Nesouhlasím s návrhy levice zrušit detence pro ilegální migranty

Tomáš Zdechovský

KOMENTÁŘ TOMÁŠE ZDECHOVSKÉHO | Letos zažila česká justice případ, který krásně ilustruje, jak nesmyslně dokáže zvláště progresivní levice reagovat na postup Policie ČR proti ilegálním migrantům. Předně u těch, kteří o sobě tvrdí, že jsou nezletilí, ale nemůžou a ani to nechtějí jakkoliv dokázat.

Celá kauza měla následující průběh: V lednu byla v Ústí nad Orlicí zadržena pětice mladých Afghánců, kteří zde vystoupili z nákladního vlaku jedoucího ze Srbska, protože jeli už tři dny a neměli jídlo ani pití. Namířeno měli do Německa, kde prý chtěli studovat nebo pracovat. Když je na autobusové zastávce zkontrolovali policisté z cizinecké policie, neměli u sebe doklady a uvedli o sobě jen to, že pocházejí z Afghánistánu a jsou mladší 18 let. Cestovní doklady prý buď neměli vydané, nebo je na doporučení převaděčů záměrně po cestě zničili. Odmítali uvést jakékoliv další osobní údaje. 

Osobně se vůbec nedivím, že za těchto okolností policie nabyla dojmu, že jim zadržení mladíci lžou. Zahájila proto úkony ke zjišťování věku a vydala rozhodnutí o zajištění na dobu 90 dnů za účelem správního vyhoštění. Měla totiž za to, že by mohli mařit nebo ztěžovat výkon rozhodnutí o správním vyhoštění.

V době zkoumání věku byli umístěni v Zařízení pro zajištění cizinců Bělá - Jezová. Zařízení totiž slouží dle zdůvodnění policie pro ubytování zajištěných rodin s dětmi, žen a nezletilých cizinců bez doprovodu a je pro tento účel i odpovídajícím způsobem vybaveno. Odtud pak byli Afghánci na základě zmíněného určení věku, kdy testy potvrdily, že už nejde o nezletilé, přemístěni do Zařízení pro zajištění cizinců Balková. 

Policie ČR ale udělala chybu, když nevydala nové rozhodnutí. Pětice lidí tak byla zadržovaná bez řádného „papíru“, a především na delší dobu, než bylo nutné pro zjišťování jejich skutečného věku. Někomu se to může zdát banální, nicméně souhlasím se závěrem soudů, kde je toto policii vyčítáno, protože nové rozhodnutí zde mělo být. 

Jiná věc je, že se za Afghánce postavila Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU), která podala už v únoru proti rozhodnutí policie o zajištění žalobu a celkově zpochybnila celý proces držení nelegálních migrantů v detenci a zjišťování věku pomocí rentgenu. Pojďme ale popořadě.

Rentgen kostí jen tak nezfalšujete

OPU v žalobě namítala, že je nezákonné umístit cizince do zařízení, které nesplňuje podmínky pro zajištění nezletilých cizinců. Dále žaloba zpochybňovala i šetření související se zjištěním jejich věku. Zdůrazňovali v ní, že imigrační detence dětí je až posledním východiskem pro dosažení daného cíle a musí trvat co nejkratší možnou dobu. Jinými slovy celé rozhodnutí o zajištění lidí, co přes ČR cestovali bez platných dokladů a oprávnění, označili za nepřiměřené.

Bouře v Radě ČT je prohrou konzervativců. Místo sporu o hodnoty přišlo hokynaření

sinfin.digital