Německá koalice má přístav na dohled, ale členové SPD ještě můžou vyvolat bouři. Komentář I. Záruby | info.cz

Články odjinud

Německá koalice má přístav na dohled, ale členové SPD ještě můžou vyvolat bouři. Komentář I. Záruby

Německé CDU, CSU a SPD, čili politické strany, které si na sestavení nové vlády zbyly, jdou do finiše. Všichni tři partneři hlásí pokrok v dosavadních jednáních, která mají vést ke vzniku další velké koalice. Nicméně kdy bude definitivně hotovo (pokud vůbec), si zatím netroufá odhadnout nikdo.

Problém nespočívá ani tak v programových neshodách, které přetrvávaly do neděle (během níž měly licitace skončit) například u státní podpory bytové politiky, zásahů do trhu práce a u zdravotní péče. Spočívá v procesu schválení dosažených závěrů členskou základnou SPD.

Tedy partaje, která vyšla z dosavadních dvou velkých koalic od roku 2005 pokaždé oslabená. A současně subjektu, který jakýkoli vládní pakt s CDU a CSU po volbách zprvu odmítl, následně na něj „státnicky” kývl – a sám se nyní ptá, především v řadách nejmladších a nově přibývajících členů, zda to bylo a je správně.

Netlačme na pilu, zní motto napříč partnery. Oprávněně, proto se bude pokračovat i po neděli. Po krachu námluv tzv. jamajské koalice v sestavě CDU/CSU, liberálové FDP a Zelení vznikl ve Spolkové republice stav nouze: buď se konzervativci domluví se socialisty, nebo vznikne menšinový kabinet (v Německu velmi neobvyklá varianta), případně se půjde volit znovu.

Poslední dvě možnosti jsou špatně, takže se pomyslná kára táhne velkokoaličním směrem. Se zatím jediným časovým určením, jímž je přání úřadující kancléřky Angely Merkelové, aby měla její země vládu do Velikonoc, to je do začátku dubna. S přihlédnutím k faktu, že k urnám šli Němci 24. září, jde o hodně smířlivý, možná až odevzdaný postoj.

Wir schaffen das nicht: Éra Merkelové končí. Evropa ztratí ženu, která si poradila i s Putinem autor: INFO.CZ

Skoro 450 tisíc členů SPD, kteří by měli koaliční smlouvě požehnat, představuje poměrně vážnou hrozbu. Stávající členové mají řadu výhrad, a jejich odpor posiluje příliv nových členů. Ti nepřicházející jako vloni na jaře, kdy jasně zářila hvězda nového předsedy Martina Schulze a oni ho šli podpořit, nýbrž aby mu ve vytvoření velké koalice zabránili.

Motivováni šéfem mladých socialistů Jusos Kevinem Kühnertem a dalšími, hlásí se do SPD po stovkách a tisících (jako třeba v Bavorsku), aby učinili paktování s CDU a CSU přítrž. I to je novum, s nímž se musí nejsilnější evropská ekonomika po loňském hlasování do Spolkového sněmu vypořádat. Navíc bez záruky, že se tuto překážku povede zdolat.

Analytici totiž varují, že už pár tisíc zánovních členů může Schulzovými kartami slušně zamíchat, a soudě podle hlášení zemských svazů SPD, početní příliv tuto metu bohatě překračuje. Navíc už výsledek mimořádného lednového sjezdu v Bonnu, na němž zvedlo ruku pro velkou koalici jen 56,4 procenta přítomných, zůstal za očekáváním, které vedení strany mělo.

Dalším varovným signálem jsou pak průzkumy obliby. Podle odpovědí na pravidelnou nedělní otázku, v níž se ústavy pro výzkum veřejného mínění ptají, koho že by Němci právě teď volili, se sociální demokracie pohybuje na škále od 17,5 do 20 procent. A třebaže ani CDU neoslňuje, proti září je to propad od tří celých do půl procentního bodu. Připočtěme k tomu údaj, že SPD ztratila proti výsledku z roku 2013 více než pět procent, a máme tu sešup, jemuž se snaží Schulz zabránit. A zároveň mu napomáhá.

Protože popularita jeho osoby si může s odlivem přízně voličů podat ruku. V hitparádě politiků ztratil v minulém týdnu rovných pět procentních bodů a přistál na 25 procentech. Pro srovnání, loni zkraje března, kdy byl na vrcholu a média se rozplývala nad „Schulzovým efektem“, se mohl chlubit skoro 40 procenty. Budiž straně slabou útěchou, že žebříček top lídrů vede s 57 procenty předešlý boss SPD Sigmar Gabriel, momentálně ministr zahraničních věcí. Odbojný mladík Kühnert si může mnout z hlediska osobních ambicí obě ruce…

S přihlédnutím k tomu, že posiluje také šéfka SPD-frakce ve Spolkovém sněmu Andrea Nahlesová, jež se tváří na velkou koalici (v porovnání se Schulzem) o dost vlažněji, nabývá blížící se verdikt členské základny socialistů na zlověstném významu. Velká koalice, před jejímiž branami Německo stojí, je nechtěné dítě. Lepší varianta není, jsou jenom ještě horší cesty.

Zkušenost, kterou si členové a zastánci SPD ze souputničení s CDU a CSU z uplynulé dekády odnesli, stejně jako Němci obecně, ale nedělá z této schůdnější cestu možnost jedinou.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud