Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na vlky! Komentář R. Maleckého

Na vlky! Komentář R. Maleckého

Počátkem května jsou v České republice vždy dvě mediální jistoty. Poté, co se národ dostatečně vyřádí řešením původu žlutého pylu, přijedou Noční vlci. Provokovat, aby všem bylo hned na úvod jasno. A s nimi i známé firmy domácí, které se řízením osudu mezitím dostaly do významných funkcí stále ještě demokratických stran.

Výstup místopředsedy ČSSD a poslance Jaroslava Foldyny by sám o sobě nestál za komentář, protože v něm není nic, co bychom předem nevěděli. Nebýt ovšem pomýleného názoru šéfa strany Jana Hamáčka, že jde o Foldynovu soukromou iniciativu, která nemá být s ČSSD spojována. Soukromá věc by možná byla, kdyby si děčínský poslanec s Nočními vlky doma na zahradě povařil pelmeně a pak si za zpěvu Alexandrovců zatančili kozáčka.

Druhá věc je samozřejmě Foldynovo místopředsednictví, se kterým „nová“ ČSSD spojuje naděje na oslovení zklamaných voličů v regionech. Jakého si ho zvolili, takového ho mají. Je jejich, ne že ne. Za pozornost tak rozhodně stojí, jak k návštěvě Nočních vlků pravidelně přistupuje česká policie. Přesně řečeno nijak. Méně agilně, než by měla. A než by rozhodně uměla.

Co o české policii víme? Že umí hájit zájmy cizích mocností proti vlastnímu lidu, když jde třeba o hladký průběh návštěvy čínského prezidenta a preventivního − a nezákonného − odstraňování tibetských vlajek. Že si troufne na slabší cíle: kdykoli je ochotna uzavřít pražskou magistrálu, když potřebuje vykázat činnost kontrolou nočního provozu. V hospodách obvykle otravuje návštěvníky plošnými − a opět nezákonnými − kontrolami. Vrchol její statečnosti jsou potom kontroly nebohých rekreantů na šlapadlech, zda si na jakékoliv přehradě náhodou nedali malé pivo.

Na Vlky si netroufne, a přitom to chce jen trochu představivosti. Malý dopravní přestupek, rychlost, jízda bez helmy, tisíce kamer podél silnic. Obsílka kamsi na ruskou adresu. Nezaplacená pokuta. Zabavení motorky. To všechno česká policie umí, jak jde o domácí lid. Že by to bylo šikanózní? Jistě. Šikana ve státním zájmu. Proto si koneckonců ten koncern platíme a vybavujeme ho stále širšími pravomocemi. Policajtů máme tolik, že nám celý svět závidí. Přesto je jediným jejich výsledkem zadržený demonstrant proti Nočním vlkům, jistě za nějaký extrémně závažný přestupek. Neznáme detaily, ale odhadujeme neuposlechnutí výzvy nebo jiný hrdelní zločin.

Noční vlci samozřejmě nejsou (jen) motorkářská banda, na které česká policie umí číhat v serpentinách za Liběchovem. Jsou to VIP trollové, bojovníci v dezinformační válce. Pokud v tom má česká policie nějakou nejasnost, může se poradit s kontrarozvědnými službami. Ty jí podkladů dodají jistě řadu, od toho tu jsou. Jinak bude česká policie dál působit dojmem, že když už vyvine nějakou iniciativu, je to v zájmu čínském, nebo teď ruském.

Autor je redaktor serveru Hlidacipes.org.

Text vyšel na webu E15 >>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744