Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na vlky! Komentář R. Maleckého

Na vlky! Komentář R. Maleckého

Počátkem května jsou v České republice vždy dvě mediální jistoty. Poté, co se národ dostatečně vyřádí řešením původu žlutého pylu, přijedou Noční vlci. Provokovat, aby všem bylo hned na úvod jasno. A s nimi i známé firmy domácí, které se řízením osudu mezitím dostaly do významných funkcí stále ještě demokratických stran.

Výstup místopředsedy ČSSD a poslance Jaroslava Foldyny by sám o sobě nestál za komentář, protože v něm není nic, co bychom předem nevěděli. Nebýt ovšem pomýleného názoru šéfa strany Jana Hamáčka, že jde o Foldynovu soukromou iniciativu, která nemá být s ČSSD spojována. Soukromá věc by možná byla, kdyby si děčínský poslanec s Nočními vlky doma na zahradě povařil pelmeně a pak si za zpěvu Alexandrovců zatančili kozáčka.

Druhá věc je samozřejmě Foldynovo místopředsednictví, se kterým „nová“ ČSSD spojuje naděje na oslovení zklamaných voličů v regionech. Jakého si ho zvolili, takového ho mají. Je jejich, ne že ne. Za pozornost tak rozhodně stojí, jak k návštěvě Nočních vlků pravidelně přistupuje česká policie. Přesně řečeno nijak. Méně agilně, než by měla. A než by rozhodně uměla.

Co o české policii víme? Že umí hájit zájmy cizích mocností proti vlastnímu lidu, když jde třeba o hladký průběh návštěvy čínského prezidenta a preventivního − a nezákonného − odstraňování tibetských vlajek. Že si troufne na slabší cíle: kdykoli je ochotna uzavřít pražskou magistrálu, když potřebuje vykázat činnost kontrolou nočního provozu. V hospodách obvykle otravuje návštěvníky plošnými − a opět nezákonnými − kontrolami. Vrchol její statečnosti jsou potom kontroly nebohých rekreantů na šlapadlech, zda si na jakékoliv přehradě náhodou nedali malé pivo.

Na Vlky si netroufne, a přitom to chce jen trochu představivosti. Malý dopravní přestupek, rychlost, jízda bez helmy, tisíce kamer podél silnic. Obsílka kamsi na ruskou adresu. Nezaplacená pokuta. Zabavení motorky. To všechno česká policie umí, jak jde o domácí lid. Že by to bylo šikanózní? Jistě. Šikana ve státním zájmu. Proto si koneckonců ten koncern platíme a vybavujeme ho stále širšími pravomocemi. Policajtů máme tolik, že nám celý svět závidí. Přesto je jediným jejich výsledkem zadržený demonstrant proti Nočním vlkům, jistě za nějaký extrémně závažný přestupek. Neznáme detaily, ale odhadujeme neuposlechnutí výzvy nebo jiný hrdelní zločin.

Noční vlci samozřejmě nejsou (jen) motorkářská banda, na které česká policie umí číhat v serpentinách za Liběchovem. Jsou to VIP trollové, bojovníci v dezinformační válce. Pokud v tom má česká policie nějakou nejasnost, může se poradit s kontrarozvědnými službami. Ty jí podkladů dodají jistě řadu, od toho tu jsou. Jinak bude česká policie dál působit dojmem, že když už vyvine nějakou iniciativu, je to v zájmu čínském, nebo teď ruském.

Autor je redaktor serveru Hlidacipes.org.

Text vyšel na webu E15 >>>

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232