Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nactiutrhač zvířat Bělobrádek. Na šibenici! Komentář Zdeňka Šarapatky

Nactiutrhač zvířat Bělobrádek. Na šibenici!  Komentář Zdeňka Šarapatky

Předseda lidovců udělal vtip. Coby tvrďák, uvyklý surovostem jatek i politiky, tu rád děsí černým humorem. Že každý hned netleská, není divu, proti gustu žádný dišputát. V rozdělené zemi, kde se mračí na potkání a místo fórů frčí hlavně výhrůžky a sprostota, má ale tuplem smůlu, politik je tu jen za špínu a nudu a má leda šoupat nohama.  Navíc, co smí jiní od Hradu až po Čapí hnízdo, tu nesmí křesťan z povolání. Jedni mu proto zostra nakládají za pitomý vtípek o psovi, druzí pro změnu vyčítají, že je svíčková bába či proradný vykuk s černým pozadím. Z daní ho přece neplatí za legraci, i když ji dělá v privátu sociálních sítí.  

Prominou mu leda brániční trhák o Hurvínkovi a Máničce, břitší  humor se k lidovci nejspíš nehodí. Černé legrácky mu po včerejšku ale už nikdy neodpustí, byť jsou právě u něj ironií osudu. Pavel Bělobrádek zná totiž cenu života víc, než kdokoli jiný. A černý humor má zjevně za flastr na vleklou nemoc, ze které není cesty. Takovým se těžko chápe, že smrt psa máme polidštěnou a u zpráv o mrtvých jíme párek v rohlíku.

V čem vicepremiér (sic!) selhal, teď píší všechna média. Davy rozpálil do běla, když chtěl zase po svém na facebooku vtipně oponovat eseji novinářky Sulovské o smrti rodinného psa, ke kterému ausgerechnet nepřilnula. Neumřel, umírají pouze lidé, nevinně kontruje Bělobrádek.  Zvířata uhynou, pojdou, chcípnou (u nich to nemá vulgární podtext), padnou, zhasnou, jsou zabita, poražena… Dávat zvířatům lidské vlastnosti a používat u nich lidské výrazy (umírat, jídlo, jíst, kakat atd.) je modernistické, levicové a liberální a hodí se k městské eko-etno-bio vychrtlině s korálky na krku, náušnicemi v nose, pupku a obočí, s plandající sukní (lunty) a pijící čaje z misky, dodává předseda lidovců s rozjuchanými smajlíky, jež mají  zdůraznit rádoby nadsázku. Marně. Za černý humor měl černé úterý. U pejskařů až do voleb.

Že je neempatické „hovado, debil, sluníčkář a vítač“ tu schytal napříč věkem i pohlavím, okázalé vysokoškolské tituly i fotky něžného mateřství v osobních profilech facebooku nevyjímaje. Že je v žoldu iluminátů, Sorose a Merkelové ale možná zaskočilo i zaryté konspirátory. Schytal to dokonce i sám papež a došlo na proškolení předsedy křesťanských demokratů z Bible. Nezůstalo ale jen u nadávek, aby už vicepremiér „chcípnul“ se teď na Facebooku těší třeba reálný Jirka Zajíc s diplomem z ČVUT nebo Petra Hvězdová z Opočna a řada podobných.

V porovnání se svými předchůdci je přitom předseda Bělobrádek rozený bavič. Hnutí mysli u lidovce Čunka, který viděl v pražské Prague Pride „pochod smrti této civilizace“a sexuální orientace je podle něj dokonce volbou, pak vzbuzuje obavy, zda africký mor kanců na Zlínsku nepronikl i do tamních nejvyšších pater. Přesto není Bělobrádek zrovna mistrem humoru. Vtipkování se mu už párkrát vymstilo. Leckdo jej má navíc za suchara a jeho jinotaje a vtipné náznaky v porovnání s obhroublostmi prezidenta Zemana a zdrcujícími vulgaritami Andreje Babiše pak za čiré břídilství.

Zemanovy žerty o ženském přirození sem a tam a Babišův otřesný slovník nejsprostších urážek na adresu žen v kabinetu i vládních kolegů ovšem internetoví mstitelé ochotně oslyší. Tady jim nevadí nic. Ani nepípnou, když potenciální premiér skrz podřízené úředníky klečí na konkurenci svého Agrofertu a lítá v padesátimilionovém čapím maléru. Stačí jim totiž, že se na fotkách mazlí s ušáčkem a laská tam koníka. I jeho psi určitě kakají po vybraném jídle a k tomu jim hraje Kryštof. Také prezident Zeman má rád zvířátka. Prasátka. Na všechny způsoby. Internetoví Hvězdová i Zajíc je za to zbožňují, zato Bělobrádka by už zítra rádi pohřbili. Nactiutrhač zvířat totiž nemluví jejich řečí a navrch dělá veterinářské vtipy o psech, kteří podle nich umřeli, ne jen pošli. Petice za popravu lidoveckého politika prý už kolují v továrnách a družstvech. Oko za oko, zub za zub, ten Bělobrádkův za psí. Kvůli vtipu tu voláme po smrti. Zase si žijeme báječná léta. Pod psa.   

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744