Pražská ODS nepochopila, že tradiční politiky už mají voliči plné zuby. Představuje návrat papalášství, kšeftování s funkcemi a vyděračských praktik

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Spekuluje se, že pražská ODS má zásadní podmínku pro to, aby předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová mohla být jedničkou pražské kandidátky koalice Spolu pro sněmovní volby. Žádá, aby TOP 09, která s partnery vládne na pražském magistrátu (ODS je tu v opozici), nejdřív přispěla k odvolání pirátského primátora Zdeňka Hřiba. Ponechme nyní stranou Hřibův výkon v čele metropole, tady totiž nejde o něj, ale právě o ODS, která tolik volá po návratu k tradiční a hodnotově ukotvené politice. Pokud je totiž tahle spekulace pravdou, působí to ze všeho nejvíc jako návrat k praxi, kvůli které dali voliči tradičním politickým stranám většinově vale.

Zkuste se někdy vcítit do běžného občana České republiky. Třeba z venkova. Anebo z malého města. Obzvlášť dnes, vinou peripetií, jež souvisejí s koronavirovou pandemií, tady lidé mají vcelku dost starostí nejen s obživou, ale také s jindy běžnými obstarávkami, s on-line výukou dětí doma, s celkovým provozem domácností. Většinou musí dojíždět za prací, pokud o ní teda nepřišli, své dny musí i běžně plánovat o dost jinak než lidé třeba z Prahy nebo Brna, vždyť i za normálního provozu vozí děti do škol a kroužků mimo svou obec, to samé je s nákupy, s vyzvednutím balíku na poště, nemluvě třeba o zubaři. Mnohdy mají také třeba – byť malé – hospodářství. Jedou prostě ze dne na den. Mnohdy v permanentním stresu.

A aby toho nebylo málo, stát a veřejně dostupné služby, které pro ně byly před nějakým časem ještě standardem, se jim vytratily z očí. Pokud už něco musí vyřídit na úřadě, většinou to drhne. O vstřícnosti si mohou nechat leda tak zdát. Na svých cestách po venkově to slýchám pravidelně. V očích jeho obyvatel státní instituce dávno nefungují. Byly v rozkladu už před koronavirem, ten to ale až brutálně obnažil. Většina těch lidí se tedy musela zařídit ve svých životech po vlastní ose, někteří to dopracovali až tak daleko, že si osvojili přesvědčení, dle kterého stát a jeho instituce nepotřebují. Jsou jim totiž k ničemu.

I případné dojednání vládní koalice může uvnitř Pirátů vyvolat odpor, varuje expert

sinfin.digital