Maňák: Babišovy toastové dotace jsou neobhajitelné | info.cz

Články odjinud

Maňák: Babišovy toastové dotace jsou neobhajitelné

KOMENTÁŘ MARTINA MAŇÁKA | Téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše je nesmrtelné. Ožívá stále v jiné, ale vždy stejně výživné podobě. Naposledy jsme se dozvěděli, že ministerstvo financí pod vedením ANO nedává k proplacení dotace pro firmy z holdingu Agrofert, takže výdaje nese státní kasa. Ukazuje se tu, že Babišův střet zájmů není jen „účelovka“ či ryze politická hra opozice, ale realita. A především to, že podobné dotace pro obří podniky jsou zcela nesmyslné a neobhajitelné.

Jak v pondělí informoval iRozhlas.cz, ministerstvo financí od prosince nepředložilo Evropské komisi k proplacení projekty Agrofertu za 161 milionů korun. Zaplatili je Češi skrze státní rozpočet a stát teď nemá jistotu, že peníze z Bruselu zpětně dostane. Mimo jiné jde o 100 milionů korun pro pekárny Penam na výstavbu linky pro výrobu údajně zdravějšího toastového chleba.

Proč stát dotuje výrobu mýtických „zdravých toastů“ jedné firmě, když firma konkurenční tvrdí, že podobnou linku, potažmo výrobu už dávno provozuje? Sám účel této dotace je postavený na hlavu. Platíme z veřejných zdrojů údajně inovativní výrobu soukromé firmy, navíc takové, která je součástí gigantického holdingu. Platit velkým a bohatým firmám jejich byznysové „inovace“, z nichž budou primárně profitovat jejich bohatí majitelé či vrcholoví manažeři, je zkrátka nepochopitelné.

Státu chybí peníze na nespočet veřejně prospěšnějších projektů, než je komerční výroba toastového chleba. Na jedné straně dotuje velkou soukromou pekárnu, na straně druhé hledá usilovně další finance a neváhá k tomu zvyšovat spotřební daně, které v důsledku dopadnou i na konzumenty „zdravějšího“ toastového chleba.

Na scénu samozřejmě opět vyplouvá téma střetu zájmů, jež nelze zatemnit tím, že si byznysmen Andrej Babiš své agrochemické impérium – vynuceně a formálně – přeparkoval do svěřenského fondu. Právě premiérovy vazby jsou důvodem celé situace. Babiš je v souvislosti se střetem zájmů propírán na evropské úrovni a ministerstvo financí s žádostmi o proplacení dotací čeká na výsledky šetření. Není tedy jisté, že Česko miliony z Bruselu vůbec někdy uvidí.

Je zatím hypotetickou úvahou, jak by vypadalo vracení dotací zpět státu, pokud by Evropská komise v kauze střetu zájmů rozhodla proti Babišovi. Představa, že úřad ministryně financí Aleny Schillerové požaduje peníze od firmy, která má spojitost s jejím vládním nadřízeným, se mi jeví jako značně odvážná. Hrozí, že „toastová eurodotace“ nakonec nebude skutečnou eurodotací, ale že náklady na výrobní linku zůstanou na bedrech tuzemských daňových poplatníků.

Bez ohledu na tyto úvahy je zneklidňující už samotný fakt, že resort financí rozhodl o poměrně masivní (a diskutabilní) dotaci (jakkoliv je formálně legální) pro firmu, jež je historicky propojena s osobou předsedy vlády, který je hlavou státní správy. Jen těžko lze vymyslet zřetelnější a učebnicovější střet zájmů.

V kontextu výše uvedeného se vznáší pochybnost nad celým systémem eurodotací (více ZDE), jehož vývoj samozřejmě s premiérem Babišem nesouvisí. I když lze na evropské, tedy na dálku přerozdělované dotace pohlížet jako na totálně chybný prvek, je samozřejmě na místě připustit, že jejich část směřovaná do projektů sloužícím veřejnosti je přínosná.

S bolestnou dávkou sebezapření lze občas přijmout i případné startovací dotace pro nové podnikatelské projekty, respektive odvážné začínající firmy, kterým by hrozilo, že se na světlo světa nedokáží prosadit kvůli neschopnosti najít soukromého investora.

„Toastovací eurodotace“ pro firmu z bohatého megaholdingu, spřízněného se šéfem vládní exekutivy, však nejsou obhajitelné z jakéhokoliv pohledu. Bohužel je tento případ jen špičkou ekonomicky nebezpečného eurounijního ledovce… Je viditelným vrcholem, který ještě více zesiluje pochybnosti nad smyslem evropského přerozdělování.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud