Lidé PRO – vrcholný kus politické postmoderny

Bohumil Pečinka

KOMENTÁŘ BOHUMILA PEČINKY | Už dlouho jsem se nesetkal s takovou sprškou kritiky jako po vzniku nové politické síly Lidé PRO. Překvapuje to proto, že v čele tohoto uskupení stojí Mikuláš Minář, ještě nedávno miláček médií a mluvčí iniciativy Milion chvilek pro demokracii. Je kritika záměru vytvořit novou politickou stranu oprávněná?

Férovější by přece bylo, kdyby média nechala uskupení Lidé PRO nadechnout, a teprve poté „po ovoci, poznali by.“ Problém je, že zatím není co poznávat. Minářovo uskupení nemá jasnou ideu, silný program, ani se nehlásí k obhajobě zájmů žádné společenské vrstvy, což je základem vší politiky.  

Minář a spol. požadují po lidech bianko šek – dejte nám podpis a my se obklopíme nejlepšími mozky země a rozvineme se. A pokud nám těch podpisů nedáte půl milionu, zase se rozpustíme a podpoříme demokratické politické strany. Člověk na to musí říct: kruci, proč vlastně vznikáte? Buďto něco chcete, nebo nechcete. 

Celá patálie se vznikem-nevznikem Lidé PRO souvisí s tím, že někteří lidé špatně přečetli důvod, proč se dvakrát sešlo na pražské letenské pláni více než čtvrt milionu lidí. Nepřišli tam kvůli často nudným a frázovitým pódiovým řečníkům, ale ze dvou jiných důvodů.

Minář nevědomky slouží Babišovi. Angažmá Čižinského může ovlivnit politiku v Praze, říká Pospíšil

sinfin.digital