Ministryně Taťána Malá je ztělesněním absolutní politické i profesní prázdnoty. Komentář J. Štefka | info.cz

Články odjinud

Ministryně Taťána Malá je ztělesněním absolutní politické i profesní prázdnoty. Komentář J. Štefka

Podobných kauz, jako je ta okolo ministryně spravedlnosti Taťány Malé, Česká republika ve své novodobé historii moc nezažila. V rozsahu směšnosti a absurdnosti snad žádná taková ani nebyla. Zatímco na Západě dotyčný politik ve stejné situaci okamžitě skládá funkci a následujících několik týdnů chodí příslovečnými kanály, tady je klídek a za dotyčného provinilce ještě oroduje premiér s tím, že to na výkon funkce nemá vliv.

Taťána Malá na sebe upozornila na začátku roku, když nahlas přemítala o tom, že by se mělo stíhání šéfa ANO Andreje Babiše odložit o čtyři roky do doby až nebude premiérem. Nyní média zjistila, že ve dvou diplomových pracích Malá opisovala celé pasáže, aniž by uvedla zdroj, či opsala celé strany. Říká se tomu plagiátorství. Komické je, že v jedné z prací se dokonce „dopustila“ stejných chyb jako původní autorka. Jinými slovy, paní Malá při opisování asi „psala“ tak rychle, že si to po sobě ani nepřečetla.

Je nepochybně pravdou, že kdyby se Malá nestala ministryní spravedlnosti, tak její práce nikdo nezkoumá. Protože by byla jen řadovou nezajímavou poslankyní s podivnými názory. Ona se však stala ministryní spravedlnosti. Tedy tou, která by měla jít příkladem, že se nemá lhát, podvádět (a stovky dalších přečinů) a v tomto případě ani opisovat.

Ministryně spravedlnosti podvádí

Taťána Malá místo aby se kála, omluvila se a přijala osobní i politickou zodpovědnost, tak kolem sebe kope. Pohoršuje se nad tím, že média otravují její vysokou školu. Premiér Babiš pro ni zase prosí o klid na práci. Člověk nad tím žasne, ale z vyjádření plyne, že tito lidé si vůbec neuvědomují, že udělali něco nečestného a neetického, a s drzým čelem obviňují všechny kolem. Anebo si to možná uvědomují, ale zkouší, kam až mohou zajít a co vše jim projde. Oboje je špatně.

Když Andrej Babiš sestavoval svoje kandidátky pro volby, sliboval změnu politického stylu. Mnoho lidí mu to zbaštilo. Přitom si přivedl do hnutí a posléze do sněmovny řadu lidí, jejichž profesní, lidské i politické ustrojení je ještě horší než u těch, které tak hlasitě kritizoval a proti kterým bojoval. Taťána Malá je toho dokladem. Je možné, že se bude funkce držet zuby nehty, ale pro své partnery i pro odbornou veřejnost se už stala absolutně nedůvěryhodnou. Pro občany České republiky, kteří se snaží žít podle pravidel, je vlastně jakýmsi vzkazem, že podvádět a lhát je normální.

Česká politika už za posledních 25 let zažila leccos, ale nyní se dotkla svého pomyslného dna a v osobě Taťány Malé i své profesní prázdnoty.

Všechny komentáře autora naleznete na webu Reflex.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud