Nemocné Čechy Němcům nedáme, vzkazuje Blatný. Takže je necháme radši umírat?

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Neuvěřitelný spor ministerstva zdravotnictví a chebské nemocnice o možnost převážet těžce nemocné do sousedního Německa, které má volnější kapacity, má další hanebnou kapitolu. Ministr Jan Blatný osobně přijel na místo, aby zdravotníkům vrchnostensky oznámil, že stále trvá na zákazu. Prý proto, aby lidé viděli, že se o ně postará český stát… Takže covidový nacionalismus?

Už od počátku, kdy přetížení chebští zdravotníci, kteří jsou podle slov primáře jednotky intenzivní péče nuceni selektovat pacienty, začali prosit o pomoc, se k nim ministr chová stylem někdejších papalášů: Žádný problém neexistuje, šíříte poplašné zprávy a já vám tam pošlu kontrolu. I dnes přímo na místě trval na svém. Prý raději začne shánět pro Cheb potřebné lékaře, než by povolil převoz do Německa, které nabízí pomoc. Ta tvrdohlavost je naprosto nepochopitelná. Radši necháme pacienty umřít, ale doma?

Skutečný šok přišel až v odpovědi na dotaz. Odeslání pár pacientů k sousedům prý český problém neřeší (jasně, celorepublikově ne, ale v Chebu o to zjevně dost stojí) a hlavně: je třeba lidem ukázat, že není nutné, aby o ně pečovali v Německu, protože se o ně postará česká vláda. Takže už zase rozhořčeně soupeříme s Němci? Nacionalismus způsobil ve 20. století mnoho zla. Nechce se skoro věřit vlastním uším, že ministr členské země Evropské unie mluví jazykem z časů poválečného vyřizování účtů.

Postará se o vás i Česká republika, není potřeba za každou cenu cestovat do zahraničí.

Jan Blatný

Ministr Blatný samozřejmě plní premiérovo zadání. Ten sám před časem odmítl nabídku německé vlády na přebírání pacientů s tím, že si poradíme sami. Ve skutečnost ale český kabinet na rozdíl od německého epidemii nezvládá a fatálně selhává. Jenže to před svými voliči nechce Babiš přiznat. Tím spíše, že mnozí z nich stále vidí v Němcích nepřítele, jak to do nás vtloukali za komunismu. Tato nenávist doslova „až za hrob“ je vzhledem ke společnému členství v Unii hloupá, navíc jde o cynické pohrdání životy lidí. 

Vláda, která vrší chybu na chybu, ale odmítá zpřístupnit svým občanům dokonce i pomoc, jež se sama nabízí – neschopnost, nacionalismus, pýcha… Je to o to křiklavější, že jen pár hodin po návštěvě Chebu ministr před novináři přiznává, že situace je v celé republice špatná a nelepší se. „Řada nemocnic je na hraně kapacit urgentní péče. Jsou kraje, kde zbývá doslova pár míst na ARO.“ K tomu Blatný dodává fatální konstatování, že „opatření, která jsme zavedli, přestala fungovat“. Povolí tedy kabinet konečně převozy pacientů, nebo raději bude dál riskovat jejich životy, než by přijal pomoc od Němců?

SDÍLET
sinfin.digital