Nedůvěra v prezidenta i vládu roste. Zeman je na tom nejhůř za poslední tři roky

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | I když je to spíše jen taková hra, není úplně bezvýznamná. Centrum pro výzkum veřejného mínění přišlo po čase s čerstvými daty, která se týkají důvěry lidí v ústavní instituce. A pokud bychom tyto výsledky interpretovali jako reakci veřejnosti na to, jak především exekutiva zvládla koronavirovou krizi, prezident ani vláda by z toho moc dobře nevyšli. Miloši Zemanovi nedůvěřuje vůbec nejvíc lidí za poslední tři roky, vláda na tom je nejhůř od loňského léta.

Jistě, lidé tradičně nedůvěřují například Senátu nebo Poslanecké sněmovně. Obecně je u nás obliba ústavních institucí mizerná, což platí o všech snad až na obecní zastupitelstva a starosty obcí, tedy na ty instituce, které se každého z nás bezprostředně dotýkají. Přesto jsou červnová data CVVM s přihlédnutím k dlouhodobým trendům zajímavá, a to především u vlády a prezidenta. Centrum pro výzkum veřejného mínění šetření tohoto typu kvůli koronaviru od března nedělalo, a bude tudíž zajímavé sledovat, zda jsme teď svědky nějaké nové dynamiky, která může souviset třeba s očekávanými hospodářskými těžkostmi, anebo zda jde jen o výkyv.

Takže čísla: 

  • prezidentovi v červnu důvěru vyjadřovalo 44 % respondentů, z toho 12 % mu důvěřovalo „rozhodně“ a 32 % „spíše“. Nedůvěru prezidentovi vyslovilo 53 % respondentů, v tom 30 % „spíše“ a 23 % „rozhodně“; 
  • vládě důvěřovaly přesně dvě pětiny dotázaných, z toho 8 % „rozhodně“ a 32 % „spíše“. Naopak více než polovina (56 %) respondentů kabinetu nedůvěřovala (38 % „spíše“ a 18 % „rozhodně“). 

Tato čísla ještě sama o sobě o ničem nevypovídají, snad kromě toho, že – jak už to bývá – část lidí má k vládě nebo prezidentovi blíže, zatímco jiní oběma institucím nemohou přijít na jméno, případně jim jsou ukradené.

Piráti jsou krev, pot a slzy. Chceme dělat politiku, která vítězí, říká Bartoš a vyhlíží volby

sinfin.digital