Mnoho povyku pro nic. Dnes nevíme, jaký Michl bude guvernér. Měli bychom mu dát šanci a neodepisovat jej jen proto, že ho jmenoval Zeman

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Nového guvernéra České národní banky znám poměrně dobře někdy od roku 2005. Tehdy byl poradcem místopředsedy vlády pro ekonomiku Martina Jahna. Ten se postupně prosadil do vysokých manažerských pozic koncernu Škoda Auto a jako jeden z mála lidí, kteří se někdy „namočili“ ve vládě, výrazně uspěl v soukromém sektoru. Během svého působení ve vládě se obklopoval mladými ekonomickými experty, kteří byli spoluautory Strategie dlouhodobého hospodářského růstu České republiky. Až budete mít čas, někdy si ji přečtete. Nic lepšího totiž od té doby nevzniklo, ale jako každý dobrý dokument, i tento skončil na smetišti dějin.


Překvapují mě proto některé mediální zkratky, které jmenování Michla do funkce guvernéra ČNB vyvolává. Já nedokážu říct, jestli bude dobrý, nebo špatný guvernér, ale myslím si, že si jako všichni jeho předchůdci zaslouží objektivní hodnocení. Víme, že je ekonom, víme, že sedí už poměrně dlouho v bankovní radě, víme, jaký má názor na inflaci, víme, jaké má školy. Místo toho se nám ovšem dostává v podstatě jen dvou informací. Jednou z nich je skutečnost, že jej jmenoval Miloš Zeman a druhou, že byl poradcem Andreje Babiše.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Ano, Michl radil Babišovi. Je to problém?
  • Je Michl ve své opozici k rychlému zvyšování úrokových sazeb osamocen?
  • Řeší něco dnešní úrokové sazby?
sinfin.digital