Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Macura skončil v Ostravě tam, kde měl Vokřál v Brně začít. Komentář Vratislava Dostála

Macura skončil v Ostravě tam, kde měl Vokřál v Brně začít. Komentář Vratislava Dostála

Lídry hnutí ANO v Brně a v Ostravě pojí minimálně jedna věc: oba stáli v čele velkých měst, oba obhajovali svůj mandát a oba také dokázali své kandidátky – na rozdíl od té pražské – dovést k vítězství. Avšak zatímco se Petr Vokřál ocitl v Brně – aspoň zatím – mimo hru, Tomáš Macura ve čtvrtek složil v Ostravě koalici na půdorysu stran, které by disponovaly většinou také v Brně, kdyby se tam na spolupráci dohodly. Svým způsobem tak Vokřálovi ukázal, kudy se mohl a měl ihned po volbách ubírat.

Jenomže v Praze – aspoň v politickém zákulisí lze podobné zkazky zaslechnout – si to představovali jinak. Andrej Babiš si údajně nepřál – a v tomto duchu měl také nechat instruovat regionální lídry – povolební aliance s Piráty. Prý to měla být odveta za způsob, jakým mu Bartoš a spol. přitápí pod kotlem ve sněmovně. Je tudíž svým způsobem pikantní, že se ve čtvrtek lídr ANO v Ostravě Tomáš Macura dohodl právě s Piráty na koalici. Navrch je označil za subjekt, se kterým má ANO v Ostravě největší programovou shodu.

A Babiš zcela jistě nemá radost ani z toho, že v Brně může hnutí ANO skončit v opozici právě kvůli tomu, že Piráty ihned po volbách odkoplo. Pokud k tomu připočteme Prahu, kde budou mít Piráti primátora, zatímco ANO tu zamířilo de facto ihned po volbách do opozice, můžeme směle konstatovat, že Babišova formace odchází z povolebních vyjednávání ve třech největších městech na rozdíl od Pirátů deklasována.

Prahu ponechme stranou, hnutí ANO bylo ze hry prakticky ihned po volbách. V Ostravě naopak ve volbách dominovalo, mělo zde tedy ze všech tří měst zdaleka nejvýhodnější výchozí pozici. Tomáš Macura si mohl vybírat z několika většinových aliancí. A pokud se vrátíme k našemu předvolebnímu rozhovoru, bylo s podivem, že ihned po volbách preferoval pokračování koalice z minulého volebního období. Na jednu z našich otázek totiž řekl: „Člověk je v politice nucen spolupracovat i s takovými lidmi, se kterými by si v normálním životě mnohdy nepodal ani ruku.“

Na doplňující otázku, zda může být konkrétní, odvětil, že snad ani ne, neboť nelze vyloučit, že si s takovými lidmi bude muset tu ruku dost možná podat znova. Včera se ale ukázalo, a jasné to bylo už po volbách, že existují alternativy. Obrat ke koalici s lidovci a Piráty zdůvodnil Macura tím, že už nechtěl ustupovat požadavkům Ostravaka. A dodal: „Jestli je schopen se někdo spojit se svým úhlavním nepřítelem, jestli se je pan Semerák (Ostravak) schopen spojit s panem Svozilem (ODS), proti kterému říká, že vstoupil do politiky, tak v politice je možné úplně všechno.“ Celá věc má ale ještě jinou rovinu.

A tím se vracíme do Brna. Ostravský primátor totiž připustil, že dal občanským demokratům košem právě kvůli tomu, že oni učinili v Brně totéž Vokřálovi. „Jestli mi někdo bude dneska vyčítat, že jsme někoho obešli nebo podvedli, tak si rád vždycky pustím znova záznam z toho, jak komentoval pan Petr Fiala, předseda ODS, situaci v Brně slovy: Taková je politika,“ připomněl pro ČTK Macura výroky předsedy ODS s tím, že mu obrat v Brně přišel neuvěřitelný i na to, na co jsme v politice zvyklí. „Takže možná i proto jsme zintenzivnili jednání s Piráty,“ dodal Macura.

Tím to ale nekončí. Tomáš Macura totiž navíc ukázal Vokřálovi bezděčně cestu, kterou on sám chybně ihned po volbách – a je vcelku jedno, zda na pokyn centrály hnutí ANO na pražském Chodově – vyloučil. I jemu musí být už jasné, že měl v Brně stejně jako Macura pracovat minimálně se dvěma variantami většinových aliancí. Ostatně Babiš tím je pověstný. A v Brně tomuto postupu navíc nahrávala okolnost, že by koalice s Piráty a lidovci byla pokračováním minulé aliance v okleštěné podobě, tedy bez Žít Brno, Zelených a TOP 09, které se do zastupitelstva nedostaly.

Celou šlamastiku můžeme ale nasvítit ještě z jiné perspektivy. Macurův manévr lze číst na první dobrou jako odvetný krok proti ODS, zároveň ale také jako způsob – pokud ne zrovna součást širší dohody – jak zviklat brněnské Piráty. Ti totiž budou o koalici s ODS a dalšími stranami teprve rozhodovat. Hotovo by mělo být někdy v polovině příštího týdne. A ještě stále si lze představit, že z ní vycouvají. Sice by vypadali jako nespolehliví pitomci, pokud na ní ale kývnou, budou čelit kritice, že do sedla vracejí pochybné figury let minulých a jednu z nejhorších frakcí brněnské opoziční smlouvy.

Ostatně i Mirek Toplánek svého času přišel s tím, že ODS ovládají kmotři. A o tom, zda se od nich za Petra Fialy dokázala očistit, jasno zatím nepanuje. Jistě, v danou chvíli spekulujeme o značně divokém scénáři, přesto platí, že pokud by Piráti od dohodnuté koalice dali ruce pryč, je skoro jisté, že by se mohli spolu s lidovci vrátit k Vokřálovi za nesrovnatelně lepších podmínek, než jaké jim lídr hnutí ANO nabízel bezprostředně po volbách.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1