Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na Trumpušku nám nesahejte! Ruská média Trumpa milovala, pak ale vystřízlivěla. Komentář Olivera Adámka

Na Trumpušku nám nesahejte! Ruská média Trumpa milovala, pak ale vystřízlivěla. Komentář Olivera Adámka

Jestli byl prezident USA Donald Trump během loňské kampaně někde mimořádně oblíbený, pak v Rusku. Po jeho zvolení se v moskevské Státní dumě připíjelo šampaňským, ještě v březnu jej jako zápornou postavu vnímalo pouze 7 procent Rusů. Trumpova intervence v Sýrii však situaci zásadně změnila a současný kotrmelec ruských médií působí až úsměvně.

Ještě v lednu vzbudil Trump pozdvižení jedním dost nevšedním rekordem – během jediného měsíce se stal historicky nejčastěji zmiňovaným Američanem v ruských sdělovacích prostředcích. Objevil se hned ve 202 tisících článků, čímž s náskokem překonal i prezidenta Putina. Ten byl zmíněn 148 000krát, za ním následoval premiér Medvěděv, ukrajinský prezident Petro Porošenko a Putinův tiskový mluvčí Dmitrij Peskov.

Možná ještě pozoruhodnější je způsob, jakým se tehdy o Trumpovi v Rusku psalo a mluvilo v televizi. V sestřihu z několika ruských televizních pořadů, který vyšel na youtube kanálu Rádia Svobodná Evropa, o něm například mluví reportérka jako o „klukovi z Brooklynu, který si splnil sen.“ Amerika v něm podle ní získala tvář připomínající strýčka Sama z kultovní reklamy, který ukazuje prstem dopředu a ptá se „A co jsi ty udělal pro to, aby byla Amerika znovu velká?“.

V jiném pořadu na stanici Russia 1 moderátor popisoval, jak Trump „cracknul shnilý americký establishment na první pokus.“  Prokremelský profesor a ideolog Alexandr Dugin zase tvrdil, že Rusové Trumpa od začátku podporovali, věděli, co dělají a volby vyhrál jejich kandidát. A na asi nejpovedenějším výstřižku říká účinkující v ruské televizní show „Ruce pryč od našeho Trumpušky! To je náš poklad, na toho nám nesahejte.“

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1