialismu samozřejmě neodmyslitelně patří i udávání jako základ veřejné kontroly. Úřady po celém Česku obdržely od ledna už 640 stížností na znečišťování ovzduší. Většinu podali dobří sousedé.

„Ve 388 případech zaslaly úřady žádost o doložení dokladu o provedení povinné revize technického stavu kotlů včetně upozornění na následnou možnost provedení kontroly na místě. V 96 případech pak došlo k samotné fyzické kontrole provozu kotlů přímo v domácnosti.“

(mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková, Radiožurnál, 28. září)

A teď to podstatné: úřady žádného čadila nechytily, žádné pokuty nerozdaly. Zato v 96 případech – zjevně bezdůvodně – prolomily domovní svobodu, a to bez souhlasu soudu, který je jinak pro tak vážný zásah do soukromí striktně vyžadován. Orgány činné v trestním řízení, které se pro potřeby vyšetřování musejí otravovat s povolením k domovní prohlídce, jen tiše závidějí. Kdy jim dojde, že když mohou inspektoři dýmu, mohly by totéž požadovat i ony? Po volbách?

Babiš: Migraci odmítám stejně jako Okamura, voliči komunistů nejsou méněcenní

Nyní vyzkoušíme vaši pozornost malým kvízem:

„Systém rozdělení moci v republice i na evropské úrovni mezi staré struktury důsledně nahradíme demokracií. Demokracie vyžaduje přímou volbu a možnost odvolání vedoucích představitelů, zákonodárnou iniciativu, referenda a zapojení občanů do všech fází přípravy a schvalování legislativy.“

Jde o úryvek z programu:

  • ANO 2011
  • Tomia Okamury
  • Pirátů

Správnou odpověď najdete pod tímto odkazem. Říct to Andrej Babiš, už má na krku smečku veřejného diskursu a obvinění, že chce demontovat demokracii, a jak je pro ni nebezpečný. Pokud se miláčkové médií z Pirátské strany domnívají, že zvolení zástupci lidu nemají spravovat věci veřejné, proč rovnou nenavrhují zrušit volby? Jde samozřejmě o útok na samotné základy parlamentarismu, a jen doufáme, že je tahle partička už nějakou dobu předmětem takového zájmu kontrarozvědné služby, jaký si zaslouží.

To jsou ale samozřejmě jen takové zbytečně složité úvahy v zemi, kde se veřejný diskurs bude ještě nějakých pár týdnů točit kolem ceny másla. Tak klidnou mysl.

SDÍLET
sinfin.digital