Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Malá velká koalice. Dění v Německu očima Vladimíra Handla

Malá velká koalice. Dění v Německu očima Vladimíra Handla

Německá sociální demokracie se probojovala a protrpěla k podpoře další koalice pod vedením Angely Merkelové. Koalice velké ani ne tak volebním výsledkem jako mírou odmítání ze strany řadových sociálních demokratů i části unionistů. 


Vláda bude mít několik prvenství: bude to z německých velkých koalic ta nejmenší. CDU/CSU a SPD získaly v loňských volbách jen 53,4 procenta hlasů, ještě v roce 2013 měly dohromady 67,2 procenta. Bude to poprvé, kdy velká koalice pokračuje – dosud po velké koalici založené na širokém kompromisu zleva doprava vždy následovaly ideově výraznější vlády.

Jak stabilní bude tato malá velká koalice? Ve Spolkovém sněmu má většinu 44 hlasů a postrádá většinu ve Spolkové radě. Na druhé straně v otázkách udržení míru, hospodářské prosperity, vyrovnaného rozpočtu, reformy vzdělávání, digitalizace společnosti, ochrany klimatu či posílení EU funguje široký parlamentní konsenzus. Po dvou letech má koalice naplánován „mezičas“. V něm chtějí strany vyhodnotit výsledek vládnutí a rozhodnout o případných změnách. Jde o pojistný mechanismus, který si vyjednala SPD, jež v posledních dvou koalicích s unionisty ztrácela, i když plnila své sliby. „Mezičas“ ovšem do vládnutí vnáší element nejistoty.

Jak odvážná taková koalice bude? Koaliční smlouva sice staví Evropu na první místo a zahrnuje závazek více se angažovat v EU, nechává ale řadu otevřených otázek – nemluví se třeba o neudržitelném přebytku německého zahraničního obchodu. Koalice zřejmě (stejně jako v minulém období) zlepší situaci milionů sociálně slabších občanů, bude investovat do školství, vědy, výzkumu i infrastruktury. Půjde nicméně o „mírný pokrok v mezích zákona“ spíše než o průlom do digitální a sociálně spravedlivější společnosti v reformované Evropě. Angela Merkelová prostě není Emanuel Macron, CDU/CSU ani SPD nejsou tak dynamické jako jeho La République en Marche!

720p 360p
Wir schaffen das nicht: Éra Merkelové končí. Evropa ztratí ženu, která si poradila i s Putinem


Velké otázky jako dopady globalizace a digitalizace na svět práce, zajištění sociální soudržnosti a integrace uprchlíků čekají na koncepční řešení. Mohly by být tématy pro obnovu programové přitažlivosti SPD. Diskuze o koalici stranu aktivizovala, teď ale půjde o to, jestli tento impulz strana přetaví do personální obnovy a programové debaty.

Zatím cestou obnovy vykročily spíše CDU a CSU. Angela Merkelová omladila svůj tým. Zcela netypicky do něj zahrnula i svého hlavního kritika zprava Jense Spahna, který by se měl stát ministrem zdravotnictví. Na místo generální tajemnice strany prosadila schopnou a populární Annegret Kramp-Karrenbauerovou, která povede práci na novém programu. Merkelová si ji zřejmě připravuje jako svou nástupkyni. A personální obnovy se dočká i CSU, kde Horst Seehofer v bavorské vládě předává předsednictví Marcusi Söderovi. SPD změny čekají až na dubnovém sjezdu. Pokud nenajde recept na obnovu, hrozí straně další pád. 

Více komentářů z webu E15.cz naleznete ZDE >>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1