Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Máme se dobře, ale volte s vědomím, že vždy můžeme být lepší. Komentář Michala Půra

Máme se dobře, ale volte s vědomím, že vždy můžeme být lepší. Komentář Michala Půra

Neznám lepší město na světě než je Praha (upozorňuji, že nejsem z Prahy a pár let jsem žil v zahraničí). Jasně. Občas spadne lávka, občas se zavře most, občas stojíte v zácpě, ale ve své podstatě jde o město velmi bohaté (i na evropské poměry) a pohodlné. Když se podíváte do nejrůznějších statistik, zjistíte, že zácpy jsou v podstatě malé ve srovnání s jakoukoliv evropskou metropolí, zeleně je poměrně dost, lékařská péče kvalitní a dostupná, skvělá MHD. Přesto mu něco chybí. A to dost zásadně.

Chybí mu odvaha. Je mi úplně jedno, koho budete volit. Volte však tak, aby měl váš kandidát odvahu. Nemám tím na mysli odvahu slíbit všechno všem. Myslím tím odvahu riskovat vlastní komfort. Narážím tím na atmosféru, která ovládla prakticky všechna městská či obecní zastupitelstva v zemi. Po řádění státních zástupců, vykonstruovaných případech a bohužel i zničených životech se podařilo vytvořit atmosféru, kdy se starostové a jejich zástupci bojí podepsat byť jediný projekt, aby je někdo neuvěznil, případně neskončili s rozsudkem na náhradu nesmyslné škody.

Tohle je mimochodem důvod, proč stojíme pár let na místě. Nejenom v Praze. Ekonomika roste, ale až na výjimky nemám v ulicích pocit, že bychom urazili nějaký zásadní krok. Města včetně Prahy sice mají rekordní rozpočtové přebytky, ale je to v podstatě špatná zpráva. Neinvestují nic. Neinvestují, protože jim chybí odvaha. Jakkoliv je lidsky pochopitelný strach ze stíhání, já takové zastupitele nechci. Chci primátora a chci magistrátní koalici, která se nenechá ovládat strachem. Chci prostě někoho, kdo se nebojí podepsat, že město postaví nový most, nebo jakoukoliv jinou stavbu či investici do rozvoje města.

Pavla Béma můžete nenávidět, ale bez Blanky si už nedokážete dopravu v Praze představit. Její cena je s odstupem let samozřejmě úplně nepodstatná. Rostu, když vidím protesty aktivistů (mimo jiné favorizované Pirátské strany) proti zástavbě v okolí Masarykova nádraží z pera renomované světové architektky, zkrátka projektu, kterému nechybí odvaha. Dlouhé minuty stojím bez dechu před mimořádně povedeným projektem Drn na Národní třídě, který vytvořil architekt Stanislav Fiala. Iritují mě stesky, že Praha může přijít o statut UNESCO, když bude pokračovat výstavba výškových budov na Pankráci. Ptám se sám sebe, co se stane tak strašného?

Rozumím tomu, že město nemůžeme rozvíjet bezhlavě. Ale pamatujete si na protesty proti výstavbě obytného domu přezdívaného „Marshmallow“ na Starém městě? Stavba, která byla odbornou veřejností přijímána spíše pozitivně, byla zrušena. Když na místo výstavby přijdete dnes, naleznete velmi neutěšené parkoviště, které bych chloubou Starého města rozhodně nenazval.

Než mě nařknete z bezhlavé podpory developerů, upozorním, že za rozvoj považuji výstavbu cyklostezek, školek, škol, úpravu veřejných prostranství a celou řadu dalších věcí, které život ve městě zlepšují. Jakkoliv nepatřím mezi zastánce Jana Čižinského a jeho hnutí Praha sobě, sebrat 100.000 podpisů je rozhodně věc, která si zaslouží respekt. Na rozdíl od Pirátské strany, která stejně jako v Poslanecké sněmovně nabízí jen čistý populismus, symptomatické je, že lídrem kandidátky je lékař, jenž lékařem nikdy nebyl. Byli to ostatně Piráti, kteří už v zastupitelstvu seděli. Nejdříve hovořili o své roli jako o konstruktivní opozici, ale nezůstalo za nimi nic. Jak ostatně tento týden v pořadu ŠTRUNC říkal šéf STAN Petr Gazdík, podařilo se jim jen zdražit rakvičky v poslanecké kantýně.

Pozitivní ovšem je, že zjevně mezi Pražany roste zájem o veřejný prostor. Potěšila mě tak například výzva viceprezidenta Svazu průmyslu Radka Špicara, který hledá občany Prahy 6, kteří jsou schopni investovat do veřejného prostoru. To je koneckonců i výzva pro tradiční konzervativní strany. Mezi jejich voliči či příznivci je jistě mnoho těch, kteří si mohou takovou investici dovolit. Město by jim pak nemělo bránit.

Nehodlám vám říkat, koho máte volit. Nikdo nemůže říct, že by neměl podle čeho se rozhodnout. Často slyším, že není koho volit. Není to pravda. Nikdy jsme v Praze neměli tak široký výběr.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1