Kupé pouze pro ženy, není to diskriminace? Byla by romská kupé také v pořádku? Komentář Petra Kolmana | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kupé pouze pro ženy, není to diskriminace? Byla by romská kupé také v pořádku? Komentář Petra Kolmana

Kupé pouze pro ženy, není to diskriminace? Byla by romská kupé také v pořádku? Komentář Petra Kolmana

Možná jste také zaregistrovali takzvaná dámská kupé ve vlacích Českých drah (ČD). Mají do nich přístup pouze a jen ženy, muži a kluci musí jinam. Dle názoru našeho národního dopravce některým ženám prý není příjemné sedět v uzavřeném prostoru s muži.

Nejde o diskriminaci mužů? Citovaná dámská kupé ve vlacích ČD dle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové muže nikterak nediskriminují. Kupé podle ombudsmanky sledují legitimní cíl zvýšit pocit bezpečí cestujících žen, tedy údajně i zvýšit zájem žen o cestování vlakem.

 

K tomu mám několik stručných poznámek.

Proč ČD nevytvořily v rámci rovnoprávnosti také pánské oddíly? Určitě se najde nemalá skupina mužů, kterým rozhodně není příjemné sedět v uzavřeném prostoru s ženami. Důvody mohou být různé – od zanedbané hygieny některých žen přes jejich upovídanost až po nekalo-soutěžní vzbuzování falešných a prázdných nadějí v mužích, které jim může způsobit značné psychické trauma.

Romské oddíly

Pakliže je „bezpečnostní segregace“ části cestující populace dle názoru našeho národního dopravce i veřejné ochránkyně práv (VOP) v pořádku, možno též zřídit například romské oddíly? Nedávno proběhla tiskem zpráva, že mnozí Romové se necítí v rámci majoritní společnosti bezpečně, k situaci nepomáhá ani (nepřímé) zpochybňování romského holocaustu ze strany části našich politiků. Zaslouží si Romové (ale třeba i příslušníci jiné menšiny) nižší míru ochrany než ženy? Pokud ano, měl by to náš národní dopravce jasně vysvětlit.

 Celý článek čtěte na Reflex.cz

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.