Kulturní provoz na podzim může kolabovat, pro mnoho lidí to bude likvidační

Není to v žádném ohledu překvapivé ani nečekané. Naopak, z úst ministra kultury Lubomíra Zaorálka jde o realistický odhad situace. Přesto je třeba doplnit, na co si netroufl: pokud bude omezení živé kultury trvat až do konce kalendářního roku, jak Zaorálek v pondělí před demonstrací hudebníků řekl, bude to pro řadu kulturních provozů znamenat konec. Z tak dlouhého výpadku se prakticky není jak vzpamatovat. Obzvlášť pokud si uvědomíme, že třeba divadla mnohde jela na doraz už před koronavirovou krizí.

Nejprve přesná citace slov ministra kultury, jak je zachytila Česká tisková kancelář: „Omezení pro živou kulturu kvůli epidemii koronaviru budou zřejmě platit do konce roku, je třeba se s tím naučit žít,“ uvedl Zaorálek. „Opatření tu budou a je třeba s tím počítat," dodal s tím, že požadavek, aby vláda povolila akce do pěti tisíc návštěvníků, je z jiného světa. Ministr kultury tím de facto lidem „od fochu“ vzkázal, aby se začali připravovat, že ani na podzim nebudou moct své kluby, sály nebo divadla otevřít. Leda tak v nějaké velmi okleštěné variantě. Pro mnohé z nich to bude mít neřešitelné důsledky a je skoro jisté, že to řada z nich raději zabalí.

Už na jaře, když jsem s řadou zástupců kulturních institucí mluvil, se obávali především dlouhodobého výhledu. Třeba ředitel brněnského Národního divadla Martin Glaser mi řekl: „Budoucnost se teď plánuje hodně špatně, protože neznáme klíčové proměnné – nevíme, kdy budeme moci začít hrát, aby to bylo alespoň elementárně smysluplné, nevíme, kdy budou do země moci přijíždět alespoň vysoce kvalifikovaní pracovníci – což jsou v našem případě režiséři, scénografové, choreografové, sólisté – a za jakých podmínek.“ Zdůraznil přitom, že hrát operu pro několik desítek diváků, když kapacita v Janáčkově divadle je 1100 diváků, nemá žádný smysl. 

Pokud tedy loňskou sezónu mnohé instituce doklepaly jen s vypětím všech sil, potřebují, aby ta další, jež začíná v září, byla pokud možno plnohodnotná. To se ale, jak dneska naznačil Zaorálek, nejeví zrovna realisticky. Jaké to bude mít důsledky? „Troufám si tvrdit, že odpověď bude od každého, komu stát nedovolí provozovat jeho činnost, stejná,“ řekl mi dnes v reakci na ministrův výrok ředitel Divadla Bolka Polívky Ondřej Chalupský. „Už teď balancujeme na ostré hraně, a to jen díky divákům, podpoře města a tomu, že jsme mohli odehrát bez velkých omezení Letní scénu,“ zdůrazňuje.

sinfin.digital