Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Malér, Nečas lhal. Ale Babiš lže pořád a nikdo to neřeší. Komentář J. X. Doležala

Malér, Nečas lhal. Ale Babiš lže pořád a nikdo to neřeší. Komentář J. X. Doležala

Pan Čistý – to je dnes již zapomenutá přezdívka Petra Nečase – podle rozhodnutí soudu veřejně lhal. Je to sice pěkná tečka za příběhem Mirka Dušína v politice, ale otvírá zajímavou otázku: Proč Nečasovi otloukají o hlavu, co beztrestně dělá Andrej Babiš furt?

Odvolací senát pražského městského soudu rozhodl o odvolání v Nagygate, část sledování Vojenským zpravodajstvím – vrátil případ obvodnímu soudu k novému projednání, vyměnil soudkyni a také v usnesení konstatoval, že expremiér Petr Nečas je usvědčený lhář. „Obvodní soud nemístně bagatelizuje z logiky věci vyplývající skutečnost, že svědek RNDr. Nečas buď lhal v prohlášení ze dne 15. 6. 2013, nebo ve své výpovědi v této trestní věci,“ stojí v usnesení.

V tiskovém prohlášení pro média z června 2013 Nečas sdělil, že o sledování své ženy „nikdy nerozhodl ani nebyl informován“. O několik let později u soudu naopak vypověděl, že sledování své ženy inicioval on sám. A právě na tento rozpor městský soud oprávněně poukázal.

Nám zbývá si vybrat: Buď Nečas lhal do médií (a to v době, kdy zastával roli premiéra), nebo, což by bylo ještě horší, lhal před soudem. Křivé svědectví je, připomínám, v České republice trestný čin. Ať už platí první, nebo druhá varianta, je jasné, že pan Čistý je zahnojený jako většina ostatních politiků a že plácá do větru to, co se mu zrovna hodí do krámu. Ponížení jeho osobně i celé ODS, za kterou premiéroval, je dokonáno.

Absolutně nechci omlouvat poměry, jež Nečas na vládě nastolil. To, že chod země de facto určovala bývalá kantýnská, neboť zřejmě kvalitně souložila s premiérem, je zábavné v seriálu Jistě, pane premiére, ale ne v realitě. Stejně tak nechci omlouvat Nečase, že lhal.

Já mám na tyhle okázale slušné panáčky odjakživa trochu spadeno, vždy se domnívám, že pod okázale slušňáckou vrstvou bude něco hodně shnilého, a tu obrannou vrstvu si slušňák drží, aby ty hnusy z jeho nitra nebyly rozpoznatelné. Prostě – pan Čistý je prolhanej nikoliv Nečas, ale Neřád – a jsem rád, že už v politice není. Měl by z ní vypadnout každý politik, který je usvědčen z veřejné lži.

A tak mne v tom rozhořčení nad Nečasem najednou napadá: Proč jsou z jeho lži všichni tak okázale pohoršení? I iDnes.cz má mezititulek „Nečas lhal, míní soud“ – a přitom její vlastník, ministr Babiš, byl opakovaně usvědčen z větší a méně omluvitelné lži.

Babišovo nehorázné lhaní o majitelích Čapího hnízda je až legendární a jeho nejnovější lhaní o dluhopisech Agrofertu, jež koupil za peníze, co neměl nebo vlastně měl, ale zapomněl na ně? To myslí vážně? Andrej lže přímo programově – a nikdo není tak masívně pohoršen, jako jsou lidé i média pohoršeni lží Petra Nečase. Asi chudák Nečas nerozdal dost koblih nebo co...

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744