Mobilům zřejmě odzvoní, jenže ne hned. Glosa Igora Záruby | info.cz

Články odjinud

Mobilům zřejmě odzvoní, jenže ne hned. Glosa Igora Záruby

Letošní ročník Mobile World Congress ve španělské Barceloně způsobil poprask ještě dříve, než začal. Slovutná přehlídka toho nejlepšího, co je k mání na poli „bezdrátových technologií”, vstoupila do čtvrté dekády své existence s čerstvou zprávou, že poprvé v historii chytrých telefonů se loni o Vánocích prodalo těchto zařízení o něco méně než na sklonku předchozího roku. Dalo by se říci, že jde o bod zlomu, protože dosud znala tato překotně se rozvíjející branže jediný druh pohybu: směrem vzhůru. Platí to v případě, že půjde o jednorázový propad.

Bude-li sešup pokračovat, máme naopak co dělat s novým trendem: s pohybem dolů. Myšleno pro smartphony, přičemž něco jiného musí jít zákonitě nahoru. A o tom letošní veletrh v katalánské metropoli, který končí ve čtvrtek 1. března, logicky byl. 

Stejně jako o tom, co znamená čtvrtletní meziroční pokles pro pořádání podobných výstav, jako je právě tato.Skeptici mají jasno: akcí, kde se okázale představuje světu model telefonu, jehož parametry překonávají o něco starším typ od konkurence, asi ubude. „Creating a better future,” jak znělo motto letošní výstavy, je proto přímo symbolické. V nové, zesíťované době, plošně přibude chytrých výrobků - a pomyslný vrchol současné pyramidy, všestranné mobily, přijdou o své výsadním postavení.

Útěchou pro znepokojené uživatele budiž fakt, že se tak stane, ovšem ne hned. Odhady mluví o desetiletí, během něhož se dílčích funkcí smartphonů ujmou specializované inovace. Těm, kdo se závislosti na telefonech zatím brání, může zase přijít vhod předpověď, že důvodů, proč jim propadnout, bude napříště o hodně méně.
Šlágrem, o němž se v Barceloně mluvilo nejvíce, se jmenuje 5G, čili mobilní sítě páté generace. Má jít o standard, z něhož vzejdou automobily bez řidiče, stejně jako celá chytrá města. Ukázkou se staly zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu. Na nich použili Američané hned několik 5G-sítí, jež přenášely kamerami sportovní klání do virtuální reality. Letní olympiáda za dva roky v Tokiu má být v tomto směru o dost dále.Není to však příklad z běžné praxe. V té pořád platí, že co mám v ruce, je moje. Výrobci to dobře vědí, o čemž svědí jejich úspěšná snaha čelit padajícím tržbách vyššími cenami, které mají výpadek nahradit. Chuť utrácet přece existuje, ochota trávit nad displeji stále více času jakbysmet.

Ovšem i to má své meze. Mobile World Congress 2018 udělal v tomto směru, co měl. Napověděl, co se stane. Sice bez záruky, ale přece. Vždyť ruku na srdce - kdo z nás věřil před relativně pár lety, že by mobily mohly sloužit k něčemu jinému než k volání a posílání sms?

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud