Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nezměrné elitářství feminismu aneb destrukce práva v žižkovské Klinice. Knihovna Ondřeje Féra

Nezměrné elitářství feminismu aneb destrukce práva v žižkovské Klinice. Knihovna Ondřeje Féra

Transgenderová osoba Jiří / Marie Feryna byla obviněna ze znásilnění, jichž se měla dopustit během svého pobytu v pražském autonomním centru Klinika. Tato zpráva přišla v týdnu, kdy uplynulo padesát let od zavraždění Roberta Kennedyho, politika, který měl s penisem také problémy, ale dokázal si z nich vzít ponaučení.

Hned na začátek jeden disclaimer: Pokud je mi známo, transgenderová osoba Jiří / Marie Feryna zůstává z právního hlediska mužem, proto v dalším textu bude použita mužská varianta jména. Pro podstatu věci to koneckonců není podstatné; Jiří Feryna se považuje za ženu, jako muž se ale podle vlastních slov pokusil znásilnit, podle údajných obětí znásilnil dvě ženy, s nimiž se scházel v kolektivu pražského autonomního centra Klinika.

Na celé věci je nejznepokojivější to, jak k ní přistoupily zúčastněné strany, jmenovitě pak různé kolektivy z Kliniky. Ty totiž celou věc zveřejnily na sociálních sítích – a přitom se neobrátily na policii. Takový přístup je nebezpečný. Jiří Feryna opakovaně vyhrožuje sebevraždou; pokud jde o křivé nařčení, pak se mu děje nevýslovná křivda, je vystaven lynči. Proto je třeba, aby takovéto případy byly vždy řešeny v souladu s právním řádem, který sice je nedokonalý, ale stále ještě zůstává nejefektivnějším řešením.

V každém případě je naprosto nepřípustné, aby docházelo k nějakým „alternativním řešením,“ založeným na vnitřní dohodě v horizontální struktuře, jakou aktivity typu Kliniky v zásadě představují. Destrukce práva je v tomto kontextu mimořádně nebezpečnou záležitostí; limitem samosprávnosti v horizontální struktuře prostě je všeobecná právní úprava.

Snaha „vyřešit si to mezi sebou“ ale dobře ukazuje, co je největším problémem současného feminismu. Je to jeho nezměrné elitářství. Už jsme si popsali jednu stránku tohoto pocitu vlastní výlučnosti: je to latentní přítomnost myšlenky, že pro pokrok zákon může, ale taky nemusí platit, záleží na tom, jak se to zrovna hodí. Druhou stránku popisuje magazín Jacobin . Ten upozorňuje, že jako příklady emancipace žen bývají předkládány úspěšné manažerky, podnikatelky, umělkyně a tak podobně. To je v důsledku nesmírně deprimující. Co vlastně tyto obrazy říkají? Že když bude žena feministkou, zaručí jí to úspěch? Když bude úspěšná, může být feministkou?

Poselství je mimořádně nejednoznačné, zatížené marketingovým blátem. Platová propast mezi ženami a muži v Evropské unii dělá 16,3 procenta, v Česku je to ještě víc – dvaadvacet procent. Těch několik supermanažerek, které se dokázaly prosadit v českém maskulinním korporátu, na tom opravdu nic nezmění. Podstatné je dodat sebedůvěru ženám, které se dřou někde v montovnách všeho druhu – a ty jsou tak zmasírované agromačismem svých životních souputníků, že jsou schopné označit feministky za „uječené krávy, které potřebují chlapa“ (případ se skutečně stal).

Bono Vox má v jedné písni verš „žena potřebuje muže / asi jako ryba bicykl.“ S tím by možná souhlasil i Kennedy, ale musel k tomu dospět. „Můj život začal, teprve když jsem přestal všem dokazovat, jaký jsem chlap,“ řekl uprostřed šedesátých let Robert Kennedy . Mladší bratr, intimní společník, kumpán, spojenec – tím vším byl americkému prezidentovi Johnu Kennedymu.

Sdílel s ním vášeň pro politiku včetně odvrácených stránek. Vyberme z nich nekontrolovatelnou náklonnost k opačnému pohlaví, která bratry Kennedyovy spojovala. Jeden čas se dokonce dělili o milenky, třeba o umělkyni Marilyn Monroe. Není pochyb o tom, že stres spojený se sexuální simultánkou, kterou si Monroe s Kennedyovými sehrála, významně přispěl k jejímu přečasnému tragickému skonu.

Smrt Monroeové a vražda staršího bratra přivedla Roberta Kennedyho k hluboké introspekci. Jak napsal deník New York Times v rozsáhlé vzpomínce na něj, RFK si niterně uvědomil, jak podléhal svodům moci a jako jeden z mála politiků z tohoto souboje se sebou samým vyšel aspoň se ctí, když už nelze vyhrát.

Snaha Roberta Kennedyho stát se prezidentem Spojených států byla do velké míry motivována snahou potlačit všechno, co vytvářelo korupční potenciál. Kennedymu nešlo jenom o prostředí pověstného vojensko – průmyslového komplexu. Podle všeho chtěl z politiky odstranit korupční potenciál směřující k morálním selháním. Jeho úmyslem zřetelně bylo stát se prezidentem – prvním služebníkem státu, nebo snad prvním úředníkem. Byla to v podstatě osvícenská snaha. Pokud by se Robert Kennedy stal prezidentem (a měl k tomu skutečně dobře nakročeno), patrně by byl jednou z mála výjimek z pravidla, podle kterého se každý vladař s časem mění k horšímu, ať už z jakýchkoliv příčin.

Robert Kennedy si dobře uvědomil, že aby byl nejen dobrým politikem, ale také dobrým člověkem, musí se vzepřít prostředí, které v něm vybuzuje to horší z genetické výbavy. Měl v úmyslu celé prostředí měnit tak, aby tuto tendenci nemělo. Neměl šanci dokázat, zda by uspěl. Pátý červnový den roku 1968 ho smrtelně zranil Sirhan Sirhan. Den poté Kennedy zemřel a Spojené státy pokračovaly plnou parou přes vládu Lyndona Johnsona k trapnosti nixonismu a útlumu osmdesátých let. Dnes je v Bílém domě muž, který sám sebe bezesporu považuje za pořádného chlapa.

Osobně se domnívám, že ve všeobecném zájmu je spíš obejít se bez tohoto druhu politiků. Penis a testosteron totiž fakt není to, co z člověka udělá dobrého politika.

Co si přečíst

Kenneth Hagin - Ženská otázka

Michael Grant - Dvanáct cézarů

Judith Herrin - Ženy v purpuru

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1