Články odjinud

Nakonec někdo do Babišova pelíšku vleze. A pak si někteří neškrtnou. Komentář Viliama Bucherta

Nakonec někdo do Babišova pelíšku vleze. A pak si někteří neškrtnou. Komentář Viliama Bucherta

Velká netrpělivost provází ustavení nové Poslanecké sněmovny a sestavování vlády, kterou má dát dohromady Andrej Babiš. Jenže znepokojení není na místě, protože od voleb neuplynul ani měsíc. Už teď je ale jasné, že většinu trumfů drží pořád v rukou předseda hnutí ANO 2011 a že některé strany se svým manévrováním dostanou mimo hru. Nikdo si jich pak nebude v opozici všímat a na dění budou mít minimální vliv.

 
 
 
 

Zatím jak prezident Miloš Zeman, tak Babiš, ale i všechny ostatní strany, které se dostaly do sněmovny, tvrdí, že řešením by nebyly předčasné volby. Zeman také cukl i ze své představy, že by někdo mohl celé volební období vládnout bez důvěry a nechce to ani vítěz voleb Andrej Babiš. Všechna další řešení budou výhodná zejména pro předsedu hnutí ANO, některé ostatní strany naopak zapláčou. Svým současným trucováním si nevymohou nic.

Babiš nakonec může sestavit vládu, která získá důvěru a může zde čtyři roky „bačovat“ podle svých představ. Bude u toho jedno, zda se s někým domluví na vládní koalici, nebo to bude kabinet menšinový s tichou či otevřenou podporou.

Předpokládat, že všechny strany, které se dostaly do Poslanecké sněmovny, nakonec odolají Babišovu vábení, je naivní. Politika je nejenom uměním kompromisu, ale jde především o moc, posty, peníze, a tím pádem v některých případech dokonce o přežití.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

 

Články odjinud