Německá „Jamajka” jde do finále. Na nový kabinet si ale Němci ještě počkají. Komentář Igora Záruby

Všeobecné volby v Německu, které se odehrály 24. září, udělaly tečku za velkou koalicí vítězného uskupení CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD). Zároveň „odsoudily” Spolkovou republiku k jamajské koalici, tedy k triumvirátu CDU/CSU plus Svobodní (FDP) a Zelení. Na této sestavě se od té doby pracuje, přičemž podle staronové kancléřky Angely Merkelové má být hotovo do nadcházejícího víkendu. Deník Die Welt dokonce uvedl, že první konkrétní výsledky mají být známy v pátek, a to v podobě písemných ujednání.

Paradoxem je, že největším nebezpečím pro rýsující se křehký svazek nejsou partneři zvenku, čili liberálové a Zelení, nýbrž vztahy v sesterském uskupení CDU/CSU.

Hlídky v Německu mají chránit uprchlíky, potají je ale zneužívají k prostituci

Zelení, kupříkladu, jsou ochotni ustoupit, pokud jde o opuštění technologie spalování uhlí v elektrárnách. Jejich předsedkyně Simone Peterová doslova uvedla, že pro stranu není důležité, zda se odchod od uhlí odehraje do roku 2030. Za prioritu označila snižování emisí oxidu uhličitého. Tady je cílem hodnota nižší o 40 procent proti roku 1990.

Stejně tak netrvají Zelení na ukončení provozu automobilů se spalovacími motory, opět do roku 2030. V tomto případě jde spíše o uznání vlastních sil než o vycouvání z plánu. Sami zelení na prosazení tohoto radikálního kroku hlasy mít nebudou, a CSU jim to rozhodně usnadnit nemíní. Dá se tak usuzovat z vyjádření jednoho z jejích špičkových politiků, dosavadního ministra pro dopravu a digitální infrastrukturu Alexandera Dobrindta, že nesmyslné termíny jsou k ničemu. Jeho slova jsou v příkrém kontrastu k postoji šéfa CSU Horsta Seehofera, který se domnívá, že původní „zelený” plán skoncovat s tradičními palivy v autech do roku 2030 si zaslouží pozornost a podporu.

FDP v daném směru spíše vyčkává, její prioritou je to, jak bude vypadat v příštích letech daňová zátěž pro občany a firmy. I tyto črty mají být oznámeny v pátek.

Zeman není nesmrtelný. Navzdory fanklubu. Komentář Zdeňka Šarapatky

Nicméně zpátky k CSU. V jejím čele stále sedí Seehofer, ale na jeho post se dere Markus Söder. Ten je bavorským ministrem financí, zemského rozvoje a vlasti - a ve svých padesáti letech nadějí nemalé části CSU na „lepší zítřky”, doma a na federální úrovni. Jasně to dává najevo mladší členská základna Junge Union, která volá po Seehoferově odstoupení. Koho chce místo něj, je nabíledni.

Opce je následující - Seehofer by měl získat post ve spolkovém kabinetu, Söder má převzít vedení křesťanských socialistů. Více by mohlo být známo 18. listopadu, kdy zasedá zemská frakce CSU a vedení partaje v Mnichově.

Merkelová nebere tyto půtky na lehkou váhu. Situaci se snaží mírnit varováním, že Jamajka je už takto hodně křehká. Zřejmě natolik, že by to mohlo až znamenat - dojde-li ke krachu námluv - konec jejím čtvrtým kancléřským ambicím. Netají se tím třeba Spiegel Online. Za toho stavu by bylo rozviřování rozbrojů ve vlastních řadách hodně riskantní, zkušená politička velí proto podle své letory „vyčkat” a potíže „vysedět”.

Z Mnichova zmizely mešity. Muslimům nikdo nedá pronájem, musí se modlit v kostelech a hospodách

Sedm týdnů, které od voleb do Spolkového sněmu uplynuly, se mezitím podepsaly na trpělivosti voličů. Institut Insa pro nejčtenější list Bild zjistil, že popularita všech tří aktérů mezi oslovenými respondenty oslabila. CDU/CSU se těší momentální přízni 31 procent, FDP spadla na 10,5 procenta, Zelení se propadli na 8,5. Volební výsledky byly v tomto pořadí 32,9, 10,7 a 8,9 procenta. V táboře poražených (či těch, s nimi nikdo vládnout nehodlá), posílily SPD, Levice a AfD.

I to je signálem, že času není nazbyt. Tím spíše, že politická ujednání musejí ještě upravit expertní skupiny a schválit je členské základny Svobodných a Zelených. Jisté tudíž je, k dosavadním týdnům licitací, pokud vše dobře půjde, ještě nějaké další přibydou. 

SDÍLET
sinfin.digital