„Magor“ Volný a jeho flákanec jdou za Okamurou

GLOSA PETRA HOLCE | Když zasedne parlament, není si nikdo ničím jistý, říká se. A když se k mikrofonu postaví někdo z kádrové extraligy Tomia Okamury, platí to dvojnásob. Ve čtvrtek to ve sněmovně potvrdil bývalý moravskoslezský lídr SPD, dnes nezařazený poslanec Lubomír Volný, který teď tvrdí muziku coby šéf v podstatě neexistující party Jednotní – alternativa pro patrioty. Rval se o slovo tak vehementně, až se s ostatními poslanci porval i fyzicky.

Tedy porval... spíš postrkal, protože nazvat Volného „zalehnutí“ předsedajícího sněmovní schůze Tomáše Hanzela rvačkou je urážka všech rváčů. „Tak já si půjdu sednout k vám na klín a řeknu vám to do mikrofonu,” vyhrožoval Volný Hanzelovi poté, co mu vypnul řečnický mikrofon, protože do toho trochu moc „zabrušoval“ a navíc porušoval předpisy, když po sněmovně pobíhal bez roušky. Volný svou výhrůžku splnil a skutečně si Hanzelovi přišel „sednout na klín“, načež se strhla ona nedůstojná strkanice.

„Dostaneš flákanec,“ zkoušel Volný vyhrožovat. A já proto obchodníkovi s chudobou, jenž je „proslulý“ roky trvajícím pronájmem bytů v ostravské vyloučené lokalitě za poněkud méně přátelské nájemné, děkuju za nové slovo. Flákanec jsem ještě fakt neslyšel. A děkuju mu i za to, že náš parlament okamžitě proslavil ve světě, o tomhle flákanci totiž okamžitě informovaly tiskové agentury z okolních zemí. Díky Volnému teď patříme k Rusku a Ukrajině, kde se poslanci rvou běžně. 

Na Volném děsí dvě věci: Zaprvé to, že tenhle „magor“, jak ho teď nazval šéf lidovců Marian Jurečka, býval učitelem. Takže vlastně Okamurovi poděkujme za to, že ho ze školy stáhl do sněmovny, protože ta ho určitě unese s menší škodou než jakákoli vzdělávací instituce. A zadruhé to, co za sebou Okamura táhne do politiky: „zabrušovače“, obchodníky z chudobou a šiřitele fake news. 

Je to hezká ironie. Šéf SPD samozřejmě hned po včerejším divadle přispěchal k mikrofonu a svého někdejšího koně pohotově zatratil. „Důrazně se distancuji od tohoto jednání a doufám, že se to tady nebude již opakovat,” řekl Okamura. Sklízí ale plody vlastní práce. Opakovat se to nebude, až jeho různé party a jejich pohrobci nebudou ve sněmovně. Volný je na sebe samozřejmě hrdý, jak jinak. „Za pravdu je třeba bojovat a rozdávat i přijímat rány. Vždy připraven ;),“ napsal na twitter.

Šéf sněmovny Radek Vondráček z ANO Volného i jeho spolupachatele a poslance Mariana Bojka, který stejně jako on utekl od Okamury k „patriotům“, vykázal ze sněmovny. Jejich chováním se bude zabývat sněmovní imunitní výbor a kvůli možnému výtržnictví to prověřují státní zástupci. Teď ještě zbývá, aby se jím zabývali i voliči. Okamura v politice kráčí ve stopách někdejších Sládkových republikánů, kteří k „flákancům“ taky neměli daleko. Ve sněmovně rozdávali i přijímali rány šest let. Okamura a spol. tedy už poněkud přesluhují.

SDÍLET
sinfin.digital