Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Markéta Všelichová píše z tureckého vězení. Má strach o kurdskou spoluvězeňkyni, hrozí jí smrt

Markéta Všelichová píše z tureckého vězení. Má strach o kurdskou spoluvězeňkyni, hrozí jí smrt

Dopis o svých kurdských přítelkyních z tureckého vězení tento měsíc napsala Markéta Všelichová. Češka, které turecký nejvyšší soud minulé pondělí (23. července) potvrdil trest šesti roků a tří měsíců za kontakt se syrskými milicemi YPG. Markéta Všelichová v novém dopise vyjadřuje obavy o život kurdských spoluvězeňkyň původem z Íránu a Sýrie, kterým po vydání těmto nepřátelským režimům hrozí smrt. Text přinášíme jako celek poté, co Markéta Všelichová souhlasila s medializací dopisu.

 „...Ahoj všem mým milým kamarádům a čtenářům v Čechách,

Budou to už dva roky a těší mě, že jsou stále lidé, kteří na nás nezapomínají, a kteří se stále zajímají o to, co se děje (nebo aktuálně bohužel spíš neděje) kolem našeho případu..

Chtěla bych poděkovat všem, kteří nezapomínají. Já vím, že jsou stále lidé, kteří pravidelně sledují můj FB, tak jsem se rozhodla znovu čas od času něco napsat.

Ale buďte připraveni, že to možná bude často nudné. Myslím, že si dokážete představit, jak „vzrušující a zajímavé“ zážitky je možné získat během každodenního života v betonové místnosti + - 20 x 20 m (a pokud není povoleno psát o ...…). Ale pokusím se něco napsat, abych zůstala s Vámi v kontaktu.

Původně jsem chtěla začít tento dopis popisem mých zážitků a dojmů z voleb. Ale teď se objevilo něco, co překrylo v mé mysli všechny jiné myšlenky. V posledních dnech vidím celý svůj případ ve zcela odlišném světle. Před několika dny do našeho pokoje přišla kurdská dívka z Íránu. Být tady zavřené je pro nás všechny těžké, ale všechny máme jistotu, že jeden den, dříve nebo později, bude dobře a my budeme odtud propuštěny. Pokud jste však z Íránu (nebo totéž ze Sýrie), tak propuštění neznamená pro Vás dobrý konec. Zatímco já, stejně jako jiní Evropané v tureckých věznicích, čekáme s nadějí na den, kdy budou konečně tak laskaví a deportují nás zpátky do našich zemí, tak pro mojí kamarádku Nazlu, deportace do Íránu znamená konec jakékoliv naděje a čeká ji odsouzení k smrti.

To je přesně to co v Íránu dělají se všemi kurdskými "teroristy" (členy pékáká, jépegé …), pokud se dostanou do jejich rukou. Tato dívka, Nazla, není žádným "velkým zabijákem", je jí 18 let, strávila 2 roky s kurdskými bojovníky částečně v horách, částečně na severu Sýrie. Během nějaké operace byla zatčena na turecko-syrské hranici.

Psala jsem o tom dříve, v Turecku, obvykle, pokud jste "jen" členem, bez dalších důkazů, obvykle Vás dříve nebo později propustí s nějakou podmínkou, zejména pokud jste tak mladí. V nejhorší variantě dostanete těch 6 let, jako jsme se dostali my. Ale v Íránu, pokud budete zatčeni jako "kurdský terorista", po jednom slyšení Vás pověsí, aniž by zjišťovali podrobnosti. A to je to, co pravděpodobně, dříve nebo později, čeká na Nazlu. Ona to ví, my všechny to víme …...

Jak se máte chovat k dívce, která fakticky čeká na smrt … Atmosféra v našem pokoji se změnila ... Samozřejmě, že ona se svou rodinou, přáteli a obhájci hledá nějaké možnosti, jak by mohla zůstat tady po tom, co bude propuštěna …. . Možná, že některé mezinárodní komunity někdy mohou v tomto něco udělat, nevíme.

Víme, že Turecko zpravidla deportuje Íránce zpět do své země. Dokonce ačkoliv (nebo možná právě proto), že oni (Turecko) vědí, co čeká na tyto lidi. Stejně jako v případě syrských Kurdů zadržených v Turecku, Turecko je obvykle s radostí posílá zpátky. Ale samozřejmě ne do jejich domova na kurdském území v severní Sýrii, ale do Damašku, do rukou Asada...

Turecko často kritizuje nedemokratické režimy v Sýrii a také v Íránu, ale tuto špinavou hru hraje s nimi společně.

Turecké prohlášení a argumenty jsou podobné jako v našem případě: Ona bude mít stejný "nezávislý" proces podle tureckého práva jako každý jiný. Bude nějaký výsledek, a po výsledku, po rozhodnutí tribunálu, budou jednat s její zemí, co s ní bude dál. V souladu s tureckým právem samozřejmě. Znamená to, že jako cizince bez víz nebo azylu Vás budou deportovat zpět do Vaší země. Poté, co Vás tribunál osvobodí, nebo po skončení Vašeho času ve vězení ... Dříve nebo později. A jaká to "náhoda", že v případě Evropanů je to obvykle později, a v případě Íránců, Syřanů, je to naopak dříve. V našem případě, nezávislé soudy pracují o něco pomaleji než obvykle, jednání nemají konec, ale pokud jste z Íránu, tak Vás vrátí rychle a s radostí.

Nevzpomínám si, že bych o tom v některých médiích četla. Ale svět by o tomto měl také vědět.

Není to jen o nás, o Evropanech a Američanech, kteří jsou v tureckých věznicích. Ale jsou také lidé, kteří jsou zatčeni a posláni na smrt. Jsem si jistá, že to Turecko dělá "cíleně". Nemohou (zatím) popravit své "vlastní teroristy", tak se snaží zatknout co nejvíce syrských a íránských teroristů, poslat je zpátky, a Írán nebo Asad to udělají. Netýká se to jen bojovníků, kteří byli zatčení během nějaké operace. Existují také syrští uprchlíci, kteří legálně přešli do Turecka, byli přijati jako uprchlíci, ale poté byli zatčeni, protože policie zjistila, že měli možná něco společného s jépégé. A všechny tyto lidi posílají Asadovi. V tomto dva diktátoři nemají žádný problém spolupracovat.

Všechny jsme plakaly, když nám Nazla říkala, jak dokonce i tady může být krásný život. A ona doufá, že bude odsouzena na několik let ve vězení. Odsouzena na několik dalších let života .......

A pár slov o těchto volbách. Samozřejmě, že zde v kurdském regionu je to specifické. Tady lidé nebyli spokojeni s výsledkem, ale ve skutečnosti očekávali, že to takto skončí. Oni to berou lehce a o celkové výsledky se moc nezajímají. Zdá se, že nevěří, že situace v tomto regionu by se mohla zlepšit. Pro ně to bude stejné, ať vyhraje kdokoliv. Vypadá to, že většinu lidí tady zajímá jen výsledek jedné nejmenované pro-kurdské strany, která jediná může pro ně něco udělat, věří tu lidé.

Byla to moje první osobní zkušenost s volbami zde. Musím říci, že jsem pochopila výsledek této strany, jestli dosáhnou 10% hranice pro vstup do parlamentu, je pro lidi tady opravdu skoro "existenční otázkou". Víte, obvykle se mnoho mých kamarádek snaží chovat neutrálně, snaží se skrývat nějaké antipatie vůči Turecku nebo naopak sympatie k některých kurdských skupinám.

Jsou tu lidé, kteří v každodenním životě působí dojmem, že se o politiku moc nezajímají a možná nemají ani ponětí, co je to hádépé ... Ale v den volby, kdy začalo sčítání, všichni, včetně těch, kteří normálně jsou velmi opatrní vyjadřovat své politické názory, seděly před televizí a nervózně sledovaly, jak se ne-jmenovaná strana pomalu přibližuje k 10% hranici. Nervózně, to znamená .. kousání propisek, nehtů, vlasů .. všeho co bylo po ruce, lidi, které jsem neviděla nikdy kouřit, kouřili cigaretu po cigaretě. Drama. Ale v okamžiku, kdy strana dosáhla 10% ... byl to výbuch radosti všude kolem. Byl to krásný, silný okamžik, nikdy na něj nezapomenu. Mnohé z mých kamarádek plakaly.

Jedna dozorkyně přišla k nám, také se usmála a v očích měla slzy. Požádala nás o ticho. Skoro se omlouvala, že nás musí o to požádat. Než odešla, řekla nám kurdsky, "Ale je to úžasné, nemohu uvěřit". Zvlášť tato dozorkyně se obvykle zdá být velmi vážná, snaží se udržovat od nás odstup. Myslím, že jsem ji předtím neviděla s úsměvem. Je to moje zkušenost odtud. Vím, že zbytek země je jiný než kurdský region. Víte, mám svou vlastní zkušenost, jak funguje "demokracie" v Turecku, nedělám si žádné iluze, ale myslím, že je dost dobře možné, že tato volba byla fér.

Vzpomínám si, že v Istanbulu a v některých větších městech na jihu byly různé názory mezi lidmi, bylo možné s lidmi dobře diskutovat .... Ale když jste přišli někam do vnitrozemí, bylo silně pro současného prezidenta a bylo lepší mlčet, pokud měl někdo jiný názor. Musím říct, že vždycky jsem chtěla porozumět tomu, co na něm vidí . Nepochopila jsem to přesně až doteď (snad trochu ...), ale o tom příště ... .…

Markéta Všelichová, 8.7.2018..."

 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1