Nechtěl bych teď být stánkař na trzích, co má nakoupeno zboží za stovky tisíc

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Nebudu se plést do debaty o tom, co má nebo nemá vláda v danou chvíli, tedy v čase, kdy se nám zahlcují nemocnice a každý den přibývají tisíce lidí nakažených koronavirem, dělat, zavádět, rušit nebo omezovat. Co ale vím je, že bych nechtěl být stánkařem, který se těšil, že se na konci roku, během kterého měl mizerné tržby, aspoň trochu zahojí.

Je to strašný. Pro malé živnostníky, kteří se už skoro dva roky horko těžko drží nad vodou, je to prostě strašný. Nevím, jestli si to každý dokáže představit, ale pokusím se vám přiblížit realitu těchto lidí na malém městě. Ještě před patnácti nebo dvaceti lety to tam celkem tepalo, v jeho centru fungovaly dvě cukrárny, několik kaváren, pivnic a restaurací. Byl tady obchod s muzikou, knížkami, hudební klub, čajovna nebo několik butiků, kde jste si mohli nakoupit vcelku pěkné oblečení.

Dneska – pokud sem přijedete večer, prakticky už nemáte šanci se najíst. Pokud byste se náhodou někde zdrželi třeba vinou toho, že cestujete vlakem a ten nabírá pravidelně zpoždění kvůli několika výlukám na trati, skoro už nemáte ani šanci dát si večer pivo. V centru města, kde to před několika lety ještě celkem žilo, je totiž dneska mrtvo. Ani přes den to není o moc lepší. Krámky, které tady byly, buď bojují o přežití, případně se přestěhovaly na okraj města, kde v mezičase vyrostlo několik supermarketů.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč jsou pro řadu malých živnostníků vánoční trhy důležité?
  • A jaký dopad na ně bude mít vládní zákaz?
sinfin.digital