Nemocnice naléhavě potřebují pomoc každého z vás, přidejte se také!

Zdravotnictví ještě nikdy nebylo v takové krizi, jako je teď. I když se situace s COVID-19 některé dny zdá už optimističtější, jsou každý den hospitalizovány stovky dalších lidí. Nemocnice a zdravotníci tak jen obtížně zvládají poskytovat péči všem potřebným – a uvítají jakoukoli pomoc!

K tomuto stavu nemuselo vůbec dojít, kdyby byla vláda Andreje Babiše využila několika letních měsíců na přípravu plánu na druhou vlnu. Veškerý čas ale vláda naprosto nepochopitelným způsobem promrhala a ignorovala všechny výzvy a návrhy z řad opozice, aby se připravili.

Několik dní stará kauza Prymula bohužel také ukázala, že někteří lidé z ANO nejspíše vnímají současnou situaci především jako příležitost k vlastnímu obohacení. Snaha jít na tajné schůzky po večerech mimo sněmovnu či ministerstva, protože se očividně obávají toho, že by mohli být odposloucháváni, jen nasvědčuje tomu, že lidé jako pan Faltýnek hledají dnes, kdy je covid-19 v Česku už hlavní příčinou smrti a umírají stovky lidí denně, jen způsob, jak si přilepšit. Považuji to za natolik strašné, že jsem to prostě musel zmínit. Nyní ale k tomu nejdůležitějšímu.

Lidé si musí pomáhat

Vzhledem k vážnosti situace je právě nyní nejvyšší čas, aby lidé stejně jako na jaře znovu sami projevili svoji schopnost solidarity s druhými a ochotu si vzájemně pomáhat. Pomoc ochotných dobrovolníků je teď potřeba zvláště v nemocnicích, které už přestávají nárůst počtu nemocných zvládat. Personálu je v nemocnicích nedostatek i kvůli tomu, že je aktuálně nakažených více než 13 000 zdravotníků a bez pomoci dobrovolníků se naše zdravotnická zařízení neobejdou. 

V současné době je vítaný opravdu každý člověk ochotný pomoci i jen na zkrácenou pracovní dobu nebo alespoň pár hodin denně. A nezáleží na tom, jestli jste vystudovaný lékař či jiný zdravotník, co nyní v oboru nepůsobí, nebo třeba úplný nezdravotník, který může a chce pomoci – třeba jako sanitář, který pomáhá s mytím a manipulací s pacienty.

Osobně už také pomáhám v berounské nemocnici na oddělení následné péče, kde máme samé covidové pacienty. Dělám 12hodinové směny právě jako sanitář. Europarlament totiž teď jedná jen on-line, což díky pomoci od týmu stíhám mezi směnami. Tento týden je navíc tzv. zelený, kdy si máme domlouvat schůzky v Česku či návštěvy ve firmách, což teď prakticky nepřipadá v úvahu. Oboje jde proto teď skvěle skloubit. Už na jaře jsem pomáhal v nemocnici, zcela bez publicity, teď si ale říkám, že třeba někoho inspiruji, aby pomohl alespoň o víkendech. 

Potřeba je totiž doslova každá ruka. Vyzývám proto především mladé lidi k tomu, aby se také zapojili a šli pomáhat do nemocnic. Pokud můžete pomoci v nemocnicích či sociálních službách, prosím, udělejte to! Pojďme společně pomoci našim zdravotníkům zvládnout aktuální šílenou situaci! Čím více se nás zapojí, tím lépe. Věřím, že stejně jako na jaře to nakonec společně dokážeme i nyní!

Autor je europoslanec za KDU-ČSL

SDÍLET
sinfin.digital