Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Martin Schulz může rozložit Evropskou unii a Čechy radikalizovat. Komentář Michala Půra

Martin Schulz může rozložit Evropskou unii a Čechy radikalizovat. Komentář Michala Půra

Čechům požadujícím vystoupení z Evropské unie se splnil sen. Němečtí křesťanští demokraté Angely Merkelové v podstatě kapitulovali a odevzdali nejvlivnější pozice v nově vznikající vládě politikům z SPD. Za pozornost stojí především změna na německém ministerstvu zahraničí. Novým šéfem diplomacie se totiž stane dosavadní šéf SPD Martin Schulz.

Vzhledem k okolnostem to je poměrně překvapení. Schulz v mládí propadl alkoholu, byl nezaměstnaný, nedostudoval vysokou školu, přivedl sociální demokraty k nejhoršímu výsledku v historii a dotáhl to maximálně na předsedu Evropského parlamentu, kde sice zanechal hlubokou stopu, ale stopu ne zrovna pozitivně hodnocenou. S jeho radikálními eurofederalistickými vizemi mají problém i někteří eurofederalisté, přičemž Schulz se nebojí napadat ostatní členské státy kvůli jejich údajně nedostatečnému evropanství.

A právě v tom vězí největší problém, který může ještě zesílit volání po vystoupení z Evropské unie v některých zemích. Mimo jiné i v Česku. Schulz je totiž člověk, který spíše společnosti rozděluje, než spojuje. „Chci, aby vznikla nová ústavní smlouva, jež povede k vytvoření federální Evropy,“ uvedl Schulz v loni v prosinci v projevu před spolustraníky v Berlíně. Ve svých myšlenkách šel přitom ještě dál s tím, že chce do roku 2025 vytvořit Spojené státy evropské.

Nejradikálnější je ovšem Schulzova představa, že ústavu vytvoří „občané“ a státy, které s ní nebudou souhlasit, budou muset opustit Evropskou unii. V této souvislosti se německý politik tvrdě opřel do Maďarska a Polska. Podobné úvahy byly v podstatě neškodné ve chvíli, kdy Schulz nezastával žádnou výrazně důležitou pozici. Post ministra zahraniční ale jeho hlas výrazně zesílí. Z koaliční smlouvy mezi CDU/CSU a SPD je rovněž patrné, že právě debata o budoucnosti EU bude jedním z pilířů nové německé vlády. Hlasem této politiky ovšem bude Schulz, což není dobrá zpráva nejen pro Česko.

Při této představě se nepochybně nejednomu evropskému politikovi vybaví slova bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho, který v žertu v Evropském parlamentu nabídl Schulzovi roli „kápa“ v německém koncentračním táboře. Berlusconiho slova vyvolala pobouření, ale italský politický matador si z nich mnoho nedělal. „Jen jsem mu vlídně řekl, že mám pro něj práci, protože můj kamarád režisér natáčí film o německých koncentračních táborech… Myslel jsem si, že mu skládám kompliment. To byla velká chyba,“ uvedl.

Berlusconi se nepochybně zachoval špatně, ale pokud kdokoliv z vás viděl projev Martina Schulze v Evropském parlamentu, nepochybně najde pochopení pro rozhořčení bývalého italského premiéra. Problém je v tom, že Schulz jako předseda Evropského parlamentu byl v podstatě neškodný, protože tamní dění zrovna neláká davy. Jako německý ministr zahraničí bude slyšet mnohem víc a bude ideálním cílem pro všechny, kteří volají po odchodu z Evropské unie. Jeho vize Spojených států evropských tak může EU paradoxně zbořit, místo aby jí sjednotila.

 

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1