Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Loutkový ministr financí Pilný není… ono rohaté zvíře. Komentář Vladimíra Pikory

Loutkový ministr financí Pilný není… ono rohaté zvíře. Komentář Vladimíra Pikory

Novému ministrovi financí se minulý týden podařilo opravdu hodně lidí naštvat. Sociální sítě se hemžily nepublikovatelnými slovy, kterými lidé nástupce Andreje Babiše častovali.

Stačilo jen málo. Pilný řekl, že je nutné, aby důchodci pracovali, neboť penzijní systém jednoho dne skončí. A že je proti zvyšování minimální mzdy. Lidé by navíc podle něj měli platit u lékaře a nebránil by se ani zavedení školného na vysokých školách. Konkrétně prohlásil: „Penzijní systém samozřejmě dojede, dřív nebo později. Je třeba hledat cesty, jak z toho. Zatím se to nikomu nepodařilo. Moje děti nebudou dostávat důchod, z čeho by to proboha bylo? Musejí se o sebe postarat a šetřit si na stáří. Přemýšlet o tom, zda si koupit auto, jezdit na Seychely.“

Jsou to věci, o kterých ekonomové i politici sice dlouho vědí, ale nikdo nemá odvahu je říct nahlas, protože jsou nepopulární. A nejhorší na nich je, že Pilný má pravdu. (Zda je či není loutkovým ministrem, je pak ještě jiná věc.) Tím ovšem také popřel to, co letos odhlasovala Poslanecká sněmovna. Ta totiž zastavila postupný nárůst odchodového věku do důchodu na 65 let. Volič si potom musí klást otázku: Lhalo ANO, když pro věc hlasovalo, nebo lže teď o tom, co udělá po volbách? Půjdou se důchodci pást?

Pro zákon stropující odchod do důchodu bylo 121 ze 156 přítomných poslanců. Pro zákon tehdy nehlasovali poslanci ODS a TOP 09 (s výjimkou Jaroslava Lobkowicze), zdrželi se dva členové vlády za KDU-ČSL (Pavel Bělobrádek a Marian Jurečka) i dva poslanci za ANO (Ivan Pilný a David Kasal). Jinak pro zákon byla vládní koalice a s ní také komunisté a Úsvit. Pilný tak není úplně nekonzistentní. Zákon nepodpořil. Tím ovšem silně vybočil z řad poslanců vlastního hnutí.

Mnoho lidí vytočila slova Pilného, že důchodci mohou ještě pracovat. Doslova prohlásil: „Dívám se na ně očima vrstevníka. Říkám ale, že se musí diferencovat. Určitě sedmdesátiletý člověk nebude řídit autobus, ale může sekat v parku trávu.“

Lidé na sítích se cítili diskriminovaní: „Jestli sedmdesátník nemůže řídit autobus, jak může řídit ministerstvo?“ Jiným častým argumentem bylo, že jestliže už teď ministr ví, že důchody nebudou, tak proč mají lidé platit sociální pojištění? Evidentně stále mnoho lidí nepochopilo, že si nic neplatí a nic si nespoří – jen ve stávajícím průběžném systému platí důchody stávajícím důchodcům. A jim budou důchody platit jejich stávající děti.

„Problémem“ je, že lidský život se s rozvojem medicíny rychle prodlužuje. A současně s rozvojem socialismu a sobectví ve společnosti se rodí stále méně dětí. Na jednoho důchodce tak připadá stále méně mladých lidí. Vyspělé země stárnou, někde i vymírají a lidé si málo spoří.

Tento měsíc zveřejnilo Světové ekonomické fórum studii, podle níž bude v roce 2050 schodek důchodového systému činit 400 bilionů dolarů, což je pětinásobek současného HDP celé planety. Do výpočtu bylo přitom zařazeno jen sedm zemí světa. Na USA, Británii, Japonsko, Nizozemí, Kanadu a Austrálii bude připadat 224 bilionů dolarů a zbytek půjde na vrub Indie a Číny. Studie totiž počítá s tím, že polovina dětí narozených v roce 2007 v USA se dožije 104 let a v Japonsku dokonce 107 let.

Zastropovat český důchod na 65 letech bylo tedy nejen nerozumné, ale taky populistické. Lidem je nalháváno něco, o čem víme, že není pravda, ale tímto klamem jim současně znemožníme se realitě včas přizpůsobit.

Už řadu let píšu, že se musíme s odchodem do důchodu posunout nad 70 let, a to i přesto, že třeba moje matka zemřela v pouhých 63 letech. Řada lidí se prostě důchodu nedožije. Důvod je prostý. Moje matka i babička měly jen dvě děti. Podle rodokmenu, který jsem si nechal zpracovat, měli všichni moji předci až do 17. století ale minimálně čtyři děti. Jinými slovy, normální bylo mít víc než dvě děti.

Z globálního pohledu bude problémem hlavně Čína. Té se jak bumerang vrátí politika jednoho dítěte. Studie počítá s tím, že v roce 2050 bude mít 1,4 miliardy obyvatel. Z toho 600 milionů budou důchodci. To tamní ekonomiku položí, nestane-li se něco zásadního. Čínu i Evropu zaplaví imigranti. Letos má planeta 7,5 miliardy lidí, v roce 2050 jich ale bude mít deset. Zatímco vyspělé země budou vymírat, v Nigerii bude každý rok přibývat 5 milionů lidí a v Pákistánu 4 miliony lidí.

Naše ekonomika i civilizace mají šanci jen tehdy, pokud budeme mít dětí víc. Socialisté to chápou a myslí si, že lidé budou mít víc dětí, když se zvýší sociální dávky. To je podle mě špatný způsob zvýšení plodnosti. Problém vidím víc v konzumní společnosti, kde stát činí z dítěte problém a přítěž.

Jedná se třeba o to, že naší rodině úřady oznámily, že všechny okolní školy jsou plné a pro naše dítě není místo. Družina zavírá v 17:00, jako kdyby se běžně nepracovalo do večera. Školky jsou přeplněné, jako by nebyl zájem, aby se mohly ženy vrátit do práce. To jsou bariéry, kvůli kterým Češi vymírají – a naši populaci už teď početně kompenzují migranti. Bylo by chybou myslet si, že to je jen o penězích.

Další komentáře najdete na webu Reflex.cz.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1