Nejdřív loutka, teď národní hrdina. Konec Petříčka ukazuje bídu médií

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Tomáš Petříček na volebním sjezdu ČSSD jasně prohrál souboj o vedení strany s jejím staronovým šéfem Janem Hamáčkem a ten ho záhy odvolal z funkce ministra zahraničí. Ano, byl to jeden z nejrychlejších konců, jaké často po takhle prohraných sjezdových duelech následují. Je ale logický. Neskončil ovšem jen Petříček: spolu s ním skončila i iluze o aspoň předstírané objektivitě médií.

Ta totiž najednou z odvolaného ministra udělala nového Jana Husa, jehož kvůli jeho nejvyšší pravdě společně upálili prezident, premiér a šéf ČSSD. Přitom když se Petříček stal náhradním ministrem zahraničí, popisovali ho ti samí novináři jako loutku Miroslava Pocheho, kterého tehdy odmítl jmenovat prezident Miloš Zeman. Někdejší europoslanec Poche totiž v pražské ČSSD dlouhé roky řídil vše od personálií, přes případné koalice až po byznys s vodou a Petříček mu dělal věrného asistenta.

Nikdo do té doby neznal jeho politické názory, které možná ani neměl. „Jsem trochu zneklidněn, že tuto funkci má v této rozbouřené době vykonávat člověk bez větších politických zkušeností, jehož názory navíc nejsou veřejnosti známy,“ komentoval Petříčkovu nominaci na ministra zahraničí šéf ODS Petr Fiala. A vidíte: teď o něm on říká, že byl někomu „trnem v oku“. A nejen on: z Petříčka je teď prostě největší opoziční i mediální hrdina.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč je teď Petříček za „mučedníka“?
  • A v čem jsou pražští novináři mimo realitu?
sinfin.digital