Napsané to měl hezky, skutečný Babiš ale k divákům nemluvil

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Svízel televizních projevů předsedy vlády Andreje Babiše v čase epidemie koronaviru spočívá v jednom: nejsou uvěřitelné. Podobně jako na jaře i dnes byl Babišův proslov strohý, bez špetky emocí, intonace, autenticity. Napsali mu to už zase „pěkně“, už zase to ale nebyla jeho slova. Skutečný Babiš mluví jinak, myslí jinak a jedná jinak. Ostatně stačí si pustit jeho odpolední tiskovku anebo interpelace z minulého týdne.

„Víte, my důchodci jsme kdysi chodili do zahrad a ne do řetězců o víkendu. Tak zkuste už konečně tady schválit ten zahrádkářský zákon. Neřešte stále covid-19. Už jste na tom strávili asi patnáct hodin. Jo? Dneska i mladí lidé mají zájem o zahrady. Je plno lidí, kteří si pěstují zeleninu, ovoce, takže to by bylo super, kdybyste to tady konečně schválili. Máte asi 300 zákonů v řadě, tak místo toho, že tady je plno ‚epidemiologů‘, zkuste tohle!“

Takhle mluvil Andrej Babiš minulý čtvrtek ve sněmovně – přehlížel závažnost situace a kritizoval opozici, že prý ve společnosti vyvolává paniku a straší lidi. Neuplynul ani týden a máme tady jiného Babiše, respektive pokus o pečlivě budovaný mediální obraz státníka, který si (shodou okolností v čase před volbami) uvědomuje kritickou situaci, nabádá veřejnost k odpovědnosti a k tomu, aby se – stejně jako na jaře – semkla. Mazácky ovšem opomene kontext: veřejnost se tehdy semkla především v reakci na neschopnost vlády zajistit lidem to základní k přežití: ochranné pomůcky. Veřejnost suplovala ty, kdo jí vládnou a selhávají.

Vojtěch: poslušný správce resortu. S Babišem v zádech by ale obstál málokdo, míní Kunštát

Ačkoli Babiš před kamerou přiznal, že se nechal unést nastupujícím létem a chyboval, nemá pravdu, že na současnou ofenzivu koronaviru nemohl být nikdo připraven. Je to přesně obráceně: o rizikovém podzimu jsme všichni dlouho dopředu věděli a vláda s ním měla počítat a využít letní měsíce k tomu, aby vyztužila systém a celou infrastrukturu tak, aby nový nápor koronaviru nezpůsobil kolaps. Neudělala to a je zjevné, že právě takový scénář teď Babiše děsí. A je neoddiskutovatelné, že pokud nastane, půjde odpovědnost především za ním. Dnešní výměna ministra zdravotnictví na tom nic nezmění. Byl to Babiš, kdo ještě nedávno nahodile revidoval opatření ministra zdravotnictví, byl to Babiš, kdo se obával nepopulárních opatření… 

Autoři jeho pondělního projevu samozřejmě udělali správně, když do něj zahrnuli apel na nošení roušek nebo varování před polopravdami a „experty“ z internetu. Otázka je, zda to není v danou chvíli málo. Jen tak mimochodem, zrovna dnes Ústav zdravotnických informací a statistiky uvedl, že v Česku na koronavirus zemřel první lékař. Zatímco 20. srpna byl jeden nakažený lékař covidem-19, dneska jich je 259. Dynamika je nejen v tomto ohledu varovná. A pokud všichni věříme, že se podaří zabránit zahlcení zdravotnického systému, doufejme, že to není už jen zbožné přání. V každém případě má Babiš pravdu v tom, že čas na skládání účtů přijde. A možná dřív, než si je on sám ochoten připustit.

Letopisy Čechie: motýle, svetr a urna. Ztrácí žlutá královna svou moc?

SDÍLET
sinfin.digital