Litva čelí bezprecedentnímu tlaku Číny. Jak bude vypadat evropská odpověď?

Erik Siegl

KOMENTÁŘ ERIKA SIEGLA | Litva čelí bezprecedentnímu tlaku Číny nejen kvůli svým vztahům s Tchaj-wanem a potřebuje evropskou solidaritu. Nezapomínejme na to, že i Česko mohlo být před krátkým časem v podobné pozici.

Litva jistě nemusela zajít tak daleko, aby nově otevřené diplomatické zastoupení nazvala jako „kancelář Tchaj-wanu“, nikoliv „kancelář Tchajpeje“, jak se podle hlavního města nazývá u nás i v jiných zemích. Zpětně viděno se tohoto gesta litevská vláda mohla vyvarovat a bude lepší, když se čeští zastánci spolupráce s demokratickým ostrovem soustředí více na obsah, než na podobné symbolické kroky, které Čínu dráždí. Na druhou stranu nelze při zpětném pohledu s jistotou říct, kde leží ona tmavě červená čínská linie a zda by Litva nyní čelila menšímu tlaku, pokud by se v otázce názvu nového zastoupení zachovala jinak. Například pouhé volání australské vlády po nezávislém vyšetřování šíření covidu vyvolalo velmi silný obchodní bojkot země ze strany Číny.

Vilnius nyní neustále a marně opakuje, že se nejedná o uznání Tchaj-wanu jako nezávislé země a není v rozporu s obecně uznávanou politikou „jedné Číny“. Každopádně v očích Pekingu Litva překročila dovolené i tím, že její nová vláda loni vystoupila z iniciativy 17+1, kterou se Čína léta snaží prosadit jako formát pro paralelní komunikaci mimo orgány EU se státy střední a východní Evropy. 

Jednalo se o další politické gesto litevské středo-pravé vlády, protože podobných, nepříliš funkčních mechanismů, existuje celá řada? Čínu možná ještě více popudilo podzimní doporučení litevského ministra obrany, aby Litevci „nekupovali nové čínské mobily a zbavili se těch stávajících, co nejrychleji to jde“. Důvodem je funkce cenzurující internetový obsah, která je na evropském trhu pochopitelně deaktivovaná. Za vše výše uvedené chce Čína Litvu exemplárně potrestat.

sinfin.digital