Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nedělejme z Česka „Divoký východ“, dnešní právní úprava ohledně zbraní je dostačující. Komentář Petra Kolmana

Nedělejme z Česka „Divoký východ“, dnešní právní úprava ohledně zbraní je dostačující. Komentář Petra Kolmana

Ministerstvo vnitra údajně chce do měsíce předložit vládě návrh ústavního zákona, podle něhož by se mělo povýšit právo použít legálně držené zbraně k zajištění bezpečnosti Česka. V populárních Otázkách Václava Moravce České televize to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Chce tak prý umožnit lidem intenzivněji se bránit proti teroristům.

Připomeňme si, že k loňskému 1. prosinci bylo podle ministerstva vnitra v Česku 300 tisíc držitelů zbrojních průkazů, z toho téměř 241 tisíc mělo průkaz skupiny E k ochraně života, zdraví nebo majetku.

Registrováno bylo skoro osm set tisíc zbraní všech kategorií, z toho přes 350 tisíc samonabíjecích pistolí, pušek nebo revolverů. Takže dnešní ČR nedostatkem legálních zbraní rozhodně netrpí. Dále zde máme v oběhu spoustu zbraní nelegálních.

Ministr Chovanec rád opakuje, že legálně drženými zbraněmi bylo u nás spácháno jen minimum zločinů. Já bych si citované legální držení zbraní, pane ministře, zas až tak neglorifikoval. Notabene i vrah z Uherského Brodu vraždil své moravské spoluobčany legálně drženou zbraní. Ano, šlo o případ, kdy 63letý Zdeněk K. vypálil na skupinu 20 lidí, z nichž osm usmrtil.

Netradiční: Levice bojuje za zbraně

Paradoxně výše zmíněný Chovancův návrh přichází navzdory pokračujícím požadavkům Evropské komise na přísnější kontrolu zákonů o zbraních v EU. Netradiční je, že s návrhem přichází levicový politik, navíc z jinak „proevropské“ strany. Ve světě spíše zbraně do rukou obyvatel, respektive volnější pravidla pro tuto oblast, prosazují zejména pravicové strany a hnutí.

Nicméně v dnešním, postmoderním světě je už stále těžší říci, kdo a co je vlastně pravice a kdo levice. Takže v tom zas až tak zásadní rozpor ve finále nevidím. Ačkoliv mnozí občané a politici (zejména z pravice) přivítali návrh MV ČR s radostí – jejich jásot se dá shrnout do věty: Zbraň v rukou občana je znakem SVOBODNÉHO OBČANA.

Zásadní otázka

Položme si kruciální otázku – jsou zbraně v rukou civilistů nejlepší obranou proti teroru? Kolik teroristů reálně – pokud pomineme velmi specifickou situaci Izraele – civilisté kdy zlikvidovali? K čemu pak máme profesionální bezpečnostní aparát?

In media res: současná právní úprava mi přijde dostatečná, ústavně-právních změn dle mého soudu netřeba.

Dobří lidé, čistě teoreticky – myslíte, pakliže dnes zastřelíte teroristu, který bude vraždit spoluobčany, že půjdete „bručet“? Nikoliv, krajní nouze a nutná obrana jsou u nás již dávno upraveny.

Spíše se obávám, že nějaký s odpuštěním magor zastřelí kupříkladu exekutora a bude tvrdit, že ho pokládal za teroristu – teroristu lichvy. A bude se mj. odvolávat na nové ústavní znění prosazované Chovancovými lidmi.

Závěrem

Z odborného právního hlediska mi přijde dnešní úprava na úseku zbraní a střeliva zcela dostačující.

Ale jsem právník, ne politik. Tudíž nemusím vyvíjet polopopulistickou činnost a slibovat změny ústavy. Jinak trvám na starém osvědčeném – ke změnám ústavy by se mělo přistupovat jen ve zcela mimořádných případech (ultima ratio), naše norma norem se nesmí stát trhacím kalendářem. Jako by nestačily neustálé změny stovek našich zákonných a podzákonných předpisů.

AUTOR JE PRÁVNÍK A VŠ PEDAGOG. JEHO DALŠÍ KOMENTÁŘE NAJDETE NA REFLEX.CZ.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744