Musil: Summit, který (možná) vejde do dějin

HalfPageAd-1

Aleš Musil

17. 10. 2019 • 15:30

POZNÁMKA ALEŠE MUSILA | Každé jednání Evropské rady – tedy prezidentů a předsedů vlád zemí EU – vyvolává po zásluze zájem. Tentokrát to ovšem platí dvojnásob. Summit svolaný na dnešek a zítřek má nebývale našlapanou agendu, kterou na poslední chvíli korunuje návrh dohody mezi EU a Velkou Británií o podobě brexitu. Očekávání jsou přímo mimořádná.

Mobile-rectangle-3

Většina médií v posledních dnech pochopitelně zmiňovala jednání Rady hlavně v souvislosti s brexitem. Toto horké téma proto otevírá dnešní odpoledne. Zajímavostí je, že pro britského premiéra Borise Johnsona se jedná o první a pravděpodobně také poslední jednání Rady.

Ostrovní království chce Johnson z evropského společenství vyvést ke konci měsíce, ačkoli vyhráno v tomto ohledu stále nemá a doma naráží na nesouhlas politických partnerů. Dohodu také musí schválit Evropský parlament.

Změna atmosféry je ale tady v Bruselu přímo hmatatelná. Johnson přesvědčil evropské státníky (v čele s irským premiérem Varadkarem), že to s hledáním řešení (a dohody) myslí opravdu vážně, a změna jeho přístupu přinesla ohledně rozuzlení brexitu optimismus.

Pomohl hlavně jeho poslední návrh na vytvoření tzv. evropského Irska (de facto znamenající rozdělení Velké Británie). Mimochodem toto řešení odmítla v únoru 2018 tehdejší britská premiérka Theresa Mayova jako pro Británii nepřijatelné. Johnson 

Po jednání o Brexitu má následovat pracovní večeře, zaměřená na společnou zahraniční unijní politiku. Hlavními body na večerním menu budou veto Francie ohledně zahájení přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií a také napjatá situace na severu Sýrie, kde pokračuje turecká ofenziva.

Francie vysvětluje svou nechuť vůči rozšiřování EU směrem na západní Balkán celkově zastaralým systémem vedení přístupových rozhovorů a nikoli nechutí ke konkrétním státům.

Nad rámec obvyklého formátu unijních summitů byla přizvána i kandidátka na předsedkyni Komise Ursula von der Leyenová, která řekne, jak se jí daří sestavovat novou komisi.

Zítra se lídři unijních států mají věnovat méně výbušné agendě – diskusi nad rozpočtem unie na období 2021–2027. Téma je ovšem „nevýbušné“ jen zdánlivě. Po očekávaném vystoupení Británie coby jednoho z velkých přispěvatelů do unijního rozpočtu bude diskuse napjatá především mezi EU a zastánci 1% stropu z hrubého národního příjmu EU27, který je základem pro výpočet příspěvků členských států do společného rozpočtu. Mezi šetřivé členské státy patří nepřekvapivě Německo a Nizozemsko. Diskuse se nepovede pouze nad procenty ale i nad způsobem rozdělení zdrojů na jednotlivé unijní politiky a jejich priority.

Autor je právník a profesně působí v Bruselu

SDÍLET

Billboard-bottom-1