Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na paktování se s Okamurou doplatí i Babiš, hlasování s SPD ho navede na cestu do pekla. Komentář V. Bucherta

Na paktování se s Okamurou doplatí i Babiš, hlasování s SPD ho navede na cestu do pekla. Komentář V. Bucherta

Moc možností, jak získat podporu při skládání orgánů Poslanecké sněmovny a při sestavování vlády, vítěz voleb Andrej Babiš nemá. Za určitých podmínek mu roli „užitečných idiotů“ při prvním pokusu sehrají komunisté a Tomio Okamura. Jenže na jakoukoli spolupráci s nevyzpytatelnou a pofiderní Stranou přímé demokracie doplatí nakonec i sám šéf hnutí ANO 2011.

Samotný Tomio Okamura je jistě fenoménem české politické scény, ale pokud by se realizovaly některé jeho vize, Česká republika se dostane do velkých problémů. Například Okamurova umanutost, pokud jde o vyvolávání referend, by v případě hlasování o Evropské unii mohla mít fatální ekonomické dopady. Česko není Británie a alternativu k členství v EU momentálně nemá. Nadřazené a často nepochopitelné chování Bruselu je v mnoha věcech mimořádně problematické a EU je potřeba z gruntu reformovat, ale na vystoupení z ní bychom finančně tvrdě doplatili.

Okamurova Svoboda a přímá demokracie je navíc organizací jednoho muže. Předsedovi částečně sekunduje pouze místopředseda a poslanec Radim Fiala (ten byl předtím členem ODS). Ostatní poslanci a poslankyně tvoří pouze stafáž. V mnoha případech by bylo dokonce lepší, kdyby vůbec nikdy nemluvili a nikde nevystupovali. Pokud tedy nechtějí být terčem oprávněného posměchu.

Nelegální migrace a radikální islám, proti kterým SPD srdnatě bojuje, jsou skutečně velkými problémy Evropy, ale mnoho poslanců, členů a příznivců strany vede k čirému rasismu a xenofobii. Vzhledem k intelektuální kapacitě, která je podle mnoha prohlášení členů SPD hodně nízká, nedokážou tito lidé rozlišit v tomto případě ani základní pojmy.

Nemluvě o absurdních vystoupeních zástupců SPD k mnoha dalším problémům a otázkám, které se vývoje a situace v České republice týkají.

Je samozřejmě věcí každého člověka, koho volí, ale pro ostatní strany a hnutí v Poslanecké sněmovně by mělo být jasné, že SPD je extrémistický spolek, u něhož nevíme, jak se bude vyvíjet a co vlastně bude dělat. Spolupráce s ním nakonec bude dehonestovat všechny, kteří s ním budou hlasovat.

Andrej Babiš dokonale dokázal využít slabin ČSSD a KDU-ČSL ve společném kabinetu, který nám v posledních čtyřech letech vládnul. To dobré využil pro sebe, to špatné hodil na socialisty a lidovce. Ti pak ve volbách zaplakali nad špatnými výsledky. Jenže to samé se může stát i Babišovi, pokud se bude jako premiér jakkoli paktovat s Okamurou a jeho SPD. Pak bude zbytečné v cizině vysvětlovat, že to myslel jinak.

Otázkou pro Andreje Babiše proto nadále je, kde bez SPD pro některá hlasování sežene podporu. Zatím ji nemá. S Okamurou míří v každém případě do pekla.

Další texty autora na stránkách Reflexu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1