Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Naděje pro nás kuřáky: Hostinští, vyhlaste iniciativu Electronic Cigarette Friendly! Komentář Jiřího X. Doležala

Naděje pro nás kuřáky: Hostinští, vyhlaste iniciativu Electronic Cigarette Friendly! Komentář Jiřího X. Doležala

Neomarxistický boj zákonodárců o moje zdraví dosáhl dalšího vítězství — protikuřácký zákon prošel Senátem. V podobě, ve které je, ale ponechává nikotinistům jistou malou naději, jak chodit do hospod. A záležet bude jen na každém hostinském.

Nemá smysl opakovat argumenty, proč by stavebně oddělená samoobslužná kuřárna s odvodem kouře nijak nepoškozovala práva nekuřáků. Bojovníci proti kouření neslyší na racionální argumenty, neboť jejich válka je válkou náboženskou. Válkou sil Dobra — nekuřáků a zdravého životního stylu — proti zlým kuřákům, kteří nežijí podle představ těch hodných.

Síly Dobra (či spíše síla dobrotrusů) právě přistoupily k diskriminaci mé svobody. Už si nesmím zapálit v restauraci, už nesmí být žádná veřejná místnost, kde se smí kouřit. Takže zlí kuřáci byli dostatečně zbuzerováni a zdiskriminováni, což je dobře, protože proti Ďáblovi se musí bojovat. A koneckonců — ďábel stejně jako kuřáci smrdí dýmem.

 

Zákon omezuje i užívání elektronických cigaret v nemocnicích, školách či nákupních centrech. Tyto cigarety ale budou povoleny v kavárnách, barech i restauracích. A bude záležet jen na rozhodnutí majitele, zda je do svého lokálu vpustí — stejně jako dnes rozhoduje o tom, zda dovnitř smějí psi. A proto vyzývám hostinské: Nechte nám kuřákům alespoň tohle náhradní, nouzové řešení! Pro nikotinistu je krajně nepříjemné trávit čas v hospodě a nekonzumovat k alkoholu i nikotin. A elektronická cigareta je sice jenom náhražka cigarety opravdové, ale náhražka skutečně povedená.

Takže pokud zůstane dost restaurací, kaváren a hospod otevřeno k užívání elektronických cigaret, nehrozí to co dnes: vytěsnění kuřáků z veřejného pohostinství a jejich těžká sociální deprivace, obnovení disidentské uzavřené subkultury bytových mejdanů pro kuřáky a vzápětí raketový nárůst zájmu o tabák u mladých lidí. Teprve vyčlenění kuřáků do jakési zavržené subkultury učiní kouření dostatečně atraktivním pro revoltující puberťáky. A tomu je potřeba zabránit.

 

Takže prosím hostinské: Dejte hlavy dohromady a založte si spolek Electronic Cigarette Friendly, udělejte k tomu grafickou značku a vylepte ji na vchody podniků, u nichž máte zájem, aby do nich nepřestali chodit lidi. Elektronická cigareta nikomu v okolí neškodí, a tudíž není důvod ji zakazovat. Když tedy hostinští tomuto způsobu konzumace nikotinu dají zelenou, kuřáci nepřestanou do hospod chodit.

DALŠÍ AUTOROVY KOMENTÁŘE NAJDETE NA REFLEX.CZ

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744