Kroupa znovu zavrtěl Českem. Díky němu víme, proč parlamentu věří jen 15 procent lidí

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Tak se nám původně „hrdé“ Vrbětice nějak mění v Kameňák Zdeňka Trošky. Reportér Seznam Zpráv Janek Kroupa napsal, že vicepremiér ČSSD Jan Hamáček chtěl do Ruska odjet, aby z něj za slib ututlání vrbětické kauzy vyrazil milion vakcín Sputniku V, a naši poslanci lidem rázem ukázali, proč parlamentu podle Eurobarometru veří tristních 15 procent lidí. 

Ale popořadě. Ano, Hamáček se do Vrbětic sám zbytečně „zabrousil“ svými dvěma verzemi zrušené cesty do Moskvy, z nichž ta kamuflážní chytala lehké „boratovské“ rysy. Kroupova verze ovšem trumfuje vše: představa, jak Hamáček v Kremlu vydírá Rusko Vrběticemi a žádá milion Sputniků V, to už chce slabost pro béčkové umění. Navíc i Kroupův vrbětický článek nese všechny atributy jeho běžné práce: nemluví v něm jediný zdroj.

Klíčové zdroje ovšem záhy „rozmluvila“ média. A téměř všichni obvyklí podezřelí popřeli stejně jako Hamáček Kroupovu verzi. Podle šéfa Vojenského zpravodajství Jana Berouna se na inkriminované schůzce žádný „handl“ s Ruskem neřešil, ředitel civilní rozvědky Marek Šimandl napsal, že „všechna jednání byla vedena v zájmu České republiky, a to jak z pohledu zahraniční politiky, tak i bezpečnosti státu.“ A za Hamáčka se postavil i český velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka.

A podobně už předtím Kroupovu divokou verzi popřel i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, ten se ovšem schůzky neúčastnil od začátku. Jediný, kdo zatím nepromluvil, je policejní prezident Jan Švejdar. A to i proto, že mu stejně jako ostatním zmíněným klíčovým svědkům nakonec nedali šanci poslanci, kteří si je pozvali na „tajné“ jednání sněmovny. Na něm se totiž nakonec zhádali jen mezi sebou. „Dneska jsem se opravdu styděl za všechny, co na kauze pracovali,” popsal jednání ve sněmovně Zeman.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč se z Vrbětic stala „laciná předvolební fraška“?
  • A jakou chybu udělal šéf ODS Petr Fiala?
sinfin.digital