Musk vs. Evropská komise. Miliardář jde s Twitterem vlastní cestou a to zjevně vadí

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Evropská komise podle deníku Financial Times varovala Elona Muska, že v Evropě zakáže Twitter, pokud se nepodřídí pravidlům moderace obsahu. Musk se totiž dopustil „strašlivého zločinu“, když si dovolil připustit, že bude mazat jenom příspěvky, které porušují zákony. Jinak řečeno: lidé by mohli vyjadřovat svobodně názor do libovolné míry, dokud to není v konfliktu se zákonem. Je neuvěřitelné, že tento základní předpoklad demokracie dnes vyvolává kontroverzi.

EU by mohla Twitter zakázat na základě nové legislativy Digital Services Act. Mnozí varovali, že je to nástroj, který politikům umožní nepřiměřeně zasahovat do chodu platforem. Obavy byly mnohokrát vyvraceny, Musk teď ale přesto stojí před jasným ultimátem: buď umožní audit moderace obsahu ve své firmě, nebo bude vypnut či dostane citelnou pokutu. 

Tato hrozba přichází jen pár dní poté, co Musk vyhodil zaměstnance bruselské kanceláře Twitteru, kteří komunikovali s Evropskou komisí a parlamentem. „Prosluli“ mimo jiné tím, že rozdělovali takzvané ověřené účty novinářům podle jejich politických názorů. Ti dostatečně progresivní se mohli pyšnit modrou fajfkou, ti ostatní nikoliv.

Unii vůbec nevadí, že řada platforem a sociálních sítí maže obsah na základě vlastního uvážení a podle vlastních pravidel, ale vadí jí každý, kdo by takto nečinil. Možná se ptáte proč, ale i tady je odpověď poměrně jednoduchá. Není žádným tajemstvím, že vedení velkých technologických firem je obsazeno lidmi, kteří prosazují maximální moderaci obsahu dle vlastních (často politicky motivovaných) pravidel. Musk razí přesný opak a podařilo se mu ovládnout jednu z velkých sociálních sítí. Nyní hrozí, že by jeho politika větší svobody mohla být úspěšná a podrývat monopol cenzurovaných sociálních sítí. A to se zjevně nesmí stát.

Jinak lze jen těžko vysvětlit, že v EU může působit nástroj čínské propagandy TikTok, ale americkému Twitteru hrozí zákaz. Důvod nemusí být na první pohled zjevný, na druhý už ovšem ano. TikTok patří k nejvíce moderovaným sociálním sítím. Ne nadarmo má zastoupení v mnoha zemích a tamní vedení každý týden vybírá témata, která bude podporovat a která naopak podporovat nebude a bude u nich omezovat dosahy. Stačí srovnat obsah čínské sociální sítě v jakékoliv zemi a pak se podívat do Číny. Tam TikTok zobrazuje spíše vzdělávací a naučná videa, zatímco ve zbytku světa dokáže rozpoutat zmatečné peklo.

sinfin.digital