Články odjinud

Markéta Všelichová píše z tureckého vězení. Má strach o kurdskou spoluvězeňkyni, hrozí jí smrt

Markéta Všelichová píše z tureckého vězení. Má strach o kurdskou spoluvězeňkyni, hrozí jí smrt

Dopis o svých kurdských přítelkyních z tureckého vězení tento měsíc napsala Markéta Všelichová. Češka, které turecký nejvyšší soud minulé pondělí (23. července) potvrdil trest šesti roků a tří měsíců za kontakt se syrskými milicemi YPG. Markéta Všelichová v novém dopise vyjadřuje obavy o život kurdských spoluvězeňkyň původem z Íránu a Sýrie, kterým po vydání těmto nepřátelským režimům hrozí smrt. Text přinášíme jako celek poté, co Markéta Všelichová souhlasila s medializací dopisu.

 „...Ahoj všem mým milým kamarádům a čtenářům v Čechách,

Budou to už dva roky a těší mě, že jsou stále lidé, kteří na nás nezapomínají, a kteří se stále zajímají o to, co se děje (nebo aktuálně bohužel spíš neděje) kolem našeho případu..

Chtěla bych poděkovat všem, kteří nezapomínají. Já vím, že jsou stále lidé, kteří pravidelně sledují můj FB, tak jsem se rozhodla znovu čas od času něco napsat.

Ale buďte připraveni, že to možná bude často nudné. Myslím, že si dokážete představit, jak „vzrušující a zajímavé“ zážitky je možné získat během každodenního života v betonové místnosti + - 20 x 20 m (a pokud není povoleno psát o ...…). Ale pokusím se něco napsat, abych zůstala s Vámi v kontaktu.

Původně jsem chtěla začít tento dopis popisem mých zážitků a dojmů z voleb. Ale teď se objevilo něco, co překrylo v mé mysli všechny jiné myšlenky. V posledních dnech vidím celý svůj případ ve zcela odlišném světle. Před několika dny do našeho pokoje přišla kurdská dívka z Íránu. Být tady zavřené je pro nás všechny těžké, ale všechny máme jistotu, že jeden den, dříve nebo později, bude dobře a my budeme odtud propuštěny. Pokud jste však z Íránu (nebo totéž ze Sýrie), tak propuštění neznamená pro Vás dobrý konec. Zatímco já, stejně jako jiní Evropané v tureckých věznicích, čekáme s nadějí na den, kdy budou konečně tak laskaví a deportují nás zpátky do našich zemí, tak pro mojí kamarádku Nazlu, deportace do Íránu znamená konec jakékoliv naděje a čeká ji odsouzení k smrti.

To je přesně to co v Íránu dělají se všemi kurdskými "teroristy" (členy pékáká, jépegé …), pokud se dostanou do jejich rukou. Tato dívka, Nazla, není žádným "velkým zabijákem", je jí 18 let, strávila 2 roky s kurdskými bojovníky částečně v horách, částečně na severu Sýrie. Během nějaké operace byla zatčena na turecko-syrské hranici.

Psala jsem o tom dříve, v Turecku, obvykle, pokud jste "jen" členem, bez dalších důkazů, obvykle Vás dříve nebo později propustí s nějakou podmínkou, zejména pokud jste tak mladí. V nejhorší variantě dostanete těch 6 let, jako jsme se dostali my. Ale v Íránu, pokud budete zatčeni jako "kurdský terorista", po jednom slyšení Vás pověsí, aniž by zjišťovali podrobnosti. A to je to, co pravděpodobně, dříve nebo později, čeká na Nazlu. Ona to ví, my všechny to víme …...

Jak se máte chovat k dívce, která fakticky čeká na smrt … Atmosféra v našem pokoji se změnila ... Samozřejmě, že ona se svou rodinou, přáteli a obhájci hledá nějaké možnosti, jak by mohla zůstat tady po tom, co bude propuštěna …. . Možná, že některé mezinárodní komunity někdy mohou v tomto něco udělat, nevíme.

Víme, že Turecko zpravidla deportuje Íránce zpět do své země. Dokonce ačkoliv (nebo možná právě proto), že oni (Turecko) vědí, co čeká na tyto lidi. Stejně jako v případě syrských Kurdů zadržených v Turecku, Turecko je obvykle s radostí posílá zpátky. Ale samozřejmě ne do jejich domova na kurdském území v severní Sýrii, ale do Damašku, do rukou Asada...

Turecko často kritizuje nedemokratické režimy v Sýrii a také v Íránu, ale tuto špinavou hru hraje s nimi společně.

Turecké prohlášení a argumenty jsou podobné jako v našem případě: Ona bude mít stejný "nezávislý" proces podle tureckého práva jako každý jiný. Bude nějaký výsledek, a po výsledku, po rozhodnutí tribunálu, budou jednat s její zemí, co s ní bude dál. V souladu s tureckým právem samozřejmě. Znamená to, že jako cizince bez víz nebo azylu Vás budou deportovat zpět do Vaší země. Poté, co Vás tribunál osvobodí, nebo po skončení Vašeho času ve vězení ... Dříve nebo později. A jaká to "náhoda", že v případě Evropanů je to obvykle později, a v případě Íránců, Syřanů, je to naopak dříve. V našem případě, nezávislé soudy pracují o něco pomaleji než obvykle, jednání nemají konec, ale pokud jste z Íránu, tak Vás vrátí rychle a s radostí.

Nevzpomínám si, že bych o tom v některých médiích četla. Ale svět by o tomto měl také vědět.

Není to jen o nás, o Evropanech a Američanech, kteří jsou v tureckých věznicích. Ale jsou také lidé, kteří jsou zatčeni a posláni na smrt. Jsem si jistá, že to Turecko dělá "cíleně". Nemohou (zatím) popravit své "vlastní teroristy", tak se snaží zatknout co nejvíce syrských a íránských teroristů, poslat je zpátky, a Írán nebo Asad to udělají. Netýká se to jen bojovníků, kteří byli zatčení během nějaké operace. Existují také syrští uprchlíci, kteří legálně přešli do Turecka, byli přijati jako uprchlíci, ale poté byli zatčeni, protože policie zjistila, že měli možná něco společného s jépégé. A všechny tyto lidi posílají Asadovi. V tomto dva diktátoři nemají žádný problém spolupracovat.

Všechny jsme plakaly, když nám Nazla říkala, jak dokonce i tady může být krásný život. A ona doufá, že bude odsouzena na několik let ve vězení. Odsouzena na několik dalších let života .......

A pár slov o těchto volbách. Samozřejmě, že zde v kurdském regionu je to specifické. Tady lidé nebyli spokojeni s výsledkem, ale ve skutečnosti očekávali, že to takto skončí. Oni to berou lehce a o celkové výsledky se moc nezajímají. Zdá se, že nevěří, že situace v tomto regionu by se mohla zlepšit. Pro ně to bude stejné, ať vyhraje kdokoliv. Vypadá to, že většinu lidí tady zajímá jen výsledek jedné nejmenované pro-kurdské strany, která jediná může pro ně něco udělat, věří tu lidé.

Byla to moje první osobní zkušenost s volbami zde. Musím říci, že jsem pochopila výsledek této strany, jestli dosáhnou 10% hranice pro vstup do parlamentu, je pro lidi tady opravdu skoro "existenční otázkou". Víte, obvykle se mnoho mých kamarádek snaží chovat neutrálně, snaží se skrývat nějaké antipatie vůči Turecku nebo naopak sympatie k některých kurdských skupinám.

Jsou tu lidé, kteří v každodenním životě působí dojmem, že se o politiku moc nezajímají a možná nemají ani ponětí, co je to hádépé ... Ale v den volby, kdy začalo sčítání, všichni, včetně těch, kteří normálně jsou velmi opatrní vyjadřovat své politické názory, seděly před televizí a nervózně sledovaly, jak se ne-jmenovaná strana pomalu přibližuje k 10% hranici. Nervózně, to znamená .. kousání propisek, nehtů, vlasů .. všeho co bylo po ruce, lidi, které jsem neviděla nikdy kouřit, kouřili cigaretu po cigaretě. Drama. Ale v okamžiku, kdy strana dosáhla 10% ... byl to výbuch radosti všude kolem. Byl to krásný, silný okamžik, nikdy na něj nezapomenu. Mnohé z mých kamarádek plakaly.

Jedna dozorkyně přišla k nám, také se usmála a v očích měla slzy. Požádala nás o ticho. Skoro se omlouvala, že nás musí o to požádat. Než odešla, řekla nám kurdsky, "Ale je to úžasné, nemohu uvěřit". Zvlášť tato dozorkyně se obvykle zdá být velmi vážná, snaží se udržovat od nás odstup. Myslím, že jsem ji předtím neviděla s úsměvem. Je to moje zkušenost odtud. Vím, že zbytek země je jiný než kurdský region. Víte, mám svou vlastní zkušenost, jak funguje "demokracie" v Turecku, nedělám si žádné iluze, ale myslím, že je dost dobře možné, že tato volba byla fér.

Vzpomínám si, že v Istanbulu a v některých větších městech na jihu byly různé názory mezi lidmi, bylo možné s lidmi dobře diskutovat .... Ale když jste přišli někam do vnitrozemí, bylo silně pro současného prezidenta a bylo lepší mlčet, pokud měl někdo jiný názor. Musím říct, že vždycky jsem chtěla porozumět tomu, co na něm vidí . Nepochopila jsem to přesně až doteď (snad trochu ...), ale o tom příště ... .…

Markéta Všelichová, 8.7.2018..."

 

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818