Články odjinud

Nezměrné elitářství feminismu aneb destrukce práva v žižkovské Klinice. Knihovna Ondřeje Féra

Nezměrné elitářství feminismu aneb destrukce práva v žižkovské Klinice. Knihovna Ondřeje Féra

Transgenderová osoba Jiří / Marie Feryna byla obviněna ze znásilnění, jichž se měla dopustit během svého pobytu v pražském autonomním centru Klinika. Tato zpráva přišla v týdnu, kdy uplynulo padesát let od zavraždění Roberta Kennedyho, politika, který měl s penisem také problémy, ale dokázal si z nich vzít ponaučení.

Hned na začátek jeden disclaimer: Pokud je mi známo, transgenderová osoba Jiří / Marie Feryna zůstává z právního hlediska mužem, proto v dalším textu bude použita mužská varianta jména. Pro podstatu věci to koneckonců není podstatné; Jiří Feryna se považuje za ženu, jako muž se ale podle vlastních slov pokusil znásilnit, podle údajných obětí znásilnil dvě ženy, s nimiž se scházel v kolektivu pražského autonomního centra Klinika.

Na celé věci je nejznepokojivější to, jak k ní přistoupily zúčastněné strany, jmenovitě pak různé kolektivy z Kliniky. Ty totiž celou věc zveřejnily na sociálních sítích – a přitom se neobrátily na policii. Takový přístup je nebezpečný. Jiří Feryna opakovaně vyhrožuje sebevraždou; pokud jde o křivé nařčení, pak se mu děje nevýslovná křivda, je vystaven lynči. Proto je třeba, aby takovéto případy byly vždy řešeny v souladu s právním řádem, který sice je nedokonalý, ale stále ještě zůstává nejefektivnějším řešením.

V každém případě je naprosto nepřípustné, aby docházelo k nějakým „alternativním řešením,“ založeným na vnitřní dohodě v horizontální struktuře, jakou aktivity typu Kliniky v zásadě představují. Destrukce práva je v tomto kontextu mimořádně nebezpečnou záležitostí; limitem samosprávnosti v horizontální struktuře prostě je všeobecná právní úprava.

Snaha „vyřešit si to mezi sebou“ ale dobře ukazuje, co je největším problémem současného feminismu. Je to jeho nezměrné elitářství. Už jsme si popsali jednu stránku tohoto pocitu vlastní výlučnosti: je to latentní přítomnost myšlenky, že pro pokrok zákon může, ale taky nemusí platit, záleží na tom, jak se to zrovna hodí. Druhou stránku popisuje magazín Jacobin . Ten upozorňuje, že jako příklady emancipace žen bývají předkládány úspěšné manažerky, podnikatelky, umělkyně a tak podobně. To je v důsledku nesmírně deprimující. Co vlastně tyto obrazy říkají? Že když bude žena feministkou, zaručí jí to úspěch? Když bude úspěšná, může být feministkou?

Poselství je mimořádně nejednoznačné, zatížené marketingovým blátem. Platová propast mezi ženami a muži v Evropské unii dělá 16,3 procenta, v Česku je to ještě víc – dvaadvacet procent. Těch několik supermanažerek, které se dokázaly prosadit v českém maskulinním korporátu, na tom opravdu nic nezmění. Podstatné je dodat sebedůvěru ženám, které se dřou někde v montovnách všeho druhu – a ty jsou tak zmasírované agromačismem svých životních souputníků, že jsou schopné označit feministky za „uječené krávy, které potřebují chlapa“ (případ se skutečně stal).

Bono Vox má v jedné písni verš „žena potřebuje muže / asi jako ryba bicykl.“ S tím by možná souhlasil i Kennedy, ale musel k tomu dospět. „Můj život začal, teprve když jsem přestal všem dokazovat, jaký jsem chlap,“ řekl uprostřed šedesátých let Robert Kennedy . Mladší bratr, intimní společník, kumpán, spojenec – tím vším byl americkému prezidentovi Johnu Kennedymu.

Sdílel s ním vášeň pro politiku včetně odvrácených stránek. Vyberme z nich nekontrolovatelnou náklonnost k opačnému pohlaví, která bratry Kennedyovy spojovala. Jeden čas se dokonce dělili o milenky, třeba o umělkyni Marilyn Monroe. Není pochyb o tom, že stres spojený se sexuální simultánkou, kterou si Monroe s Kennedyovými sehrála, významně přispěl k jejímu přečasnému tragickému skonu.

Smrt Monroeové a vražda staršího bratra přivedla Roberta Kennedyho k hluboké introspekci. Jak napsal deník New York Times v rozsáhlé vzpomínce na něj, RFK si niterně uvědomil, jak podléhal svodům moci a jako jeden z mála politiků z tohoto souboje se sebou samým vyšel aspoň se ctí, když už nelze vyhrát.

Snaha Roberta Kennedyho stát se prezidentem Spojených států byla do velké míry motivována snahou potlačit všechno, co vytvářelo korupční potenciál. Kennedymu nešlo jenom o prostředí pověstného vojensko – průmyslového komplexu. Podle všeho chtěl z politiky odstranit korupční potenciál směřující k morálním selháním. Jeho úmyslem zřetelně bylo stát se prezidentem – prvním služebníkem státu, nebo snad prvním úředníkem. Byla to v podstatě osvícenská snaha. Pokud by se Robert Kennedy stal prezidentem (a měl k tomu skutečně dobře nakročeno), patrně by byl jednou z mála výjimek z pravidla, podle kterého se každý vladař s časem mění k horšímu, ať už z jakýchkoliv příčin.

Robert Kennedy si dobře uvědomil, že aby byl nejen dobrým politikem, ale také dobrým člověkem, musí se vzepřít prostředí, které v něm vybuzuje to horší z genetické výbavy. Měl v úmyslu celé prostředí měnit tak, aby tuto tendenci nemělo. Neměl šanci dokázat, zda by uspěl. Pátý červnový den roku 1968 ho smrtelně zranil Sirhan Sirhan. Den poté Kennedy zemřel a Spojené státy pokračovaly plnou parou přes vládu Lyndona Johnsona k trapnosti nixonismu a útlumu osmdesátých let. Dnes je v Bílém domě muž, který sám sebe bezesporu považuje za pořádného chlapa.

Osobně se domnívám, že ve všeobecném zájmu je spíš obejít se bez tohoto druhu politiků. Penis a testosteron totiž fakt není to, co z člověka udělá dobrého politika.

Co si přečíst

Kenneth Hagin - Ženská otázka

Michael Grant - Dvanáct cézarů

Judith Herrin - Ženy v purpuru

 

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818